جزئیات تازه از مرگ مغزی مهرنوش جعفری، دختر نخبه اهوازی

جزئیات تازه از مرگ مغزی مهرنوش جعفری، دختر نخبه اهوازی

پدر مهرنوش می‌گوید که بعد از ۲۰ دقیقه اجازه می‌دهند تا همسرش با ۱۱۵ تماس بگیرد که اورژانس هم در ابتدا تجهیزات به همراه نداشته و، چون مطب در طبقه هفتم ساختمان واقع است، دقایق حیاتی زیادی از دست رفته است.
کد خبر: ۱۰۰۶۹۸
بازدید : ۵۱۹۶
۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۷

فرادید| در پی پلمپ مطب و اهدای عضو قربانی ۱۹ ساله جراحی زیبایی، خانواده، روابط عمومی بیمارستان و معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز و پزشکان مطلع به تشریح اتفاقی که سبب مرگ ناگهانی این جوان نخبه شد، پرداخته اند.

به گزارش فرادید؛ حدود ساعت ۱۲ ظهر روز شنبه (۱۵ آبان‌ماه) دخترخانم جوان ۱۹ ساله‌ای با ارست قلبی تنفسی کامل به مرکز درمانی آموزشی امام خمینی اهواز منتقل می‌شود، اما به دلیل اینکه ایست قلبی خارج از بیمارستان اتفاق افتاده بود، دچار مرگ مغزی می‌شود.

پس از این اتفاق و توضیحات خانواده این دختر، مشخص می‌شود که در همان روز برای انجام عمل زیبایی به یک مرکز درمانی در شهر اهواز مراجعه کرده، اما به دلیل تزریق داروی بی‌حسی توسط فرد فاقد صلاحیت در همان محل ایست قلبی و تنفسی می‌کند.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، فرد خاطی یا همان فرد فاقد صلاحیت را احضار کردند و پس از بررسی و دریافت توضیحات، او را به مراجع قضائی معرفی کرده و در ادامه جهت بررسی‌های بعدی و دقیق‌تر همان روز بعد از حادثه مطب وی پلمپ شد و پرونده به کمیسیون ماده یازده ارجاع و همچنین اظهارات خانواده این دختر دریافت و ثبت شد.

جزئیات تازه از مرگ مغزی دختر نخبه اهوازی
عمل زیبایی در مطب پزشک عمومی!  

یکی از پزشکان مطلع در گفتگو با رسانه‌ها گفته است، عمل زیبایی انجام شده بر روی دختر جوان (مهرنوش جعفری)، در مطب پزشک عمومی صورت گرفته است، محلی که کنار تابلوی مطب متخصص تغذیه، عنوان کلینیک پوست و لیزر نیز روی تابلوی دیگری درج شده است!

او گفته که هیچ پزشکی آن روز در آن محل حضور نداشته و کار‌ها توسط تکنسین که احتمالا مدرک مهندسی پزشکی داشته، صورت گرفته است ونکته مهم دیگر اینکه، به گفته دکتر «ح» (صاحب این مطب)، یکی از اتاق‌های این مطب به پزشک عمومی دیگری برای اعمال زیبایی کرایه داده شده و ایشان نیز همان زمان در مطب حاضر نبوده است.

طبق اطلاعات این پزشک مطلع، این مطب اسمی و ظاهری مربوط به آن پزشک است و درواقع به صورت قرار دادن پروانه، برای افراد غیر پزشک، محلی جهت انجام اعمال زیبایی شده است که تخلف بسیار بزرگی محسوب می‌شود. آقای دکتر «ص»، شخصی که همیشه از مطب‌های دیگران اتاق اجاره کرده و آن‌ها را به تکنسین‌ها اجاره می‌داد، مسئول این اتفاق است.

جزئیات تازه از مرگ مغزی دختر نخبه اهوازی
مقصر کیست؟

یکی از پزشکان مطلع گفته که بیش از حد مجاز ماده بی حسی یعنی ۲۵ سی سی لیدوکایین به ناحیه سینه اش، تزریق شده که مهرنوش را دچار تشنج، ایست قلبی و تنفسی کرده است.

اما علت اصلی مرگ مهرنوش، گویا نبودن امکانات برای احیای بیمار بوده است، چراکه فرد متخلف از تماس با اورژانس۱۱۵ و کمک گرفتن امتناع کرده، درحالی که در مطب هم هیچگونه امکاناتی وجود نداشته است.

از طرفی طبق گفته پزشک مطلع و عموی بیمار، مادر مهرنوش از دوستش که پزشک بوده به صورت تلفنی سوال می‌کند که چه کاری انجام دهند که پزشک راهنمایی می‌کند، سریع باید هیدروکورتیزون تزریق کنند که متاسفانه در مطب این دارو موجود نبوده است.

سپس بعد از گذشت ۲۰ دقیقه با ۱۱۵ تماس می‌گیرند.

پزشک مطلع می‌گوید: «اورژانس در ابتدا تجهیزات به همراه نداشته و، چون مطب در طبقه هفتم ساختمان واقع است، دقایق حیاتی زیادی از دست می‌رود. عملیات احیا و لوله‌گذاری تنفسی در محل انجام می‌شود و در نهایت دختر به بیمارستان امام خمینی که فاصله بسیار کمی (حدود۳ دقیقه) تا محل مطب دارد، منتقل می‌شود».

در بیمارستان حدود ۲۵ دقیقه احیا انجام می‌گیرد که متاسفانه به دلیل زمان طولانی ایست قلبی و نرسیدن اکسیژن به مغز، این دختر بی‌گناه دچار مرگ مغزی می‌شود.

این پزشک مطلع که خواسته نامش فاش نشود، گفته که حتی اگر همان موقع در اولین لحظات با اورژانس تماس می‌گرفتند، شاید الان این دختر جوان و نخبه زنده بود و از نظر من این یک قتل است.

همچنین مسعود جعفری، پدر مهرنوش گفته که پزشکی که صاحب مطب بوده را حدود ۲۲ سال است که می‌شناسد و بعداز آن اتفاق با او تماس گرفته، او گفته که از موضوع بی خبر است. درحالی که دستیارش ادعا کرده بود که با او تماس گرفته، اما پزشک گفته که دستیارش تماسی با وی نداشته است.

بااین حال جعفری و پزشک مطلع که خواسته نامش فاش نشود، عدم نظارت سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان، در خصوص افرادی مطب شان را به دیگران کرایه می‌دهند و همچنین افرادی که تخصصی در خصوص جراحی‌های زیبایی ندارند و به صورت غیرقانونی این کار را انجام می‌دهند را مفصر قتل مهرنوش و دیگر قربانیان جراحی زیبایی می‌دانند.

البته پدر مهرنوش پزشکی که مطب به نامش است، فردی که به عنوان پزشک نامش داخل بنر‌های عمل‌های زیبایی بود و خانمی که بدون حضور این دو پزشک شروع به تزریق داروی بیهوشی و اقدامات اولیه عمل می‌کند را هم مقصر دانسته است.

جزئیات تازه از مرگ مغزی دختر نخبه اهوازی
اهدای عضو

عرفان مردانی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، از اهدای عضو مهرنوش جعفری خبر داده است.

او گفته که صبح پنجشنبه ۲۰ آبان، در بیمارستان بزرگ گلستان اهواز و با رضایت خانواده، دو کلیه و یک کبد این بیمار مرگ مغزی به سه بیمار نیازمند پیوند زده شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه