توقف روند نزولی دلار

توقف روند نزولی دلار

با این حال، حفظ دلار در کانال ۲۸ هزار تومان می‌تواند زمینه‌ساز برگشت برخی از خریداران به بازار شود. افرادی که اقدام به سودگیری در روز‌های اخیر کرده‌اند، در صورتی که احساس کنند، کف قیمت اسکناس آمریکایی مرز ۲۸ هزار تومانی است، بار دیگر در موقعیت خرید وارد بازار خواهند شد.
کد خبر: ۱۰۰۸۶۹
بازدید : ۶۱۶۳
۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۳

در چهارمین روز هفته، روند نزولی دلار و سکه متوقف شد. روز سه‌شنبه، دلار نتوانست به زیر مرز ۲۸ هزار تومانی برود و توانست با ۵۰ تومان رشد به بهای ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان برسد. به گفته فعالان، پس از دو روز متوالی افت، معامله‌گران با احتیاط وارد بازار شدند و توانستند با خرید‌های خود مانع از نزول بیشتر قیمت اسکناس آمریکایی شوند.

از نگاه فعالان، دلار به واسطه عرضه ارز توسط بازارساز در روز‌های یکشنبه و دوشنبه در مسیر نزولی قرار گرفت، ولی روز سه‌شنبه، برخی معامله‌گران احساس کردند که اسکناس آمریکایی به کف رسیده است؛ در نتیجه این دسته در برابر افت بیشتر قیمت مقاومت کردند.

خط حمایتی در بازار دلار

یکی از دلایل افزایش قیمت دلار، جوسازی نوسان‌گیران پیرامون اظهارات یکی از مقام‌های آمریکایی بود. گفته می‌شود یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره خبر‌هایی در خصوص آزادسازی ۵/ ۳ میلیارد دلار از منابع مسدودشده ایران گفت: «ایالات‌متحده آزاد شدن هیچ‌گونه وجوه مسدودشده‌ای را تایید نکرده است و تحریم‌های کنونی آن‌ها در ارتباط با ایران پابرجا خواهد بود و اعمال خواهد شد.»

این در حالی است که اخیرا شایعات و اخبار زیادی مبنی بر آزادسازی ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران منتشر شده بود.

برخی معامله‌گران اعتقاد داشتند که با افزایش عرضه بازارساز، شماری از معامله‌گران تصور کردند که ممکن است اخبار مربوط به آزادسازی‌های ارزی درست باشد، ولی اظهارنظر این مقام آمریکایی و عدم اطلاع‌رسانی شفاف در داخل کشور موجب شد اثرات کاهشی اخبار مربوط به آزادسازی‌های ارزی تعدیل شود.

افت قیمت دلار در شرایطی رخ داد که برخی از بازیگران ارزی انتظار داشتند به دلیل سفر آتی مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، میزان فروش‌ها در بازار ارز بیشتر شود. با این حال، چنین اتفاقی رخ نداد تا برخی معامله‌گران تصور کنند که مرز ۲۸ هزار تومانی تبدیل به یک حمایت محکم در بازار ارز شده است.

اگر قیمت دلار مرز ۲۸ هزار تومانی را از دست بدهد و خصوصا به زیر محدوده حساس ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومانی برود، احتمال افزایش معنادار فروش‌های ارزی بالا خواهد رفت. این در حالی است که بسیاری از تحلیل‌گران فنی عنوان کرده‌اند که معامله‌گران بزرگ تا زمانی که دلار بالای مرز ۲۸ هزار تومانی است، تمایل بیشتری به خرید خواهند داشت تا اینکه بخواهند خود را در موقعیت فروش قرار دهند.

در این شرایط نزول به زیر مرز ۲۸ هزار تومانی می‌تواند مانند علامت قوی به بازیگران بزرگ بازار عمل کند که افزایش معنادار قیمت دلار را به صورت موقت فراموش کنند و ارز خود را برای امکان خرید در نرخ‌های پایین‌تر به فروش برسانند.

با این حال، حفظ دلار در کانال ۲۸ هزار تومان می‌تواند زمینه‌ساز برگشت برخی از خریداران به بازار شود. افرادی که اقدام به سودگیری در روز‌های اخیر کرده‌اند، در صورتی که احساس کنند، کف قیمت اسکناس آمریکایی مرز ۲۸ هزار تومانی است، بار دیگر در موقعیت خرید وارد بازار خواهند شد.

توقف افت قیمت دلار در روز سه‌شنبه سیگنال قوی به بازار سکه ارسال کرد و موجب شد خرید‌ها در این بازار نیز بیشتر شود. سکه به لطف افزایش تقاضا توانست ۶۰ هزار تومان رشد را تجربه کند و در سطح ۱۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان قرار بگیرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که تثبیت سکه زیر سطح حساس ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی می‌توانست زمینه‌ساز افزایش فعالیت فروشندگان در بازار فلز گران‌بهای داخلی شود. عامل دیگری که زمینه‌ساز افزایش قیمت سکه شد، رشد بهای اونس طلا در بازار‌های جهانی بود. تا ساعت ۳ بعدازظهر دیروز طلا توانسته بود تا محدوده هزار و ۸۷۰ دلار صعود کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه