۱۰ نکته‌ که زندگی شما را به سطح بالاتری ارتقاء می‌دهد

۱۰ نکته‌ که زندگی شما را به سطح بالاتری ارتقاء می‌دهد

شانس موفقیت با کسانی است که بزرگ فکر می‌کنند، به صدای درونشان گوش می‌دهند و از شکست نمی‌ترسند.اگر ناچارید شغل‌تان را ترک کنید یا برای دنبال کردن یک ایده‌ی بزرگ تحصیلاتتان را رها کنید و حس ششم شما می‌گوید موفق خواهید شد، پس هرطور شده هدفتان را دنبال کنید.
کد خبر: ۱۰۲۴۱۵
بازدید : ۱۶۷۵۴
۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹

فرادید| بلندپروازی، بهتر شدن دائمی، تلاش برای موفقیت و مهم‌تر از همه تجربه‌ی شادی و لذتِ رسیدن به آن‌ها ریشه در ذات بشر دارد. احتمالاً به یاد می‌آورید با پس‌انداز‌های اولین شغل‌تان چه چیزی خریدید و از خرید آن چه احساسی داشتید. زمانی که بخاطر ساعت‌ها اضافه‌کار ترفیع شغلی گرفتید چطور؟ زمانی که کسب‌وکار نوپای شما پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی و قرارداد، معامله و پیشنهاد مشارکت سرانجام رونق گرفت یا زمانی که دختر موردعلاقه‌تان بالاخره به شما بله گفت و شریک زندگی شما شد.

به گزارش فرادید، شاید نتوانید این لحظات را به یاد بیاورید، چون هنوز اتفاق نیفتاده‌اند، اما بدون‌شک می‌توانید آن‌ها را تجسم کنید. برای بالا بردن سطح زندگی باید باانگیزه بمانید و برای موفقیت آماده باشید. در این مطلب ۱۰ نکته‌ی انگیزشی را با شما اشتراک می‌گذاریم که راهنمای شما برای بالا بردن سطح زندگیتان خواهند بود.

۱. نترس باشید و ریسک کنید

ما معمولاً از شکست خوردن می‌ترسیم به همین دلیل در برابر تجربیات جدید مقاومت نشان می‌دهیم. ترجیح می‌دهیم پایپند دانسته‌هایمان بمانیم. ریسک کنید تا زمینه‌ی خلق احتمالات جدید فراهم شود. اگر ریسک نکنید، همه چیز را به خطر می‌اندازید. انسان توانست برای نخستین بار پا به ماه بگذارد باوجود این فکرِ آزاردهنده که ممکن است هرگز نتواند به زمین بازگردد. در تلاش‌هایتان نترس باشید تا سال‌های بعد از نکرده‌هایتان احساس پشیمانی نکنید.

شانس با کسانی است که شجاعت دارند. اگر ناچارید شغل‌تان را ترک کنید یا برای دنبال کردن یک ایده‌ی بزرگ تحصیلاتتان را رها کنید، اعتقادتان برای این تغییر راسخ است و حس ششم شما می‌گوید موفق خواهید شد، پس هرطور شده هدفتان را دنبال کنید! کمپانی‌های بزرگی مثل مایکروسافت و فیسبوک براساس همین ریسک‌ها شکل گرفتند.

۲. روی تقویت تمرکزتان کار کنید

۱۰ نکته‌ی انگیزشی که زندگی شما را به سطح بالاتری ارتقاء می‌دهد

تمرکز یافتن بدون جذبه‌ی انگیزشیِ پاداش یا حضور فردی که دائم بر پیشرفت شما نظارت کند دشوار است. برای انگیزه یافتن اجباری نیست به یک عامل بیرونی متکی باشید. تمرین کنید همیشه همه چیز را متمرکز نگه دارید، چون بدون تمرکز نمی‌توانید سطح زندگیتان را ارتقاء دهید. لحظه‌ای که قدم در راه رسیدن به هدف می‌گذارید، چیز‌های زیادی تمرکز شما را هدف قرار می‌دهند.

هرقدر بیشتر به هدف بعدیتان فکر کنید، ایده‌ها و نقشه‌های بیشتری برای دستیابی به آن به ذهنتان می‌رسد. هربار به یک هدف فکر کنید و تمام انرژیتان را به آن اختصاص دهید. وقتی به آن هدف دست یافتید، برای شروع چالش بعدی انگیزه‌ی بیشتری خواهید داشت. بهترین راهِ تمرینِ تمرکز، شرطی کردن مغز و بدن به تمرین فیزیکی است. هر شب بیست دقیقه مدیتیشن کنید تا به افکارتان نظم دهید و هر صبح برای بهبود قدرت مغز بدوید.

۳. از شکست‌هایتان نترسید

هر روز چند بار مرتکب اشتباه می‌شوید؟ هر ماه چطور؟ تمام اشتباهات روزانه، ماهانه و سالانه درس‌های انگیزشی باارزش هستند، نه آن‌ها را نادیده بگیرید و نه پنهانشان کنید.

کسانی که بار‌ها شکست را تجربه می‌کنند می‌آموزند برای شکست نخوردن چه کاری را نباید انجام دهند. از شکست نترسید و از آن برای سبز کردن بذر موفقیت درس بگیرید. هر اشتباه فرصتی برای یادگیری است. با هر اشتباه و درسی که در آن نهفته است شما به سطح بعدی زندگیتان نزدیک‌تر می‌شوید.

۴. با خودتان صادق باشید

۱۰ نکته‌ی انگیزشی که زندگی شما را به سطح بالاتری ارتقاء می‌دهد

هرکس پتانسیل‌های واقعی‌ِ خودش را می‌شناسد. وقتی در جای اشتباهی قرار دارید، خودتان متوجه می‌شوید. همیشه یک صدای درون به شما می‌گوید: «من بهتر از این می‌تونم کار کنم»، «من لیاقتم بیشتر از اینه» به این صدای درون گوش دهید. با خودتان صادق باشید و چیزی را دنبال کنید که واقعاً برایتان مهم است. کسانی که به صدای دورنشان اعتنا نمی‌کنند گرفتار موقعیت‌هایی می‌شوند که بیرون آمدن از آن‌ها آسان نیست. مثلاً از شغل‌شان نفرت دارند، اما برای پرداخت هزینه‌های زندگی ناچارند در سکوت به کارشان ادامه دهند، درصورتی که شادی آن‌ها از هرچیزی باارزش‌تر است یا در یک رابطه‌ی سّمی هستند، اما سوختن و ساختن را انتخاب کرده‌اند درصورتی که پوست‌کلفت شدن آن‌ها به نفع هیچ‌کس نیست.

زندگی را از آنِ خود کنید و اختیار آن را به دیگران ندهید. شما می‌دانید کجا و چه چیزی موجب شادی شما خواهد شد. اگر با خودتان صادق باشید انگیزه پیدا می‌کنید کاری را انجام دهید که موجب رضایت و شادی شما خواهد شد و این گونه است که می‌توانید به سطح رضایت معنوی و رفاه عاطفی در زندگی دست یابید.

۵. نقشه‌ها و استراتژی‌هایتان را بررسی کنید

اهداف شما شاید در کل خوب بنظر برسند، اما ممکن است در نقشه‌ها و استراتژی‌های رسیدن به آن‌ها نقصی وجود داشته باشد. از تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های مداوم برای اصلاح برنامه‌هایتان نترسید، مثلا:

  • اگر مدیر یک کسب‌وکار کوچک هستید شاید لازم بدانید کارکنانی را که به موفقیت شرکت کمک نمی‌کنند اخراج و افراد جدیدی را استخدام کنید.
  •  اگر رئیس یک تیم فروش هستید، شاید لازم باشد استراتژی‌های فروش و بازاریابی‌تان را تغییر دهید تا مشتریان بیشتری را جذب خرید محصولات و خدمات‌تان کنید.
  • شاید لازم باشد کل دایره‌ی دوستانتان را حذف کنید و کسانی را جایگزین آن‌ها کنید که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند. خودخواهانه نیست اگر بهترین را برای خودتان بخواهید.

گرفتن این نوع تصمیمات دشوار به نظر می‌رسد، اما این‌ها گام‌های انگیزشی بسیار مهمی به سوی هدف هستند.

۶. با پذیرش انتقاد از منطقه‌ی امن خود بیرون بیایید

۱۰ نکته‌ی انگیزشی که زندگی شما را به سطح بالاتری ارتقاء می‌دهد

بهترین راه برای بیرون آمدن از منطقه‌ی امن خوشامدگویی به انتقاد است. حضور در جمع کسانی که صادقانه کمبود‌ها و نقاط ضعف‌تان را به شما می‌گویند یک فرصت انگیزشی عالیست. یادگیریِ پذیرش انتقاد نیاز به انضباط و تربیت دارد. وقتی انتقادپذیری را بیاموزید در مواجهه با موانع و رسیدن به اهداف سرسخت‌تر می‌شوید. شخصیت فردی شما پخته می‌شود و قادر می‌شوید وارد سطح دیگری از زندگیتان شوید.

۷. به سطح کنونی دستاوردهایتان بسنده نکنید

در سال ۲۰۰۵، استیو جابز یکی از بنیانگذاران اپل در دانشگاه استنفورد طی یک سخنرانی به دانشجویان نصیحت کرد برای موفقیت گرسنه بمانند. طبیعتِ ناراضی ما انسان‌ها در رسیدن به ابدعاتِ پیشگامانه به ما کمک کرده است، مثلاً ظهور ماشین بخار که موجب صنعتی شدن شد و اختراع کامپیوتر که زندگی را آسان‌تر کرد. شما باید از همین مدل برای انگیزه گرفتن در راه رسیدن به اهداف استفاده کنید. خودتان را به چالش بکشید، آرزو کنید کار‌های بزرگ‌تری انجام دهید. همیشه گرسنه‌ی موفقیت بمانید تا پله‌پله از نردبان موفقیت بالا بروید.

۸. استاندارد‌های بالایی برای خودتان تعیین کنید

اگر اهدافتان پیش‌پاافتاده و عادی باشد، موفقیت‌تان هم اینگونه خواهد بود. بسیاری از افراد بخاطر نداشتن رویا‌های بزرگ هیچ پیشرفت غیرمنتظره‌ای را زندگی تجربه نمی‌کنند.

در مورد آرزوهایتان مثبت‌اندیش باشید. به دیگران اجازه‌ی کنترل افکار و احساسات‌تان را ندهید. اگر ذهن‌تان را معطوف هر هدفی کنید دست‌یافتنی خواهد شد. وقتی برای خودتان استاندارد‌های بالا تعیین کنید، مدرسه، محل کار، جامعه و به‌طور کلی انسانیت از آن بهره‌مند خواهد شد. داشتن استاندارد‌های بالا به معنای تفکر بلندمدت، تعیین اهداف بلندمدت و زمان دادن برای تایید یا رد آن‌ها نیز هست.

۹.برای رسیدن به رویاهایتان تلاش مستمر کنید

وقتی برنامه‌هایتان را به درستی تنظیم کردید، نوبت به عمل می‌رسد. برنامه‌ی شما باید پایبند بودن به برنامه باشد. این تنها رازِ ارتقاء یافتن به سطح بعدی در زندگیست، نه حرف‌ها و افکار بلکه اعمال. برای عمل کردن به برنامه‌هایتان باید:

  • برنامه‌ی روزانه‌تان را در جهت رسیدن به اهدافتان تنظیم کنید.
  • هر روز که از خواب بیدار می‌شوید برنامه داشته باشید و تا قبل از خواب شب کار‌هایی که موفق به انجام آن‌ها شده‌اید تیک بزنید.

۱۰. گذشته را فراموش کنید و به آینده خوش‌آمد بگویید

بار اضافی از گذشته پشت شما را به لحاظ عاطفی خم می‌کند. اگر در گذشته بار‌ها شکست خورده‌اید و دیگران را نیز ناامید کرده‌اید، باید خودتان را ببخشید تا بتوانید احتمالات موفقیت پیش‌رویتان را ببینید. همه‌ی ما تجربه‌ی انتخاب‌های بد را داشته‌ایم، اما اگر یاد نگیریم حس پشیمانی را رها کنیم نمی‌توانیم سطح زندگیمان را ارتقاء دهیم.

بالاترین مسئولیت شما بهبود فردی خودتان است. همیشه نسخه‌ی بهتری از شما در درونتان وجود دارد که منتظر بیدار شدن است. انگیزه پیدا کنید، باانگیزه باقی بمانید و خودتان را سزاوار ارتقاء سطح کنونی زندگیتان بدانید.

منبع: Lifehack

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: