نخستین حفار چاه نفت در آمریکا چه کسی بود؟!

نخستین حفار چاه نفت در آمریکا چه کسی بود؟!

از ساموئل مارتین کایر به عنوان نخستین فردی که یک پالایشگاه نفت در پیتزبورگ آمریکا راه‌اندازی کرد یاد شده است؛ کسی که از نفت خام، توانست نفت چراغ (نفت سفید) به دست آورد.
کد خبر: ۱۰۰۵۹۴
بازدید : ۵۳۳۰
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷

ادوین لورنتین دریک، موسوم به سرهنگ دریک، بازرگان آمریکایی و نخستین فرد در آن کشور بود که به حفاری چاه نفت دست زد.

وی در ۲۹ مارس ۱۸۱۹ در گرینویلِ نیویورک به دنیا آمد و در مزارع خانوادگی‌شان در حوالی نیویورک و کاستلتون رشد کرد، اما در ۱۹ سالگی خانه را ترک کرد و به کار در راه‌آهن پرداخت.

در سال ۱۸۴۶ با فیلنا آدامز ازدواج کرد، اما او هنگام به دنیا آوردن دومین فرزندشان در ۱۸۵۴ درگذشت و سه سال پس از آن، دریک با لاورا دود ازدواج کرد. درسال ۱۸۵۸ نیز وی با خانواده خود ساکن پنسیلوانیا شد.

نفت سنکا

هر چند نفت از پیش شناخته شده بود، اما بازار قابل‌توجهی برای آن وجود نداشت. از ساموئل مارتین کایر به عنوان نخستین فردی که یک پالایشگاه نفت در پیتزبورگ آمریکا راه‌اندازی کرد یاد شده است؛ کسی که از نفت خام، توانست نفت چراغ (نفت سفید) به دست آورد.

سنکا اویل که در اصل کمپانی راک اویل پنسیلوانیا بود، از سوی جورج بیسل و جاناتان ایولث زمانی تاسیس شد که آن دو گزارش‌هایی مبنی بر جمع‌آوری نفت از یک چشمه واقع در پنسیلوانیا شنیدند؛ نفتی که برای سوخت چراغ مناسب بود.

تا آن زمان از روغن نهنگ در چراغ‌ها استفاده می‌شد. آن دو بعدتر به ارزش اقتصادی نفت پی بردند. به دلیل اختلاف‌نظر بین بسیل و ایولث و سایر سهامداران، این شرکت در ۱۸۵۸ به صورت «سنکا اویل» درآمد و در این زمان دریک بخشی از سهام آن را خرید.

پس از آن به وی در آن شرکت پیشنهاد شغل داده شد و او در قبال هزار دلار سالانه، به منظور اکتشاف نفت استخدام شد و در بهار ۱۸۵۸ به وی این ماموریت داده شد. هرچند دریک هیچ سابقه نظامی‌گری نداشت، اما رئیس شرکت به وی لقب سرهنگ داد تا مردم محلی تحت‌تاثیر این عنوان قرار بگیرند.

دریک تصمیم گرفت عملیات حفاری را به روش حفاری چاه‌های نمک انجام دهد و در این راستا از یک موتور بخار برای تامین نیروی دریل خود بهره برد. در نهایت وی در ۱۸۵۹ موفق شد با حفر چاهی به عمق ۲۱متر در مزرعه‌ای واقع در شمال غرب پنسیلوانیا به نفت برسد.

بعدتر وی شرکتی برای استخراج و بازاریابی نفت تاسیس کرد، اما در این راه با موفقیت مواجه نشد و نتوانست روش حفاری خود را به ثبت برساند. وی در ۹ نوامبر ۱۸۸۰ درگذشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین