متاورس؛ اینترنت قرن ۲۱

متاورس؛ اینترنت قرن ۲۱

شاید زاکربرگ درباره متاورس دچار اشتباه شده باشد. کاملا امکان دارد که بسیاری از مردم نخواهند در جهان مجازی گشت بزنند، با دیگران ملاقات کنند و با ارز دیجیتالی توکن‌های غیرقابل تعویض خرید کنند.
کد خبر: ۱۰۱۵۲۶
بازدید : ۷۱۰۵
۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲

آدام کلارک استس| متاورس، درست شبیه بازار املاک در دنیای واقعی، در حال داغ شدن است. اگر پول و جرات کافی داشته باشید، می‌توانید قطعه‌هایی از زمین‌های دیجیتالی را در متاورس بخرید.

البته متاورس‌های مختلفی وجود دارد و همان‌طور که یک وب‌سایت، بخشی از دنیای بزرگ اینترنت است، تعداد زیادی از شرکت‌ها از جمله فیس بوک وجود دارند که در حال ساختن قلمرو‌های دیجیتالی خود هستند و امیدوارند مردم به‌زودی به این قلمرو‌ها بیایند و به بازی، خرید کالا و... بپردازند و تبلیغات نام‌های تجاری را ببینند.

بازار نوظهور املاک در این فضا‌های سه‌بعدی در دنیای واقعیت مجازی، شامل هر چیز از جمله کنسرت‌های مجازی، مجتمع‌های فروشگاهی بزرگ، خانه و... است.

این تحول، یعنی ظهور چنین فضایی، زمینه‌ساز آینده‌ای است که در آن، مالکان املاک و ساختمان‌ها می‌توانند با نام‌های تجاری همکاری کنند و به آن‌ها امکان دهند در فضای متاورس حضور داشته باشند. گروه متاورس یکی از نخستین شرکت‌هایی است که وارد تجارت املاک تجاری در متاورس شده است.

بخش عمده املاک مجازی تحت مالکیت این شرکت در دسانترالند قرار دارد. هفته گذشته، شرکت مادر گروه متاورس، یعنی «توکن دات‌کام» اعلام کرد ۱۱۶قطعه زمین دیجیتالی را در منطقه فشن‌استریت در دسانترالند خریداری کرده است و رقم خرید ۵/ ۲میلیون دلار بود که رقمی بی سابقه است.

اگر شرکت‌های فعال در حوزه تولید کالا‌های مختلف بخواهند، فروشگاهی در این منطقه تاسیس کنند، آنگاه مالک جدید زمین‌های نزدیک فشن‌استریت از این اقدام آن شرکت‌ها سود کسب خواهد کرد. در واقع، خریداران زمین در متاورس، صاحب ملک نام‌های تجاری خواهد بود.

خرید زمین‌های یادشده در دسانترالند با پول واقعی انجام نشده است. این زمین‌ها با پرداخت ۶۱۸‌هزار مانا که نوعی ارز دیجیتالی مورد استفاده در دسانترالند است، خریداری شده است. مایکل گورد، مدیر گروه متاورس، چندی پیش در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفت: «تصور کنید زمانی که نیویورک زمین کشاورزی بود، به این شهر آمده بودید و می‌خواستید یک قطعه زمین بخرید.

اقدام ما در خرید زمین‌های دیجیتالی در دسانترالند، همین حالت را دارد. حالا زمین کشاورزی در نیویورک وجود ندارد و اگر وجود داشت، قیمت آن بی‌اندازه بالا بود.»

تمام آنچه در حال وقوع است، عجیب به نظر می‌رسد: چه کسی حاضر است پول واقعی را برای به تملک درآوردن بخشی از دنیای مجازی که هنوز به طور کامل وجود ندارد و هرگز در دنیای واقعی وجود نخواهد داشت، پرداخت کند؟ در پاسخ باید گفت، آنچه اکنون در بازار املاک متاورس‌ها در حال رخ دادن است، شبیه اتفاقاتی است که در سال‌های اخیر در بازار ارز‌های دیجیتالی و توکن‌های غیرقابل تعویض رخ داده است.

تعداد زیادی از مردم، در حال پرداخت میلیون‌ها دلار پول برای خرید دارایی‌های دیجیتالی هستند؛ زیرا انتظار دارند در آینده دیگران مایل باشند پول بیشتری برای خرید این دارایی‌ها پرداخت کنند. خرید املاک دیجیتالی در متاورس، دقیقا با همین فرض در حال انجام است.

از سوی دیگر، آنچه در تملک داشتن زمین مجازی در متاورس را جذاب کرده، این است که با تملک چنین زمینی، می‌توانید با اجاره دادن آن یا فروش آگهی، سود کسب کنید.

متاورس در ساده‌ترین تعریف خود، دقیقا شبیه روز‌های اولیه ظهور اینترنت است. زبان مشترک برنامه‌نویسی برای وب HTML که از چهار دهه پیش شروع شد، امکان ایجاد وب‌سایت‌ها را فراهم کرد؛ وب‌سایت‌هایی که حاوی محتوا‌های گوناگون هستند یا خدماتی را به کاربران ارائه می‌کنند و در نهایت هنگامی که تعداد کافی کاربر به سایت جذب شود، صاحب آن سایت می‌تواند تبلیغ بگیرد یا برای ارائه محتوا، از کاربران بخواهد حق اشتراک پرداخت کنند.

تفاوت بزرگ این است که اینترنت با هدف رایگان بودن ایجاد شد، اما ظاهرا متاورس، تحت مالکیت شرکت‌های بزرگ خواهد بود. قبل از آنکه فیس بوک اعلام کند قصد دارد نام خود را به متا تغییر دهد، مارک زاکربرگ به سرمایه‌گذاران گفت، این شرکت قصد دارد در سال‌جاری، بیش از ۱۰میلیارد دلار صرف پروژه متاورس خود کند.

بدون شک، رقابت با فیس بوک و هزینه کردن به این میزان آسان نیست، با این حال تعداد زیادی از شرکت‌ها در حال تلاش هستند.

غیر از دسانترالند، می‌توانید در متاورس‌های دیگر، نظیر سومنیوم اسپیس، سندباکس و آپلند، زمین دیجیتالی بخرید. شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌های جدید نظیر واقعیت‌افزوده، در حال کار روی ترکیب انواع قابلیت‌ها و ارائه خدمات جدید و جذاب برای جذب تعداد بیشتری از کاربران هستند.

آن‌ها در متاورس‌های خود این امکانات را ارائه می‌کنند و بر جذابیت و تعداد کاربران می‌افزایند. از سوی دیگر، شرکت‌هایی نظیر اپل در مسیر تولید ابزار‌های جدید و تواناتر برای استفاده در فناوری مجازی و سه‌بعدی هستند. آنچه در حال وقوع است، مراحل اولیه تحولی انقلاب‌گونه در فناوری است که فرصت‌های بی‌سابقه‌ای در اختیار شرکت‌ها و کاربران اینترنت و فضا‌های مجازی قرار خواهد داد.

شاید زاکربرگ درباره متاورس دچار اشتباه شده باشد. کاملا امکان دارد که بسیاری از مردم نخواهند در جهان مجازی گشت بزنند، با دیگران ملاقات کنند و با ارز دیجیتالی توکن‌های غیرقابل تعویض خرید کنند.

شاید ما نخواهیم در فضا‌های مجازی که رفتار ما در آن‌ها زیر نظر گرفته می‌شود و مملو از تبلیغات نام‌های تجاری است، ساکن شویم. اما اگر متاورس، اینترنت سده ۲۱ باشد، شما همین حالا می‌توانید مقداری از آن را بخرید. اگر قصد خرید دارید، عجله کنید؛ زیرا بازار خیلی داغ است!

برچسب ها: اینترنت متاورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه