بهترین نوع ماسک برای مقابله با اُمیکرون

بهترین نوع ماسک برای مقابله با اُمیکرون

ماسک زدن به خصوص در فضا‌های دربسته پرجمعیت مانند وسائل حمل‌ونقل عمومی، خواروبارفروشی‌ها و سایر مکان‌های عمومی مشابه ضروری است.
کد خبر: ۱۰۲۰۳۱
بازدید : ۴۳۸۹
۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹

سویه‌ی اُمیکرون کرونا ظاهرا بسیار واگیرتر از سویه‌های قبلی این ویروس است و برای محافظت در برابر آن به ماسک نفوذناپذیرتری نیاز داریم.

بررسی دانشمندان در هنگ‌کنگ نشان داده است که سویه‌ی اُمیکرون ۷۰ برابر سریع‌تر از سویه‌ی دلتا در بافت مجاری تنفسی تکثیر پیدا می‌کند و ۴۸ ساعت پس از عفونت نسبت به سویه‌ی دلتا میزان‌های بالاتری از ویروس در این مجاری ایجاد می‌کند.

بنابراین احتمالا افراد دچار عفونت با این سویه‌ی جدید میزان بیشتری از ویروس را به صورت ذرات ریز هواپخش (آئروسل) از دهان و بینی‌شان خارج می‌کنند که ممکن است برای چند دقیقه یا حتی چند ساعت به خصوص در فضا‌های دربسته با تهویه کم در هوا شناور بمانند و به دیگران منتقل شوند.

در چنین شرایطی استفاده از ماسک‌های N۹۵ (یا ماسک‌های تقریبا مشابه KN۹۵ یا KF۹۴) که به علت چندلایه بودن و داشتن بار الکتروستاتیکی قدرت تصفیه‌کنندگی بسیار بیشتری نسبت به ماسک‌های پارچه‌ای معمول در برابر این ذرات ریز شناور حاوی ویروس دارند، بهتر به نظر می‌رسد.

ماده به کار رفته در ماسک‌های جراحی یا پزشکی هم بار الکتروستاتیکی دارند، اما این ماسک‌ها معمولا به طور کامل روی صورت نمی‌چسبند و شکاف باقیمانده میان ماسک در اطراف بینی، گونه‌ها یا چانه می‌تواند امکان عبور ذرات حاوی ویروس را بدهد. ماسک‌های N۹۵ اگر به اندازه صورت شما باشند و به درستی به صورت زده شوند، روی پوست می‌چسبند و از این لحاظ برتری دارند.

اگر به ماسک‌های N۹۵ یا مشابه‌های آن دسترسی ندارید، می‌توانید از یک ماسک جراحی در زیر و یک ماسک پارچه‌ای در روی آن استفاده کنید.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه