ماجرای مخفی شدن اینشتین از دست هیتلر

ماجرای مخفی شدن اینشتین از دست هیتلر

آلبرت اینشتین پس از فرار از دست هیتلر و قبل از رفتن به سمت ایالات متحده در یک کلبه چوبی محافظت شده و در مکانی دورافتاده در انگلستان پنهان شده بود.
کد خبر: ۱۰۱۲۱۲
بازدید : ۶۵۰۶
۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶

اینشتین در طول جنگ جهانی اول پس از فرار از دست نازی‌ها سه هفته به شکل مخفیانه در یک کلبه چوبی زندگی کرد.

کتاب جدید منتشر شده در بریتانیا نشان می‌دهد که آلبرت اینشتین پس از فرار از دست هیتلر و قبل از رفتن به سمت ایالات متحده در یک کلبه چوبی محافظت شده و در مکانی دورافتاده در انگلستان پنهان شده است.

اینشتین در سال ۱۹۳۳ پس از فرار از دست نازی‌ها به دلیل تعقیب یهودیان بریتانیایی در طول جنگ جهانی اول، پناهگاه امنی را در روگتون هیث، نزدیک کرومر نورفولک در شرق انگلستان پیدا کرد و مدت سه هفته به شکل مخفیانه در آن کلبه چوبی زندگی کرد.

مخفی شدن اینشتین
استوارت مک‌کلارن نویسنده این کتاب جدید فاش کرده که اینشتین پناهنده شده است. مک کلارن اضافه کرد که در سال ۱۹۳۳ هیتلر در آلمان به قدرت رسید، کشوری که اینشتین در آن متولد شد. بنابراین، زندگی در آلمان برای او بسیار خطرناک بود و باید مکان دیگری برای زندگی پیدا می‌کرد.

کلبه چوبی متعلق به چه کسی بود؟

در واقع اینشتین این مدت در کلبه چوبی نماینده محافظه‌کار مجلس انگلستان به نام لاکر لمپسو که محل زندگی او و خانواده‌اش در تابستان بود، حضور داشت. اما اعتقاد بر این است که ماندن در خانه مشرف به دریا آن هم پس از تهدید به مرگ شدن برای این فیزیکدان مشهور خطرناک بود و شهروندان محلی مسلح از خانه محافظت می‌کردند.

اینشتین در این کلبه به کار خود ادامه داد و بعدا هنرمندی به نام جیکوب اپشتاین برای ساخت مجسمه معروف خود به آنجا رفت.

مخفی شدن اینشتین
همچنین اطلاعات کتاب نشان می‌دهد که اینشتین در این پناهگاه تجملات زیادی از جمله پیانو و ویولن داشته است. برای این نابغه دنیا خدمتکار و آشپزی برای تهیه غذا و یک گرامافون آوردند و همچنین گله‌ای از بز‌ها برای تهیه شیر که البته اینشتین آن را به شیر گاو ترجیح داد.

این دانشمند بزرگ و برنده جایزه نوبل در سال ۱۹۲۱ پس از اقامت در آن اردوگاه مخفی به ایالات متحده رفت و با درخواست پناهندگی تا پایان عمرش در آنجا زندگی کرد. در سال ۲۰۰۵، از پلاک یادبود اقامت اینشتین در نورفولک، رونمایی شد.

مخفی شدن اینشتین

منبع: بی بی سی
برچسب ها: اینشتین هیتلر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه