سه فاکتور کلیدیِ ارز‌های دیجیتال در ۲۰۲۲

سه فاکتور کلیدیِ ارز‌های دیجیتال در ۲۰۲۲

برخی تحلیلگران معتقدند دولت و قانون‌گذاران سال جاری پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این حوزه نخواهند داشت و عملا نه مانع‌تراشی مشاهده خواهد شد و نه مسیر پیش رو هموار می‌شود. در این حالت میزان مقبولیت ارز‌ها و دارایی‌های دیجیتالی افزایش می‌یابد.
کد خبر: ۱۰۲۵۲۴
بازدید : ۵۷۴۴
۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵

پیتر ایتکن| سال گذشته میلادی تحولات بزرگی در بازار ارز‌های دیجیتالی و کل صنعت دارایی‌های دیجیتالی رخ داد و شاهد رکوردشکنی قیمت بسیاری از ارز‌ها از جمله بیت کوین و اتریوم بودیم. همچنین در حوزه‌های مرتبط با این ارز‌ها تحولات جدیدی رخ داد که در سال جدید ادامه پیدا خواهد کرد.

به نظر می‌رسد سال جاری یک سال مهم برای بازار ارز‌های دیجیتالی خواهد بود، زیرا خدمات غیرمتمرکز مالی به رشد خود با سرعت بیشتر ادامه خواهد داد.

پیش بینی می‌شود تعداد بیشتری از سرمایه گذاران حقیقی و نهادی در این حوزه فعالیت خواهند کرد. طی سالی که گذشت، تحت تاثیر عوامل گوناگون، قیمت ارز‌های دیجیتالی افت و خیز‌های بزرگی داشت؛ برای مثال ماه نوامبر قیمت بیت‌کوین به رکوردی جدید یعنی مرز ۶۹ هزار دلار رسید سپس به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت.

سال قبل توکن‌های غیرقابل معاوضه نیز مقبولیت بیشتری پیدا کردند و تعداد زیادی از سلبریتی‌ها با محصولات خود وارد این حوزه شدند.

برای تمامی علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری این سوال مطرح است که سال جدید در بازار ارز‌های دیجیتالی و خدمات غیرمتمرکز مالی چه رویداد‌هایی رخ خواهد داد؟ به نظر می‌رسد آینده این بازار‌ها به سه عامل یعنی میزان مصرف انرژی هنگام استخراج و تراکنش ها، میزان پذیرش از سوی سرمایه گذاران و مصرف کنندگان و در نهایت، مقرراتی که از سوی نهاد‌های قانون‌گذار برای این صنعت تدوین خواهد شد، وابسته است.

به ویژه مقررات اهمیت بالایی دارد. سال پیش دولت آمریکا در برنامه عظیم توسعه زیرساخت‌ها بخشی را به اعمال مالیات بر عملیات‌های مرتبط به ارز‌های دیجیتال اختصاص داد و این یک تحول بزرگ است. الکس لمبرگ، مدیرعامل شرکت نیمبوس معتقد است نهاد‌های قانون‌گذار سال جاری میلادی آمادگی و جدیت بیشتری برای تدوین مقررات برای این فضا دارند.

او می‌گوید: «نهاد‌ها از پیش ابزار‌ها و ساختار‌های سرمایه گذاری را برای حضور در بازار ارز‌ها و دارایی‌های دیجیتالی یافته‌اند. سال جاری حرکت در این مسیر ادامه پیدا می‌کند و در مقابل، دولت و مقامات ایالتی تلاش خواهند کرد، مقرراتی را برای فعالیت‌های یاد شده تدوین کنند.»

البته برخی تحلیلگران معتقدند دولت و قانون‌گذاران سال جاری پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این حوزه نخواهند داشت و عملا نه مانع‌تراشی مشاهده خواهد شد و نه مسیر پیش رو هموار می‌شود. در این حالت میزان مقبولیت ارز‌ها و دارایی‌های دیجیتالی افزایش می‌یابد.

اگر چنین شود یک مانع بزرگ برای گسترش استفاده از ارز‌های دیجیتالی و سرمایه گذاری در آن‌ها برداشته می‌شود. البته حضور سرمایه گذاران خرد در بازار معمولا بر بی ثباتی می‌افزاید. سال گذشته توییت‌های ایلان ماسک درباره پذیرش بیت کوین از خریداران محصولات تسلا و سپس اعلام این موضوع که تسلا بیت کوین را نخواهد پذیرفت، به نوسان‌های شدید در قیمت این ارز منجر شد.

ایلان ماسک ابتدا اعلام کرد تسلا بیت کوین را می‌پذیرد، اما کمی بعد با اشاره به اثرات منفی زیست محیطی استخراج این ارز گفت از پذیرش بیت کوین منصرف شده است. البته او گفته است تا وقتی که استخراج و تراکنش‌های بیت کوین مستلزم مصرف برق بسیار زیاد باشد، این ارز پذیرفته نمی‌شود.

یکی از شیوه‌های جالب که زمینه فراگیر شدن ارز‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند، استفاده از آن‌ها برای پرداخت دستمزد است و نباید تصور کرد موانع متعدد در برابر این شیوه از به کارگیری ارز‌های دیجیتالی وجود دارد. زیرا می‌توان کسری از یک ارز دیجیتالی را به عنوان دستمزد پرداخت کرد.

بنیان‌گذار شرکت بلک وان معتقد است در سال جاری میلادی قیمت بیت کوین به ۲۰۰ هزار دلار خواهد رسید. شهردار نیویورک سیتی و شهردار میامی درخواست کرده‌اند حداقل بخشی از حقوقشان به شکل ارز دیجیتالی پرداخت شود. همچنین تعدادی از قهرمانان ورزشی از جمله تعدادی از بازیکنان بیسبال چنین درخواستی دارند. شهردار میامی حتی خواستار آن شده که نخستین ارز دیجیتالی شهرمحور به نام «میامی کوین» ایجاد شود.

الکس لمبرگ می‌گوید: «به عقیده من این روش استفاده از ارز‌های دیجیتالی، یک عامل مهم تسهیل روند گسترش ارز‌های یاد شده است. روش‌های نوآورانه متعدد در آینده به وجود خواهند آمد که از طریق آن‌ها شرکت‌ها می‌توانند برای فعالیت‌های مختلف خود از ارز‌های دیجیتالی استفاده کنند.»

در استخراج ارز‌های دیجیتالی، جایگزین شدن شیوه «اثبات کار» با شیوه «اثبات سهم» نیز به افزایش مشارکت عمومی در صنعت ارز‌های دیجیتالی و افزایش پذیرش آن در فضا‌هایی منجر می‌شود که به‌طور سنتی ورود به آن‌ها دشوار بود است.

بزرگ‌ترین فایده استفاده از شیوه اثبات سهم این است که از طریق آن، دیگر برای تولید یک توکن ضروری نیست، زمان و انرژی فراوان صرف شود در نتیجه مصرف انرژی به‌شدت کاهش خواهد یافت. جایگزین شدن شیوه اثبات کار با شیوه اثبات سهم به زیان ماینر‌هایی خواهد بود که از شیوه نخست استفاده می‌کنند.

اما به باور کارشناسان، فراگیر شدن شیوه اثبات سهم، تصویر عمومی از ارز‌های دیجیتالی را بهبود می‌بخشد. زیرا از مصرف انرژی برای استفاده از این ارز‌ها کاسته می‌شود. هیچ بخشی از خدمات غیر متمرکز مالی به اندازه توکن‌های غیر قابل معاوضه مورد پذیرش نبوده است. سال گذشته میزان استفاده از این توکن‌ها به‌شدت افزایش یافت و ارزش معاملات آن به ۲۳ میلیارد دلار رسید.

بسیاری از شرکت‌ها و اشخاص مشهور در ورزش و هنر برای سود بردن از این امکان جدید وارد آن شده‌اند و این روند سال جاری با سرعت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد. یک تحول مهم که سال جاری در بازار ارز دیجیتالی رخ می‌دهد، به آزمون گذاشته شدن این ارز‌ها به عنوان ذخیره ارزش، همزمان با نگرانی‌ها درباره نرخ تورم است.

اگر درحالی که ارزش ارز‌های متعارف دچار افت و خیز می‌شود، ارز‌های دیجیتالی قدرتمند باقی بمانند، پذیرش آن‌ها از سوی مردم افزایش خواهد یافت. سال گذشته برای ارز‌های دیجیتالی یک سال طلایی بود و ارزش بازار این ارز‌ها ماه نوامبر به بیش از سه هزار میلیارد دلار رسید البته طی هفته‌های بعد قیمت‌ها به سرعت کاهش یافت.

با وجود افت و خیز‌های بزرگ در قیمت بیت کوین، عده‌ای از تحلیلگران معتقدند در سال جاری قیمت این ارز به ۱۰۰ هزار دلار افزایش خواهد یافت؛ و یک نکته مهم این است که طرفداران بازار ارز‌های دیجیتالی معتقدند با آنکه ناشناخته‌ها سبب هراس می‌شوند، اما ما در آغاز انقلاب فناوری در خدمات مالی هستیم، در نتیجه همه باید حداقل بخشی کوچک از سبد دارایی خود را به ارز‌های دیجیتالی اختصاص دهند.

آن‌ها می‌توانند یک تا سه درصد سبدشان را صرف سرمایه گذاری در این بازار کنند و سپس بر رقم یاد شده بیفزایند. ارز‌های دیجیتالی در سیستم مالی نقش همیشگی خواهند داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین