بازگشت ایران به وین؛ برجام این بار احیا می‌شود؟

بازگشت ایران به وین؛ برجام این بار احیا می‌شود؟

حدود شش دور از مذاکرات برجام در وین انجام شده است، اما هنوز نتیجه‌ای در بر نداشته اشت. در حال حاضر هم وزارت خارجه دولت سیزدهم معتقد است که رئیس جمهور آمریکا اختیارات کافی را ندارد و احیای برجام هم بدون تعهد لازم بی اثر است.
کد خبر: ۱۰۰۳۸۲
بازدید : ۶۲۷۵
۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴

فرادید| پس از یک وقفه ۵ ماهه، وزارت امور خارجه دولت سیزدهم می‌گوید که ۸ آذرماه به وین باز می‌گردد. علی باقری کنی، معاون سیاسی این وزارتخانه در صفحه توئیترش بازگشت به مذاکرات را تایید کرد و خبرداد که در تماس تلفنی با انریکه مورا، آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم‌ها، در روز ۸ آذرماه در وین مورد موافقت قرار گرفته است.

به گزارش فرادید؛ براساس برنامه ریزی حوزه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حدود دو هفته دیگر چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان تحت ریاست جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه  این اتحادیه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. البته پس از این نشست نیز آمریکا همین دیدار را با دیپلمات‌های ارشد کشور‌های طرف برجام به جز ایران خواهد داشت. دیدار‌هایی که تلاش شان بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات توافق برجام است.

پس از اعلام زمان بازگشت تیم مذاکره کننده ایران به وین، وزارت امور خارجه آمریکا هم به این خبر واکنش نشان داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با استقبال از تصمیم ایران برای بازگشت به گفتگو‌های احیای برجام در وین، گفته که این مذاکرات باید دقیقا از همان جایی که در پایان دور ششم متوقف شد، از سر گرفته شود.

طبق اعلام او، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هیات مذاکره‌کننده ایالات متحده را برای ادامه گفتگو‌های غیرمستقیم با ایران رهبری خواهد کرد.

بازگشت ایران به وین؛ برجام این بار احیا می شود؟
اختلاف بر سر اثربخشی مذاکرات وین و احیای برجام!

حدود شش دور از مذاکرات برجام در وین انجام شده است، اما هنوز نتیجه‌ای در بر نداشته اشت. در حال حاضر هم وزارت خارجه دولت سیزدهم معتقد است که رئیس جمهور آمریکا اختیارات کافی را ندارد و احیای برجام هم بدون تعهد لازم بی اثر است.

در این میان، برخی سناتور‌های جمهوری خواه هم به این موضوع اشاره کرده اند.

چنانچه تد کروز، سناتور مشهور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس اخیراً با انتشار یک توییت اعلام کرد رئیس جمهوری جمهوری‌خواه آمریکا در آینده از هرگونه توافق با ایران که به تایید کنگره نرسیده باشد، خارج خواهد شد.

خطیب زاده، سخنگوی این وزارتخانه روز‌های اخیر هم در واکنش به اظهارات تد کروز گفته بود که اظهارات این سناتور جمهوری‌خواه اعتراف به یاغی بودن آمریکا است و آمریکا باید ضمانت‌های عینی بدهد که امضای رئیس جمهور این کشور پای هر گونه توافقی معتبر است.

علاوه بر او، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی  نیز جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را فاقد اختیار می‌داند.

او گفته ایالات متحده حاضر به ارائه تضمین نیست در صورت عدم تغییر شرایط فعلی، نتیجه مذاکره از قبل روشن است.

بازگشت ایران به وین؛ برجام این بار احیا می شود؟
برجام این بار احیا می‌شود؟

آمریکایی‌ها می‌گویند که اگر تعداد موضوعات کم باقی‌مانده از دور‌های قبلی مذاکرات حل و فصل شود، امکان رسیدن به یک توافق و اجرای آن در مدت زمانی کوتاه وجود دارد.

ند پرایس گفته که اگر ایرانی‌ها جدی باشند، می‌توان این کار را در زمانی نسبتا کوتاه انجام داد.

اما با این وجود تحلیلگران امور بین الملل می‌گویند که اگر اختلافات عمده میان ایران و آمریکا به صورت رو در رو حل نشود، مذاکرات فرسایشی و طولانی خواهد شد.  

به عقیده آن ها، غیر مستقیم بودن مذکرات برجام بازگشت آمریکا و ایران به تعهدات پیشین، مسیر گفتگو‌ها و رسیدن به یک توافق جامع را سخت کرده است.

با این حال به نظر می‌رسد که مذاکرات وین به این راحتی‌ها به احیای برجام منجر نشود. اما در مقابل برخی ناظران معتقدند که مذاکرات فرسایشی گذشته این بار تکرار نمی‌شود و احتمالا سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه