کار‌های عجیب و غریب مردم در دهه ۱۹۶۰
انجام این کار‌ها برای مردم در قدیم عادی بود

کار‌های عجیب و غریب مردم در دهه ۱۹۶۰

در مورد خطرات سیگار آنقدر اطلاعات کمی وجود داشت که مردم در همه جا سیگار می‌کشیدند. کابین‌های هواپیما پر از افرادی بود که سیگار می‌کشیدند، حتی با وجود بچه‌های کوچک در هواپیما.
کد خبر: ۱۰۲۶۵۷
بازدید : ۵۱۵۸
۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸

دهه ۱۹۶۰ یکی از هیجان‌انگیزترین دوران‌های زندگی بود، اما بسیاری از رفتار‌هایی که امروزه منفور و غیرقانونی است یا حداقل با تمسخر از آن‌ها یاد می‌شود، در آن دهه عادی بود.

دهه ۱۹۶۰ با مواد مخدر، راک اند رول، و پیشرفت‌های بزرگ در حقوق مدنی، حقوق زنان و موارد دیگر، شناخته می‌شود. اما فرهنگ رایج در آن زمان به گونه‌ای بود که امروزه ناپسند است، ولی برای مردم دهه ۱۹۶۰ پذیرفته‌شده بود. در اینجا فقط چند مورد از رفتار‌هایی که در آن سال‌ها به طرز خیره‌کننده‌ای متفاوت بود، آورده می‌شود.

تشویق به سیگار کشیدن: سیگار کشیدن به عنوان یک کار خوب تبلیغ می‌شد، تا جایی که دکتر‌ها هم مردم را به کشیدن سیگار تشویق می‌کردند. حتی زنان حامله هم سیگار می‌کشیدند.

قوانین سهل‌گیرانه هنگام پرواز: در مورد خطرات سیگار آنقدر اطلاعات کمی وجود داشت که مردم در همه جا سیگار می‌کشیدند. کابین‌های هواپیما پر از افرادی بود که سیگار می‌کشیدند، حتی با وجود بچه‌های کوچک در هواپیما.

ماسفرین هواپیما
امنیت پرواز: در دهه ۱۹۷۰ بود که امنیت فرودگاه پس از برخی هواپیماربایی‌ها به یک مفهوم جدی تبدیل شد. در دهه ۱۹۶۰، می‌توانستید کم و بیش هر چیزی را که می‌خواستید با خود در هواپیما حمل کنید. از فلزیاب‌ها استفاده نمی‌شد و کیف‌ها و چمدان‌ها به طور مرتب جست‌وجو نمی‌شدند.

ایمنی خودرو: کمربند ایمنی و ایمنی خودرو در دهه ۶۰ چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

مراقبت از کودکان کار بی‌اهمیتی بود: متأسفانه مراقبت از کودکان واقعاً مساله مهمی نبود و خدمات و محصولاتی برای نگهداری و تربیت آن‌ها وجود نداشت.

تنبیه بدنی: تنبیه بدنی در مدارس قابل قبول بود. برای مثال زدن کودک بدرفتار با خط‌کش معمول بود. تنبیه کودکان در خانه هم رایج و عادی بود.

ایمنی در دوچرخه‌سواری: مردم به صورت تفریحی یا در بسیاری از مسابقات دوچرخه‌سواری بدون کلاه ایمنی دوچرخه‌سواری می‌کردند.

دستگاه پخش ضبط: تنها راه شنیدن موسیقی، برای اکثر مردم، به غیر از رادیو، دستگاه پخش ضبط بود.

تماشای تلویزیون: تلویزیون‌های سیاه و سفید با اینکه برنامه‌های محدودی پخش می‌کرد، اما مردم به تماشای آن‌ها بسیار علاقه داشتند.

جشنواره‌های موسیقی رونق داشت: جشنواره‌های بزرگ موسیقی اساساً در دهه ۱۹۶۰ متولد شدند. قبل از آن، رویداد‌های موسیقی کوچک‌تر بودند و نیازی به پلیس، کنترل یا برنامه‌ریزی قابل توجهی نداشتند.راک اند رول بهترین سبک موسیقی بود: موسیقی راک اند رول در دهه ۱۹۶۰ با گروه‌هایی مانند پینک فلوید، بیتلز و جیمی هندریکس اکسپرینس جان گرفت.

تلفن

تلفن‌های دگمه‌ای: تلفن‌های دارای شماره‌گیر چرخنده از چرخه خارج شدند و تلفن‌های دگمه‌ای در اوایل دهه ۱۹۶۰ وارد بازار شدند.

تنها بودن کودکان: اینکه زنان به جای ماندن در خانه، بیرون کار کنند، رایج بود، بنابراین زمانی که والدین هر دو تمام روز سر کار بودند، بچه‌ها اغلب به حال خود رها می‌شدند.

مردان شیرفروش: در اوایل و اواسط دهه ۱۹۶۰ شیرفروش‌ها هر روز شیر به در خانه شما می‌آوردند، قبل از اینکه تهیه آن از خواربارفروشی‌ها آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

مردان شیرفروش
بی‌اطلاعی از خطر نور خورشید: در آن زمان اصلا از ضدآفتاب استفاده نمی‌شد. مردم از خطرات قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش برای مدت طولانی اطلاعی نداشتند.

کتاب‌های کمیک بسیار محبوب بودند: در اوایل دهه ۱۹۶۰، کتاب‌های کمیک هنوز هم محبوب بودند (همانطور که در سراسر دهه ۱۹۵۰ بودند)، اگرچه محبوبیت آن‌ها در سال‌های آخر این دهه کاهش یافت.

مردم هر چه می‌خواستند می‌خوردند: اطلاعات در مورد رژیم غذایی در دهه ۱۹۶۰ کاملاً محدود بود؛ بنابراین مردم معمولاً به هر اندازه‌ای که می‌خواستند شکر می‌خوردند.

تقریباً همه ازدواج می‌کردند: اگر کسی در آن زمان نمی‌خواست ازدواج کند، همه فکر می‌کردند که حتما مشکلی دارد.

مردان مو‌های بلند داشتند: مو‌های بلند در دهه ۱۹۶۰ برای مردان مرسوم بود.

خانه جای خطرناکی بود: معمولاً برای عایق‌کاری خانه‌ها از آزبست (الیاف پنبه نسوز) استفاده می‌شد؛ بنابراین مردم هر روز در معرض مواد سرطان‌زا قرار داشتند.

آب آشامیدنی چندان سالم نبود: خطر مسمومیت با سرب نیز امر ناشناخته‌ای بود و از آنجا تقریباً همه شیرآلات از جنس سرب بود، مردم در معرض خطر مواد سمی در آب خود قرار داشتند.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه