بارندگی‌های تهران؛ بحران آبی حل می‌شود؟!

بارندگی‌های تهران؛ بحران آبی حل می‌شود؟!

شهریاری با اشاره به اثر بارندگی‌های اخیر در بحران آب تهران، اظهار کرد: هرچند وضعیت تا حدودی نرمال شده است، اما همچنان شرایط کم آبی، کسری مخازن و کاهش ورودی آب به به سد‌های تهران حاکم است.
کد خبر: ۱۰۰۶۰۳
بازدید : ۶۰۳۵
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹

مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: بارش‌های اخیر تاثیر چندانی در حل مشکل آبی تهران نداشته و در شرایطی که این بارندگی‌ها تداوم داشته باشد می‌توانیم نسبت به بهبود ورودی آب و افزایش نسبی ذخایر سد‌ها امیدوار باشیم.

محمد شهریاری با اشاره به وضعیت ذخیره سد‌های پنجگانه تهران، اظهار کرد: در حاضر حجم ذخیره مخازن سد‌های تهران ۴۰۹ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با ۶۸۱ میلیون متر مکعب روز مشابه سال گذشته با کسری ذخیره آب ۲۷۲ میلیون مترمکعب همچنان مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بارندگی‌هایی که از اول آبان ماه اتفاق افتاد شرایط را تا حدودی بهتر کرده است، افزود: طی این مدت نزدیک ۲۴.۷ میلیمتر بارش را در تهران تجربه کردیم که در طول امسال نسبت به متوسط بلند مدت شرایط را بهبود بخشیده است.

مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم میزان بارندگی را باتوجه به شروع فصل آبی و کمبود بارشی که از ابتدای مهرماه تا کنون داشته ایم مقایسه کنیم، باید بگوییم که در این مدت ۲۷.۶ میلیمتر بارندگی در تهران اتفاق افتاد که در مقایسه با ۲۹.۱ میلیمتر متوسط بلند مدت ۵۳ ساله استان تهران همچنان کاهش ۵.۴ درصدی بارش‌ها را شاهد هستیم.

شهریاری با اشاره به اثر بارندگی‌های اخیر در بحران آب تهران، اظهار کرد: هرچند وضعیت تا حدودی نرمال شده است، اما همچنان شرایط کم آبی، کسری مخازن و کاهش ورودی آب به به سد‌های تهران حاکم است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال آبی تا کنون ورودی مخازن سد‌ها با کاهش ۳۵ درصدی مواجه است، گفت: کل اثر مثبتی که این میزان بارش‌ها در حوضه آبریز سد‌ها و محدوده عملکرد استان گذاشته، کمتر از چهار میلیون مترمکعب بوده است.

مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار کرد: خواهشی که از شهروندان محترم داریم این است که همچنان نسبت به موضوع صرفه‌جویی و مدیریت مصرف حساس بوده و کما فی‌السابق همراهی و همکاری را با ما داشته باشند تا بتوانیم با محدودیت‌هایی که در منابع آبی داریم تامین آب مطمئن و پایداری را داشته باشیم.

شهریاری با بیان اینکه اگر بارش‌ها تداوم داشته باشد می‌توان نسبت به بهبود شرایط امیدوار بود، گفت: معمولا در فصل پاییز و زمستان بیلان مخازن سد‌ها منفی بوده و طبیعتا به واسطه سرمایی که در حوضه‌های آبریز حاکم است خیلی انتظار ورودی‌های بالایی را نداریم، اما این بارش‌ها می‌تواند روند کاهشی بیلان مخازن را کندتر کرده و ذخایر آبی را تا حدودی افزایش دهد و طبیعتا اگر بارندگی نداشته باشیم، کاهش ورودی آب به سد‌ها با شیب تندی حرکت کرده و می‌تواند وضعیت را از شرایط کنونی نیز سخت‌تر کند.

برچسب ها: بحران آب تهران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین