نجات نانوا از چوبه‌دار با دیه ۹ میلیارد تومانی

نجات نانوا از چوبه‌دار با دیه ۹ میلیارد تومانی

شواهد نشان می‌داد مرد نانوا از مدتی قبل به مقتول بدهی داشته است و مدتی قبل هم بر سر همین بدهی با یکدیگر دچار اختلاف شده بودند.
کد خبر: ۱۰۱۵۹۳
بازدید : ۵۶۵۲
۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴

مرد نانوایی که از ۲ سال قبل به اتهام دست داشتن در قتل مردی در زندان به‌سر می‌برد و حکم قصاصش قطعی شده است برای نجات از چوبه دار ۶۰ روز مهلت دارد تا ۹ میلیارد تومان به اولیای دم پرداخت کند. این در حالی است که تاکنون همه دارایی او و خانواده‌اش و کمک خیران به یک میلیارد تومان هم نرسیده است.

شامگاه ۲۱ فروردین سال ۹۷ صدای شلیک گلوله یکی از محله‌های کوچصفهان واقع در استان گیلان را پر کرد و وقتی ساکنان محله با کنجکاوی به کوچه آمدند با پیکر یکی از اهالی محله روبه‌رو شدند که به‌دلیل اصابت گلوله روی زمین افتاده و جانش را از دست داده بود.

این تیراندازی مرگبار در شرایطی اتفاق افتاد که هیچ‌کس عامل تیراندازی را ندیده بود و معلوم نبود قاتل چه‌کسی است. در این شرایط با دستور بازپرس جنایی جسد به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات در این‌باره آغاز شد. یک روز بعد از این جنایت کارآگاهان با حضور در محل حادثه به تحقیقات میدانی برای رازگشایی از قتل پرداختند.

آنجا یک نانوایی و ملکی وجود داشت که به محل قتل مشرف بود. شکافی در این دیوار وجود داشت که به تازگی پرشده بود و از طرفی بوته گیاهی که در نزدیکی شکاف قرار داشت سوخته بود و به‌نظر می‌رسید حرارت یا گاز باروت ناشی از تیراندازی باعث ایجاد اثر سوختگی در این بوته شده است.

تیم جنایی در حال تحقیقات در محل حادثه بودند که ناگهان صاحب نانوایی نزد آن‌ها رفت و بدون اینکه مأموران خواسته باشند، حافظه دوربین‌های مداربسته مغازه‌اش را به آن‌ها تحویل داد. او می‌گفت شاید با بازبینی این تصاویر قاتل شناسایی شود. این رفتار مرد نانوا ظن اعضای تیم تحقیق را برانگیخت.

آن‌ها در بازبینی این تصاویر پی بردند لحظه وقوع جنایت دوربین‌ها غیرفعال بوده و تصویری ضبط نشده است. مأموران همچنین وقتی درباره رابطه نانوا و مقتول تحقیق کردند به اطلاعات مهمی دست یافتند. شواهد نشان می‌داد مرد نانوا از مدتی قبل به مقتول بدهی داشته است و مدتی قبل هم بر سر همین بدهی با یکدیگر دچار اختلاف شده بودند.

در این شرایط بود که رسول (مرد نانوا) به‌عنوان مظنون به قتل شناسایی شد و مأموران با توجه به کشف یک اسلحه شکاری از خانه مظنون، او را به‌عنوان متهم به قتل بازداشت کردند.

رسول، اما وقتی تحت بازجویی قرار گرفت دست داشتن در قتل را انکار کرد و درباره کشف اسلحه در خانه‌اش گفت که اسلحه‌اش مجوز شکار دارد و حدود یک سال است که از آن استفاده نکرده است. او همچنین درباره تحویل دادن حافظه دوربین مداربسته نانوایی نیز گفت:، چون قتل اتفاق افتاده بود و فکر می‌کردم ممکن است دوربین‌های نانوایی من تصاویر را ضبط کرده باشند خودم هارد را به مأموران تحویل دادم، اما گویا زمان وقوع حادثه برق قطع شده و تصاویر لحظه وقوع حادثه ضبط نشده است.

با وجود دفاعیات متهم و در شرایطی که او خودش را بی‌گناه می‌دانست پرونده اتهامی‌اش با صدور کیفرخواست به شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان گیلان فرستاده شد و در شرایطی که فرزندان مقتول به‌عنوان اولیای دم خواستار قصاص قاتل پدرشان شده بودند، متهم به قصاص محکوم شد. این رأی مدتی بعد در شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور نیز تأیید و پرونده به واحد اجرای احکام فرستاده شد.

با وجود قطعی‌شدن رأی، رسول و خانواده‌اش همچنان برای جلب رضایت اولیای دم امیدوار بودند. آن‌ها از چند نفر از فعالان اجتماعی کمک گرفتند و رایزنی‌ها با خانواده مقتول آغاز شد. بعد از برگزاری چندین جلسه فرزندان مقتول اعلام کردند در قبال دریافت ۹ میلیارد تومان حاضر به بخشش قاتل هستند.

هرچند کوتاه‌آمدن آن‌ها از اجرای حکم قصاص برای رسول جای امیدواری داشت، اما تهیه دیه‌ای که اعلام کرده بودند از توان رسول و خانواده‌اش خارج بود. با این حال تلاش‌ها برای فراهم‌کردن دیه و مذاکره با اولیای دم برای کم‌کردن دیه ادامه دارد.

چوب حراج خانواده به دار و ندارشان

خانواده رسول عزم‌شان را جزم کردند تا هرطور که شده مبلغی را که اولیای دم اعلام کرده‌اند فراهم کنند. خواهر رسول که به تازگی ازدواج کرده بود بخشی از جهیزیه و طلاهایش را که هدیه گرفته بود فروخت.

عمو و عمه رسول از سهمی که از خانه پدری‌شان داشتند گذشت کردند تا پدر رسول هم بتواند خانه‌اش را بفروشد و بابت دیه پرداخت کند. پدر رسول همچنین یک خودروی مدل پایین دارد که آن را هم برای فروش گذاشته تا بتواند پسرش را از چوبه دار نجات دهد.

در این شرایط چشم امید مرد نانوا که همچنان می‌گوید بی‌گناه است و مرتکب قتل نشده به کمک افراد خیر است. او در ۲ سال گذشته زندگی سختی داشته و همسرش بعد از وقوع قتل از او جدا شد و دختر آن‌ها که حالا ۱۱ سال دارد، ۲ سال است که پدرش را ندیده و رسول می‌گوید نمی‌خواهد دخترش او را در زندان ببیند.

براساس این گزارش، اولیای دم برای تهیه دیه ۹ میلیارد تومانی به رسول ۳‌ماه مهلت داده‌اند که یک‌ماه از آن گذشته و او برای فراهم کردن بقیه دیه و نجات از چوبه دار فقط ۶۰ روز زمان دارد.

برچسب ها: دیه قاتل
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه