مالیات خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

سازمان امور مالیاتی همچنین وعده داده است که با ارسال پیامک به مشمولان در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کند. علی رستم‌پور در یک برنامه تلوزیونی گفت: اگر مجموع ارزش خودروی شخصی از یک میلیارد تومان عبور کرد، مشمول مالیات می‌شود.
کد خبر: ۱۰۲۷۷۷
بازدید : ۹۰۹۳
۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۳

رئیس مرکز دادرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفته است که افراد از روز دوشنبه ۲۷ دی با مراجعه به سایت my.tak.gov.ir سازمان مالیاتی می‌توانند میزان مالیات پرداختی خودرو‌های خود را مشاهده و تا پایان بهمن‌ماه مهلت دارند مالیات خود را پرداخت کنند.

سازمان امور مالیاتی همچنین وعده داده است که با ارسال پیامک به مشمولان در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کند. علی رستم‌پور در یک برنامه تلوزیونی گفت: اگر مجموع ارزش خودروی شخصی از یک میلیارد تومان عبور کرد، مشمول مالیات می‌شود.

به گفته او، دولت هر ساله ارزش خودرو‌های وارداتی و داخلی را بر اساس سه محور مالیات نقل و انتقال، عوارض شماره‌گذاری و عوارض سالیانه محاسبه می‌کند و مبنای محاسبه مالیات، مجموعه قیمت‌های خودرو‌ها با احتساب سال ساخت خودرو است.

بر اساس آیین‌نامه اجرایی مربوط به مالیات خودرو نیز سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند، قیمت روز خودرو را با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن‌ها و متناسب با جدول ارزش خودرو مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده، محاسبه کند.

نحوه محاسبه خودرو‌های مشمول مالیات به صورت پلکانی به شرح زیر است:

بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰ خودرو‌های یک تا ۱.۵ میلیارد تومانی، نسبت به مازاد یک میلیارد تومان، مشمول یک درصد مالیات سالانه می‌شوند.

این درصد برای خودرو‌های تا سه میلیارد تومانی، نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان، معادل ۲ درصد است.

دارندگان خودرو‌های تا ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد سه میلیارد تومان، باید ۳ درصد مالیات پرداخت کنند.

این درصد برای خودرو‌های بیش از ۴.۵ میلیارد تومان، برای مازاد این مبلع، معادل ۴ درصد است.

ارزش خودرو‌ها در مالیات، متغیر است؟

برخی مشمولان گفتند که شاید در طول محاسبه ارزش خودرو‌های بالای یک میلیارد دچار تغییراتی شوند. برای مثال شاید خودرو تصادف کند و دیگر ارزش اولیه را نداشته باشد.

بابک صدرایی، کارشناس خودرو گفت: منطق محاسبه ارزش خودرو‌های وارداتی به صورت سه سال یا پنج سال یک بار است. برای مثال خودرویی که امسال یک میلیارد تومان ارزش دارد، سه سال آینده ارزش آن تغییر می‌کند.

او افزود: نکته دیگر در مورد محاسبه مالیات خودرو‌ها این است که تصمیم‌گیرنده نحوه محاسبات یعنی دولت نمی‌تواند هر سال بر تک تک خودرو‌های موجود در کشور ارزش‌گذاری کند.

این کارشناس خودرو در ادامه توضیح داد: مبنای اصلی محاسبه مالیات خودرو باید قیمت اصلی آن باشد. همچنین مبنای دیگر باید مدل و سال ساخت خودرو‌ها باشد. این یک ملاک مناسب برای محاسبه مالیات خودرو است. اما تصادفی بودن یا نبودن یا تغییراتی که در خودرو بوجود آمده است در پرداخت مالیات از طرف مشمولان تاثیری ندارد.

منبع: تجارت نیوز

برچسب ها: مالیات خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه