جزئیات آتش‌سوزی برج راميلای چالوس

جزئیات آتش‌سوزی برج راميلای چالوس

سبحان دیاری، رئیس سازمان آتش‌نشانی چالوس، علت شروع این حادثه را آتش‌سوزی انشعابات کابل برق عبوری از دیوار و سقف کاذب ساختمان عنوان کرده است.
کد خبر: ۱۰۰۷۱۳
بازدید : ۴۳۶۸
۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۸

فرادید| در روز‌های گذشته، یک برج ۱۷ طبقه «رامیلا» در چالوس دچار آتش سوزی شد. این آتش سوزی حدود ۲۰ ساعت طول کشید و در نهایت به سوختن کامل ساختمان در آتش منجر شد و به گفته آتش‌نشانان، فقط اسکلت آن باقی مانده است.

به گزارش فرادید؛ ساعت ۱۶ روز چهارشنبه، ۱۹ آبان ماه امسال بود که برج مسکونی رامیلا دچار حریق شد. آتش سوزی ابتدا از طبقه آخر این برج آغاز و از طریق کانل رایزر به سایر طبقات سرایت کرده بود.

طبق گفته آتش نشانان و مسئولان این منطقه، در بعضی از طبقات سیستم اطفای حریق کار می‌کرده، اما در دیگر طبقات این سیستم فعال نبوده است.

از همین رو مأموران آتش‌نشانی از شهر‌های همجوار برای کمک‌رسانی به چالوس اعزام شدند، ولی تلاش ۴۰ نیرو به مدت ۱۰ ساعت، تجهیزات بالابر آتش‌نشانی و حتی بارش باران هم برای مهار حریق کارساز نبوده است.

جزئیات آتش سوزی ومیزان خسارات

علی اصغر احمدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران در تشریح جزئیات آتش سوزی گفته که اولین حریق ساعت ۷ و درست یک ساعت پس از شروع آتش سوزی مهار شد، اما مجددا آتش‌سوزی ادامه یافت که در نهایت برای بار سوم ساعت ۳ صبح حریق جان دوباره‌ای گرفت و آتش‌نشانان مجبور شدند برای اطفا وارد ساختمان شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران با بیان اینکه ۹۶ واحد در آتش سوزی برج رامیلا سوخته، گفته که این ساختمان ۸۴ واحد مسکونی داشته که از این تعداد تنها ۲۰ واحد فعال بود و در زمان وقوع حادثه فقط در سه واحد مسکونی افراد حضور داشتند که در همان ساعت ابتدایی همه ساکنین ساختمان تخلیه شدند.

طبق گفته احمدی، نمای ساختمان کامپوزیت بود که لایه زیرین مشترکی دارد و سرعت حریق را افزایش داده و شدت حریق موجب ذوب شدن نمای بیرونی ساختمان شد.

سید رسول حسینی، فرماندار شهرستان چالوس هم در این بارهتوضیح داده که متاسفانه هم زمانی شدت باد، باعث شعله ورتر شدن آتش شد به طوری که به داخل واحد‌ها رخنه کرده و همینطور شدت حرارت و دود آتش زیاد بود و با توجه به خالی شدن واحد‌ها حفظ جان آتش نشانان نیز برای ما در اولویت بوده است.

رئیس ایستگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری چالوس هم درباره میزان خسارت وارد شده گفته است که اگرچه این حادثه تلخ تلفات جانی به همراه نداشت، اما براساس مشاهدات  به علت شدت آتش سوزی تمامی امکانات و تجهیزات موجود در این مجمتع ۹۶ واحدی به طور کامل سوخت.

البته او از میزان خسارت‌های ناشی از این حادثه نیز اظهار بی اطلاعی کرده و گفته که طبق شنیده‌ها این بنای مسکونی بیمه بوده قرار است کارشناسان بیمه امروز یا فردا برای برآورد میزان خسارت از این مجتمع بازدید و میزان خسارت‌ها را برآورد کنند.

علت آتش سوزی

سبحان دیاری، رئیس سازمان آتش‌نشانی چالوس، علت شروع این حادثه را آتش‌سوزی انشعابات کابل برق عبوری از دیوار و سقف کاذب ساختمان عنوان کرده است.

در ادامه هم نعمت دیاری، رئیس ایستگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری چالوس در استان مازندران گفته که به دلیل حجم بالای آتش سوزی و مشکلات ارسال امکانات و تجهیزات، این ساختمان کامل سوخت.

برخی از شهروندان هم گفته‌اند که سازمان آتش‌نشانی از تجهیزات کافی برای اطفای این حریق برخوردار نبوده است.

الته مقام‌های آتش‌نشانی همچنین گفته اند مشکلات ترافیکی دلیل نرسیدن نیرو‌های کمکی از دیگر شهر‌ها و تداوم چندین ساعته آتش‌سوزی بوده است.

اما فریبرز ناطقی الهی، استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران، دلایل دیگری را برای این حادثه عنوان کرده است.

به اعتقاد او، از آنجایی‌که آتش در طبقه بالا بود، که به ندرت رخ می‌دهد و عموما در طبقات میانی و بخصوص زیر زمین بدلیل تراکم تجهیزات و سیم کشی‌ها و ... رخ می‌دهد کمی عجیب به‌نظر آمده، چراکه در ادبیات فنی هم کمتر دیده که آتش سوزی ساختمان‌ها از سقف یا طبقه بالا صورت بگیرد.

به گفته او در تصاویر هم به وضوح دیده می‌شود آتش سوزی کاملا محصور به قسمت فوقانی ساختمان بوده و لذا می‌بایستی به سهولت کنترل و اطفا می‌شد.

ناطقی الهی می‌گوید که حداقل با توجه به مصالح بکار رفته و زمان مقاومت در برابر آتش، در هر دو صورت طراحی برای حالت عایق و یا کفایت سازه‌ای و آتش پادی حداقل سی دقیقه الی ١٢٠ دقیقه برای جمع کردن کامل آتش فرصت بوده است.

از همین رو از کارشناسان خواسته تا به این نکات که شامل «۱-آتش سوزی عمدی و شروع آن از طبقه بالا (بسیار نادر) ٢- طراحی و اجرای ضعیف در مقابل آتش برای هر دو حالت حدی عایق و کفایت سازه‌ای ٣- قصور در برنامه عملیات اطفا» است، توجه نمایند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین