راز‌های ازدواج موفق از زبان زوج‌های قدیمی

راز‌های ازدواج موفق از زبان زوج‌های قدیمی

در این مطلب رازهای ازدواج موفق را از زبان زوج‌هایی می‌شنوید که بیش از ۲۵ سال از عمر با هم بودنشان می‌گذرد.
کد خبر: ۱۰۲۱۳۸
بازدید : ۳۶۵۲۵
۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵

فرادید| سال‌ها پیش وقتی از یک مشکل زناشویی با شوهرم درحال شکایت بودم دوستم آتنا به من گفت: «خب پس شوهر عالی تو هم یه عیب داره!» از اظهارنظر او شوکه شدم. چرا تمرکز روی عیب‌های شوهرم راحت‌تر از تمرکز روی خوبی‌های او بود؟ آن لحظه انگار ناگهان از خواب بیدار شدم. از آن روز به بعد، هرزمان از دست او عصبانی می‌شوم، به ۹۰ درصد دیگرش فکر می‌کنم که واقعاً عالیست.

به گزارش فرادید، من که کنجکاو شده بودم راز خوشبختی زوج‌های قدیمی را بدانم و از تجربیات آنها در زندگی خودم استفاده کنم با گروهی از آن‌ها مصاحبه کردم. در ادامه‌ی این مطلب نصیحت‌های ارزشمند آن‌ها را درباره‌ی زندگی مشترک‌شان می‌خوانید.

۱. حافظ صلح و آرامش باشید

زوج: دُونا سِگال و بِرت پادبِر، لوس‌آلتوس، کالیفرنیا

مدت تاهل: ۲۵ سال

نصیحت بِرت: «سعی کنید مثل دبیرستانی‌ها با هم دعوا نکنید، سر یک موضوع واحد بار‌ها و بار‌ها بحث نکنید. در هر بحث و گفتگویی مسائل گذشته رو وسط نکشید. اگه فرزند دارید باید الگوی خوبی برای رفتار اونا در روابط آینده‌شون باشید. شما با رفتارتون به اونا آموزش میدین اگه در رابطه عشق و محبت نشون بدن متقابلاً عشق و محبت دریافت میکنن.»

نصیحت دونا: «هرگز شمارشگر نباشید، سر مسائل کوچک و پیش‌پاافتاده بحث نکنید، مثلا نگید سه باره پشت سرهم من دارم ماشین ظرف‌شویی رو خالی می‌کنم یا شش باره من پوشک بچه رو عوض کردم. زندگی هیچ‌وقت منصفانه نبوده و نیست پس اگه بخواین خودتون رو درگیر مساوی بودن وظایف کنید هیچ‌وقت طعم شادی رو نمی‌چشید. افراد وظایف متفاوتی در زندگی زناشویی دارند. ممکنه من هم به عنوان پدر بار‌ها پوشک بچه‌ام رو عوض کنم یا ماشین ظرفشویی رو خالی کنم، اما همسرم در مقابل بیکار نمی‌شینه و وظایف متعدد دیگه‌ای به عهده داره که اونا رو انجام میده.»

۲. رشد کردن را متوقف نکنید

زوج: اِیمی و جِفری وولف، چِرچویل، پنسیلوانیا

مدت تاهل: ۲۶ سال

نصیحت اِیمی: «هم انتظار تغییر داشته باشید و هم تغییر رو بپذیرید. هیچ‌کس ۲۶ سال راکد و بدون‌تغییر نمی‌مونه، نباید هم اینطور باشه. ممکنه بعضی‌وقتا احساس کنید با کسی دارید زندگی می‌کنید که خیلی با آدمی که سال‌ها پیش باهاش ازدواج کردین فرق کرده. اما اگه شخصیت افراد برپایه‌ی ارزش‌ها و اصول اخلاقی باشه، رشد کردن میتونه رضایت زناشویی اونا رو بالا ببره پس نباید جلوش گرفته بشه.»

نصیحت جِفری: «شما و شریک زندگیتون چیزای زیادی رو با هم به اشتراک میگذارید، بایدم همینطور باشه، اما مهم اینه که استقلال خودتون رو حفظ کنید و خودتون رو در همدیگه گم نکنید. لزومی نداره تمام علایق و دوستان شما مشترک باشن. درواقع، ازدواج زمانی تازه می‌مونه که دو طرف علایق و سرگرمی‌های جداگانه هم داشته باشند.»

۳. انعطاف‌پذیر باقی بمانید

زوج: میشل و مایکل وَنلوکِم، لس‌آنجلس

مدت تاهل: ۳۸ سال

نصیحت میشل: «دربرابر مشت‌هایی که زندگی بهتون میزنه جاخالی بدین، همونطور که سال گذشته شاهد همه‌گیری کرونا بودیم. ما برای ایستادگی دربرابر مشکلات زندگی مجبوریم رابطه‌مون رو بازسازی کنیم. هیچ‌وقت خودتون رو اونقدر پیر تصور نکنید که نتونید نقش‌هاتون رو در زندگی زناشویی تغییر بدین. اگه تغییر کنید پنجره‌ی جدیدی به روی زندگی شریکتون باز می‌کنید.»

نصیحت مایکل: «همیشه به اونچه که برای همسرتون مهمه گوش بدین و اگه باهاش مخالفتی دارید سعی کنید مصالحه کنید.»

۴. عشق‌تان را نشان دهید

راز‌های ازدواج موفق از زبان زوج‌های قدیمی

زوج: پل و دایان دوهِرتی، ساحل وروُ، فلوریدا

مدت تاهل: ۵۳ سال

نصیحت پل: «مهمه برای نشون دادن عشق‌تون کار‌های کوچکی رو به‌طور منظم انجام بدین. مثلاً من هر روز برای همسرم قهوه‌ی موردعلاقه‌ش رو درست می‌کنم، چون این کار خوشحالش می‌کنه.»

نصیحت دایان: «ما همیشه یک شب در هفته بیرون از خونه قرارملاقات میذاریم. حتی وقتی بچه‌ها کوچیک بودن به عنوان یک زوج اولویت‌های خودمون رو داشتیم. اون یک شب اونقدر بیرون می‌موندیم که مطمئن بشیم وقتی می‌رسیم خونه بچه‌ها خوابیدن تا به محض رسیدن به خونه مجبور نباشیم دوباره نقش پدر و مادر رو ایفا کنیم.»

۵. آمار هم را نگیرید

زوج: گیدو و رِجینا بوسینلی، ریجوود، نیوجرزی

مدت تاهل: ۲۷ سال

نصیحت رجینا: «آمار نگیرید که کی بیشتر تلاش کرده. یک شریک خوب میدونه کِی وارد عمل بشه، کِی مسئولیت قبول کنه، کِی شما رو تشویق کنه به پیشرفت خودتون ادامه بدین، نه اینکه خودشو درگیر کنه تا حساب‌کتاب کنه شما چکار کردین. یادمه در دوره‌های مختلفی از زندگی‌مون می‌دونستم من بیشتر حواسم به بچه‌ها بوده. من خیلی راحت میتونستم به زبون بیارم و بگم کی مجبور بوده به‌خاطر مریضی بچه‌ها کارشو ول کنه و خونه بمونه، کی مجبور بوده بخاطر گریه بچه‌ها از خوابش بزنه یا کی مجبور بوده پرستار بچه پیدا کنه تا آخرهفته بتونیم بریم بیرون، اما به رو آوردن این کار‌ها و حرف زدن ازشون ما رو به جایی نمی‌رسونه.»

نصیحت گیدو: «حرفی که می‌خوام بزنم شاید ساده به‌نظر برسه، اما زمان صحت اون رو به ما دو تا ثابت کرده. همیشه از کلمات محبت‌آمیز استفاده کنید و هیچ‌وقت لحظات با هم بودنتون رو عادی فرض نکنید و قدرشون رو بدونید.»

۶. خنده را فراموش نکنید

راز‌های ازدواج موفق از زبان زوج‌های قدیمی

زوج: شارلوت و دانیال نیوتن، سیمی وَلی، کالیفرنیا

مدت تاهل: ۳۱ سال

نصیحت شارلوت: «همیشه به یاد بیارین که از اول جذب چه چیز همسرتون شدین، در مورد خودم باید بگم که وقتی برای اولین بار همدیگه رو به عنوان همکار در یک بیمارستان ملاقات کردیم من شیفته‌ی حس شوخ‌طبعی اون شدم. شاید قبل از اینکه قرار عاشقانه با هم بذاریم وانمود می‌کردم از دلقلک‌بازیاش ناراحت میشم، اما اون بالاخره موفق شد با شوخ‌طبعی و قلب مهربونش دل منو بدست بیاره.»

نصیحت دانیال: «همیشه جوک‌های تازه دم‌دست داشته باشین تا سر همسرتون رو گرم کنید. من که نگرانم اگه یه روزی جوک‌هام تموم بشه بعدش چه اتفاقی میفته.»

۷. برای چیز‌های کوچک بحث نکنید

زوج: پیتر و لورا مَک‌کوئد، فانوود، نیوجرزی

مدت تاهل: ۳۲ سال

نصیحت پیتر: «یادتون باشه ازدواج ماراتونه، نه دوی سرعت، پس آهسته و پیوسته قدم بردارید. بحث کردن درباره‌ی احمقانه‌ترین چیز‌ها ساده‌س، اما آیا بحث کردن سر اینکه ماشین ظرفشویی چطوری باید پر بشه یا صندوق عقب ماشین قبل از سفر چجوری باید چیده بشه مهمه؟ بالاخره متوجه میشین خراب کردن یک شب با هم بودنتون یا یک سفر سر این چیز‌ها دیوانگیه. در ضمن از اینکه همدیگه رو تو جمع با اسم‌های احمقانه یا عاشقانه صدا بزنید نترسید و خجالت نکشید. این کار باعث میشه بقیه با خودش بگن بین این دو تا چه خبره!»

نصیحت لورا: «علایق خودتون رو حفظ کنید. اگه برای علایق خودتون وقت بذارین، عمر شادیتون بیشتر میشه، مثلا تنهایی به پیاده‌روی طولانی برید، گاهی‌اوقات آخرهفته رو با دوستاتون بگذرونید، تو یک کلاس هنری ثبت‌نام کنید، هر کاری که خوشحالتون میکنه. داشتن علایق شخصی به شما دیدگاه جدید و حرف برای گفتن با شریک زندگیتون میده.»

۸. شراکت بین خودتان را حفظ کنید

زوج: میرتل و رِی لوئر، لانگهورن، پنسیلوانیا

مدت تاهل: ۶۴ سال

نصیحت رِی: «من با میرتل زمانی آشنا شدم که دبیرستانی بودیم. غیر از اون شش ماهی که خانم تصمیم گرفت باید پسر‌های دیگه رو هم ببینه، باقی این سال‌ها با هم بودیم. یک ازدواج خوب به چیز‌های زیادی نیاز داره ازجمله احترام متقابل برای همدیگه و نگاه به ازدواج به عنوان یک شراکت. ما هیچ‌وقت حساب بانکی جدا نداشتیم، هرگز جدا از هم سفر نکردیم و همیشه با هم تصمیم گرفتیم. مهم‌تر از هر چیزی ما خیلی همدیگه رو بقل میکنیم. راستش هرچی سن ما بالاتر رفته بقل کردنامون بیشتر شده.»

نصیحت میرتل: «همیشه از استعداد‌های همدیگه قدردانی کنید و تلاش‌های همدیگه رو کامل کنید. شوهر من عاشق موسیقیه و گیتار، ویولن، پیانو و فلوت میزنه. منم عاشق نقاشی‌ام.»

۹. دعوا را تمام کنید

زوج: دِرون و آتنا سیدونز، اِدِن، یوتا

مدت تاهل: ۲۵ سال

نصیحت دِرون: «ممکنه کلیشه‌ای به‌نظر برسه، اما هیچ‌وقت با عصبانیت از همدیگه به تختخواب نرید. به دعوا خاتمه بدین تا بقایاش به روز بعد کشیده نشه. فراموش نکنید زوج‌های دیگه هم با هم دعواشون میشه، مهم اینه که بتونید دعوا رو خاتمه بدین، به راهتون ادامه بدین و به مسائل مهم زندگیتون رسیدگی کنید.»

نصیحت آتنا: «دروغ سفید ممنوع! حقیقت همیشه آشکار میشه و بدون اعتماد، چیز زیادی برای آدم باقی نمی‌مونه. از روز اول باید روی ایجاد اعتماد کار کنید و یادتون نره که چقدر این موضوع در ازدواج ارزشمنده.»

۱۰. از علایق یکدیگر حمایت کنید

راز‌های ازدواج موفق از زبان زوج‌های قدیمی

زوج: اِیمی و هَری بورک، اُولد فُورج، نیویورک

مدت تاهل: ۲۶ سال

نصیحت اِیمی: «داشتن علایق جداگانه لازمه‌ی یک ازدواج شاده. هَری ورزشکاریه که عاشق رقابته. انرژیش اینجوری تخلیه میشه و ریلکس میشه. من تشویقش میکنم تمرین کنه، بهتر بشه و تا می‌تونه از خودش لذت ببره. خودمم عاشق موسیقی‌ام. در یک گروه آواز می‌خونم و گاهی اوقات که اجرا داریم مدام درحال تمرینم. گاهی وقتا کل گروه میان خونه‌ی ما و تا نیمه‌شب تمرین می‌کنیم. هری هیچ‌وقت شکایت نمی‌کنه، کاملاً برعکس، راضیه ازاینکه می‌بینه من دارم کاری رو انجام میدم که خوشحالم میکنه.»

نصیحت هری: «راز ازدواج شادِ من پیدا کردن کسی بوده که می‌تونه از ساده‌ترین چیز‌ها تو زندگی با من لذت ببره مثل غروب آفتاب و نوشیدنی خنک.»

۱۱. دوست هم باقی بمانید

زوج: مایک و کتی پانتل، ریچموند، ویرجینیا

مدت تاهل: ۳۶ سال

نصیحت کتی: «همیشه همسرتون رو در اولویت قرار بدین، حتی نسبت به فرزندانتون و این به معنی دوست موندن با همسرتونه. ما همیشه در مورد سالم بودن ازدواجمون هم‌عقیده بودیم، بچه‌های ما از ما یاد میگیرن معنی نشون دادن فداکاری و تعهد به همدیگه چیه. ما در طول سه دهه‌ی گذشته از ازدواجمون بهترین دوستای هم بودیم.»

نصیحت مایک: «برای موفقیت در ازدواج، زن و شوهر باید مثل شریک به هم نگاه کنن. شما بعد ازدواج دیگه خودتون تنها نیستین، نیمه‌ی دیگه‌ای دارین که باید همیشه اونو به حساب بیارین.»

۱۲. با چشم باز ازدواج کنید

زوج: نانسی و رابرت سوآنیک، پِرکیومِنویل، پنسیلوانیا

مدت تاهل: ۴۶ سال

نصیحت نانسی: «مطمئن باشید با دوستتون دارین ازدواج می‌کنید. شما واقعاً تاکید میکنم واقعاً نیاز دارید کسی رو که باهاش ازدواج می‌کنید همون‌جوری که هست دوست داشته باشید، چون بعد ازدواج نمیشه کسی رو تغییر داد.»

نصیحت رابرت: «همیشه برای با هم بودن تلاش کنید و این معناش اینه که همیشه به فکر شاد کردن همسرتون باشید.»

۱۳. هدف مشترک‌تان را گم نکنید

زوج: برندا و جیمز میچل، چلتنها، مریلند

مدت تاهل: ۳۲ سال

نصیحت برندا: «برای ما مهم بود به این سفری (ازدواج) که تصمیم گرفتیم با هم بریم متعهد بشیم. در گذشته، هیچ سرنخی نداشتیم که این سفر چطور ممکنه پیش بره، اما مصمم بودیم بریم تو دلش. طلاق هیچ‌وقت گزینه‌ی ما نبوده. وقتی مصمم شدیم تو این مسیر به هم متعهد بمونیم دائم خودمون رو مشروط می‌کردیم به کار‌هایی که به سلامت رابطه‌مون کمک کنه و به همون اندازه متعهد بودیم به انجام ندادن

کار‌هایی که ما رو از هدف مشترک‌مون دور کنه. ما از آینده خبر نداشتیم، اما متعهد شده بودیم تو این مسیر کنار هم بمونیم. الان تو مرحله‌ی آشیانه‌ی خالی زندگیمون هستیم و نسبت به این مرحله هیجان‌زده‌ایم. الان به باوری که داشتم رسیدم و با صدای بلند میگم طلاق هرگز گزینه‌ی ما نبود و نیست.»

نصیحت جیمز: «از ابتدای ازدواج برای ملاقات‌های عاشقانه خودتون و همسرتون و بعد برای خودتون به تنهایی وقت بگذارید. در طول شش سال اول ازدواج‌مون که بچه نداشتیم و بعدش در تمام این ۲۰ سال که بچه‌ها خونه بودن پنج‌شنبه شب‌ها همیشه قرار ملاقات من و همسرم بوده. ما داریم به سی و سومین سالگرد ازدواجمون نزدیک میشیم و این قرار همچنان به قوت خودش باقیه. اولین و سومین پنج‌شنبه‌ی ماه قرار دوتایی ماست، دومین و چهارمین پنج‌شنبه زمان تنها بودن ما و قرار با رفقا و خونواده‌س.»

منبع: Brides

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
0
0
خوب بود
مرسی!