اولین جشنواره بزرگ سینمای جهان در عربستان
از ممنوعیت سینما تا فرش قرمز جشنواره فیلم

اولین جشنواره بزرگ سینمای جهان در عربستان

عربستان سعودی اولین جشنواره بزرگ فیلم را میزبانی خواهد کرد.
کد خبر: ۱۰۱۴۶۴
بازدید : ۱۹
۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰

عربستان سعودی ۴ سال پیش ممنوعیت سینما در این کشور را لغو کرد و اینک اولین "فرش قرمز" جشنواره بزگ فیلم برای صنعت سینما پهن کرده است. این کشور به آینده پرسود این صنعت چشم دوخته است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: سینما رفتن در عربستان سعودی تا پیش از آوریل ۲۰۱۸ (فروردین ۱۳۹۷) تعطیل و ممنوع بود، اما اینک بازیگران و کارگردانان سعودی روی فرش قرمز جشنواره بین المللی فیلم "دریای سرخ" جده حضور پیدا می‌کنند. این جشنواره تا ۱۰ روز آینده ادامه می‌یابد.

این جشنواره یک روز پس از میزبانی اولین "جایزه بزرگ عربستان سعودی" به عنوان یک مسابقه اتومبیلرانی فرمول وان در جده برگزار می‌شود و در تلاش است عربستان را از منظری متفاوت به جهان نشان دهد. در این جشنواره ۱۳۸ فیلم بلند و کوتاه از ۶۷ کشور به بیش از ۳۰ زبان نمایش داده می‌شود.

نمای از وروردی یک سینما در عربستان سعودی- طبق گزارش شرکت چندملیتی و حسابداری " PwC"، درآمد گیشه سینما در عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۰ به ۹۵۰ میلیون دلار در سال خواهد رسید.

فیلم تحسین شده "کوچه‌ها" در اردن به کارگردانی "باسل غندور" در این جشنواره حضور دارد. در بخش فیلم‌های غیر عربی نیز فیلم‌های "Cyrano" به کارگردانی "جو رایت" و "۸۳" در باره پیروزی هند در جام جهانی کریکت سال ۱۹۸۳ نمایش داده می‌شوند. انتظار می‌رود در این جشنواره از "حیفا منصور" اولین کارگردان زن سعودی و سازنده فیلم "وجده" در سال ۲۰۱۲ و برنده چند جایزه بین المللی تجلیل شود.

جشنواره بزرگ سینمای جهان

"محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان سعودی پس از سال ۲۰۱۷ اصلاحات زیادی را در این کشور آغاز کرد. "محمد عبدالرحمن" منتقد هنری مصر در این باره گفت: "فکر برگزاری جشنواره فیلم تا ۵ سال پیش در عربستان سعودی غیرممکن بود".

یکی از اهداف این جشنواره بازار رو به رشد فیلمبرداری و ساخت فیلم در عربستان است. طبق گزارش شرکت چندملیتی و حسابداری " PwC"، درآمد گیشه سینما در عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۰ به ۹۵۰ میلیون دلار در سال خواهد رسید.

براساس برآورد‌ها جمعیت ۴۰ میلیونی عربستان در ۱۰ سال آینده به ۲۶۰۰ سالن نمایش فیلم احتیاج خواهد داشت. در سال‌های اخیر تغییرات اجتماعی مانند لغو ممنوعیت رانندگی زنان و اجازه برگزاری کنسرت‌های مخلط در عربستان سعودی اعمال شده است، اما سرکوب مخالفان این کشور همچنان ادامه دارد.

"احمد الملا" کارگردان سعودی که از سال ۲۰۰۸ جشنواره سالانه فیلم عربستان در شهر شرقی "دمام" را برگزار کرده در این باره گفت: "پیش از بازگشایی سینما‌ها در سال ۲۰۱۸، این صنعت به صورت زیرزمینی کار می‌کرد".

جشنواره بزرگ سینمای جهان
وی افزود: "در آن زمان هیچ قابلیتی برای تامین مالی هزینه‌های فیلم وجود نداشت. همه این اتفاقات به تلاش افراد ربط داشت". با این حال ناظران صنعت فیلم عربستان می‌گویند، صنعت فیلم این کشور همچنان فاقد تخصص و سرمایه گذای است.

اما برخی از پروژه‌های بزرگ اکنون در حال تبدیل شدن به واقعیت هستند. استودیو "ام بی سی" بازوی تولیدکننده غول رسانه‌ای عربی (متعلق به عربستان) در سال ۲۰۱۸ با صرف بودجه هنگفت قابلیت‌های آنلاین را ایجاد کرد. در حال حاضر این استودیو مشغول فیلم‌برداری فیلم اکشن "جنگجوی صحرا" در شهر "نئوم" سعودی در نزدیکی دریای سرخ است.

"احمد الملا" کارگردان سعودی در این باره گفت: تنها بحث بودجه‌های کلان در کار نیست. او افزود: سینما به "استاندارد‌های بالایی از آزادی بیان... حضور زنان و آزادی در پرداختن به موضوعات مختلف نیاز دارد".

برچسب ها: عربستان سعودی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین