اومیکرون، جشن سال نوی میلادی در اروپا را لغو کرد

اومیکرون، جشن سال نوی میلادی در اروپا را لغو کرد

به دلیل شیوع گسترده اومیکرون در لندن شهردار این شهر از لغو جشن باشکوه سال نوی میلادی در پایتخت انگلیس خبر داده و نهاد‌های بهداشتی در دانمارک هم از غلبه سویه جدید اومیکرون در این کشور خبر داده‌اند.
کد خبر: ۱۰۱۹۲۱
بازدید : ۶۹۶۳
۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۸

اومیکرون در لندن شهردار این شهر از لغو جشن باشکوه سال نوی میلادی در پایتخت انگلیس خبر داده و نهاد‌های بهداشتی در دانمارک هم از غلبه سویه جدید اومیکرون در این کشور خبر داده‌اند.

سویه جدید اومیکرون همچنان در اروپا رو به گسترش است و در آستانه سال نوی میلادی شرایط بسیار سخت و نگران کننده‌ای را برای شهروندان ایجاد کرده است.

لغو جشن سال نوی میلادی در لندن

به دلیل شیوع گسترده اومیکرون در لندن، پایتخت انگلیس، صادق خان، شهردار لندن جشن‌های باشکوه برنامه ریزی شده سال نو در میدان ترافالگار این شهر را لغو کرد. صادق خان در پیامی توئیتری اعلام کرد که دلیل این تصمیم میزان بی سابقه ابتلا به کرونا در این شهر است.

صادق خان تاکید کرد: تلاش می‌کند تمام اقدامات لازم را انجام دهد تا از این مسئله جلوگیری کند که سیستم بهداشت و سلامت در پایتخت انگلیس دچار فروپاشی شود؛ بنابراین جشن‌های با شکوه سال نوی میلادی با حضور بیش از ۶۵۰۰ نفر دیگر برگزار نمی‌شود.

صادق خان در پیامی توئیتری اعلام کرد: این برای بسیاری از لندنی‌ها دلسرد کننده خواهد بود؛ اما ما باید گام‌های درستی برای کاهش شیوع این ویروس برداریم.

شاخص موارد ابتلای هفتگی به کرونا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در لندن به ۱۲۰۰ رسیده است. ویروس اومیکرون در سراسر انگلیس و اسکاتلند به ویروس غالب تبدیل شده است.

ملکه الیزابت دوم هم تصمیم گرفته است تا با توجه به شیوع سریع سویه اومیکرون ویروس کرونا، نشست و گردهمایی سالیانه خاندان سلطنتی در آستانه کریسمس را لغو کند. گردهمایی خاندان سلطنتی انگلیس برای دومین سال متوالی به خاطر بحران ویروس کرونا لغو خواهد شد.

کاخ باکینگهام اعلام کرده است که تصمیم برای لغو این نشست سالیانه یک تصمیم شخصی از سوی ملکه الیزابت بوده و یک رویکرد پیشگیرانه و محتاطانه به شمار می‌رود. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا سایر اعضای خاندان سلطنتی انگلیس، کریسمس را جشن خواهند گرفت یا نه.

ملکه انگلیس همچنین ضیافت ناهار سالیانه کریسمس در کاخ باکینگهام را نیز لغو کرده است. این نخستین تعطیلات کریسمس است که ملکه الیزابت بدون همسرش شاهزاده فییلیپ سپری خواهد کرد، وی در ماه آوریل در سن ۹۹ سالگی فوت کرد.

مقاومت جانسون در برابر توصیه کارشناسان برای تشدید محدودیت‌ها

با این همه با وجود گسترش سویه اومیکرون در انگلیس بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور اعلام کرده که نمی‌خواهد اقدامات و محدودیت‌های قرنطینه‌ای را در دوران کریسمس تشدید کند.

جانسون در سخنانی اظهار داشت که وزرا تصمیم گرفته اند ارتباطات اجتماعی را در کریسمس محدود نکنند. این در حالی است که مشاوران علمی دولت جانسون خواستار تشدید محدودیت‌ها برای مهار سویه اومیکرون بودند. انگلیس در روز دوشنبه هم ۹۱۷۴۳ مورد جدید ابتلا به کرونا را ثبت کرد.

دولت منطقه‌ای در ولز هم تصمیم گرفته از دومین روز تعطیلات کریسمس دیگر اجازه حضور تماشاگران در رویداد‌های ورزشی را ندهد. کارشناسان هم خواستار محدودیت‌های ارتباطی گسترده شده اند. این در حالی است که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس همچنان درباره اعمال قواعد سختگیرانه برای مهار کرونا تردید دارد.

هشدار مراکز درمان سرطان در آلمان درباره کاهش ظرفیت‌ها

مراکز درمان سرطان در آلمان هم درباره به وجود آمدن کمبود‌های ظرفیتی برای درمان بیماران سرطانی با توجه به افزایش فشار‌ها بر سیستم بهداشت و درمان به دلیل شیوع گسترده کرونا ابراز نگرانی کرده اند. بر اساس آمار‌های موجود حدود دو سوم کلینیک‌ها دیگر ظرفیت پذیرش بیماران سرطانی را ندارند.

"توماس سئوفرلین"، رئیس انجمن سرطان آلمان در این باره می‌گوید: ما باید آگاه باشیم که واحد‌های مراقبت‌های ویژه به دلیل افزایش بیماران کرونایی به صورت ناخواسته مجبور به اولویت بندی برای درمان بیماران و در نتیجه یک تریاژ بی صدا می‌شوند. وی خواستار اطمینان حاصل کردن از ظرفیت‌های عرضه کافی در بیمارستان‌ها به ویژه مراکز درمان سرطان برای جلوگیری از به تعویق افتادن درمان این بیماران شد.

آتش بازی سال نوی میلادی در آلمان ممنوع شد

آتش بازی سال نوی میادی در آلمان هم رسما ممنوع شد. "نانسی فایزر"، وزیر کشور آلمان فرمان مربوطه را رسما امضا کرد. این خبر را وزارت کشور آلمان روز شنبه اعلام کرد.

کنفرانس نخست وزیران ایالات آلمان روز دوم دسامبر تصمیم گرفت تا آتش بازی‌ها در سال نوی میلادی را ممنوع کند تا از صدمات ناشی از آن به دلیل همه گیری کرونا و درگیری بیمارستان‌ها به درمان بیماران کرونایی جلوگیری شود. این آیین نامه از ۲۴ دسامبر اجرای می‌شود.

انستیتو رابرت کخ آلمان هم به دلیل شیوع گسترده اومیکرون خواستار محدودیت‌های ارتباطی حداکثری شده است. این نهاد بهداشتی نسخه بروز شده‌ای از استراتژی مهار کرونا را امروز (سه شنبه) منتشر کرده که از جمله آن افزایش سرعت واکسیناسیونو کاهش سفر‌ها به موارد کاملا ضروری است. این نهاد بهداشتی همچنین محدودیت‌های سختگیرانه بیشتر را توصیه کرده است.

۴۶۲ مرگ روزانه کرونایی در آلمان

این نهاد بهداشتی در آلمان صبح امروز شاخص ابتلای هفتگی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر را ۳۰۶.۴ ارزیابی کرد. بر این اساس در عرض ۲۴ ساعت در این کشور ۲۳۴۲۸ نفر به کرونا مبتلا شده اند و ۴۶۲ نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

توقف روند بهبود اقتصادی در آلمان

بر اساس ارزیابی انستیتو اقتصادی مهم DIW در آلمان محدودیت‌های کرونایی روند بهبود اوضاع اقتصادی در این کشور را متوقف کرده است. موسسه تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW) روز سه شنبه در برلین اعلام کرد که رشد اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی کمی کاهش پیدا خواهد کرد.


درخواست شهروندان آلمانی برای اعمال قرنطینه و تشدید محدودیت‌ها

نتایج جدیدترین نظر سنجی هم نشان می‌دهد که اکثر قریب به اتفاق شهروندان آلمانی برای اعمال قرنطینه و تشدید محدودیت‌ها آماده اند. بر این اساس اکثر شهروندان خواستار اجباری شدن واکسیناسیون و اعمال قرنطینه برای مهار کرونا هستند. این نظر سنجی توسط موسسه فورسا انجام گرفته است.

بر این اساس ۷۱ درصد شهروندان خواستار اجباری شدن واکسیناسیون هستند. ۶۶ درصد هم خواهان اعمال قرنطینه در کشور هستند. ۳۲ درصد شهروندان هم اعمال قرنطینه را رد می‌کنند.

غلبه اومیکرون در دانمارک

اومیکرون همچنین در دانمارک به ویروس غالب تبدیل شده است. این خبر را وزیر بهداشت دانمارک با استناد به داده‌های اعلام شده از طرف نها‌های بهداشتی در این کشور اعلام کرد.

موسسه بهداشتی دولتی دانمارک SSI اعلام کرد که اومیکرون به ویروس غالب در این کشور تبدیل شده و همچنان در حال گسترش است. این نهاد بهداشتی در دانمارک تا روز دوشنبه حدود ۲۳ هزار مورد تایید شده به اومیکرون در کشو را ثبت کرد.

دانمارک بالاترین شاخص ابتلای هفتگی به کرونا در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کل منطقه اقتصادی اروپا را دارا است. آلمان این کشور را در لیست پرخطرترین مناطق کرونایی خود قرار داده است.

تشدید قواعد کرونایی در سوئد

سوئد هم در آستانه کریسمس قواعد کرونایی برای مهار سویه اومیکرون را تشدید می‌کند. این خبر را نخست وزیر سوئد اعلام کرده و تاکید کرد که قواعد جدید از روز پنج شنبه در کشور اجرایی می‌شود.

گواهی واکسن اروپاییان تنها ۹ ماه اعتبار خواهد داشت

کمیسیون اروپایی هم امروز اعلام کرد که بدون واکسیناسیون تقویت کننده گواهی واکسیناسیون شهروندان حداکثر ۹ ماه بعد از واکسیناسیون کامل دیگر معتبر نخواهد بود. این کمیسیون اعلام کرد که این تصمیم از اول فوریه اجرایی خواهد شد.

احتمال غلبه اومیکرون در پاریس

یک کارشناس برجسته در فرانسه هم اعلام کرد که ویروس اومیکرون احتمالا در پاریس غالب شده است. "گیوم روزیه"، کارشناس داده‌ها در فرانسه که ارقام وزارت بهداشت را مورد ارزیابی قرار می‌دهد امروز در سخنانی اظهار داشت: اومیکرون به سرعت در حال گسترش است. وی افزود: ما تخمین می‌زنیم که نوع اومیکرون قبلا در پاریس و مناطق اطراف غالب شده است.

شاخص ابتلای هفتگی در پاریس در افراد در سنین بین ۲۰ و ۳۹ سال به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر به ۱۴۰۰ رسیده است. روزیه اعلام کرد که موج اومیکرون در حالی که موج دلتا رو به صاف شدن بود به فرانسه می‌رسد. بر اساس آمار‌های اخیر در سراسر فرانسه میزان آلودگی به اومیکرون در بیماران کرونایی به ۱۰ درصد رسیده است.

دولت فرانسه هم با توجه به شیوع گسترده کرونا اعمال محدودیت‌های جدید را رد نمی‌کند. این خبر را سخنگوی دولت فرانسه اعلام کرده است.

افزایش چشمگیر بستری‌ها در اورژانس‌های فرانسه

شمار بیماران کرونایی بستری شده در بخش‌های مراقبت‌های ویژه برای اولین بار از ماه می‌به بالای ۳ هزار نفر افزایش پیدا کرده است. در هفت روز گذشته آمار مبتلایان جدید به کرونا در این کشور به صورت میانگین حدود ۵۲۸۸۵ مورد در روز افزایش پیدا کرده است.

حمله معترضان به اقدامات کرونایی به پارلمان رومانی

معترضان به اقدامات و محدودیت‌های کرونایی در بخارست، پایتخت رومانی به ساختمان پارلمان این کشور حمله کرده و با عبور از محافظان به داخل حیاط ساختمان نفوذ کردند. به گزارش رسانه‌های رومانی برخی خودرو‌ها هم در جریان این اعتراضات آسیب دیدند.

نخست وزیر رومانی از وزیر کشور درخواست کرد شرایطی را برای حمایت بیشتر از نهاد‌های دولتی فراهم کند.

برچسب ها: اومیکرون اروپا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه