قیمت طلای جهانی، امروز ۱۴۰۰/۱۱/۰۵

قیمت طلای جهانی، امروز ۱۴۰۰/۱۱/۰۵

قیمت هر اونس طلای جهانی در بازار امروز ۵ بهمن ماه با ۰.۲ درصد افزایش نرخ تا لحظه تنظیم گزارش به ۱۸۴۱ دلار و ۸۰ سنت رسید.
کد خبر: ۱۰۲۹۱۳
بازدید : ۶۵۲۹
۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۶

فرادید| روند صعودی طلا در بازار جهانی ادامه دارد. امروز ۵ بهمن ماه قیمت هر اونس طلای جهانی با افزایش ۰.۲ درصد به ۱۸۴۱ دلار و ۸۰ سنت رسید.

در حالی که سرمایه گذاران منتظر نشست این هفته فدرال رزرو هستند تا تصویر بهتری از مسیر افزایش نرخ بهره در ماه‌های آتی به دست بیاورند و در شرایطی که نگرانی‌ها از رشد تورم و تنش‌ها بین روسیه و اوکراین موجب شده تا اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا همچنان حفظ شود، قیمت فلز زرد امروز نوسان محدودی داشت.

به گزارش فرادید؛ قیمت طلا در هفته گذشته توانسته بود رقم‌هایی بالای ۱۸۴۵ دلار را به ثبت رساند که در دو ماه گذشته بی‌سابقه بود. قیمت طلا در پایان معاملات روز جمعه در حوالی ۱۸۳۶ دلار قرار داشت. قیمت طلا در ساعت ۱۲ و ۱۱ دقیقه عصر دیروز به وقت ایران ۱۸۴۰ دلار بود.

مرز ۱۸۵۰ دلار در این مقاطع برای طلا مهم محسوب می‌شود و تحلیل‌گران معتقدند اگر قیمت طلا از این مرز عبور کند وارد فاز صعودی جدیدی خواهد شد.

آوتار ساندو، تحلیلگر شرکت "فیلیپ فیوچرز" در یادداشتی نوشت: سرمایه گذاران به دنبال پوشش امن در برابر نگرانی‌ها نسبت به احتمال تشدید تحریم‌های آمریکا یا اقدامات جدید اتحادیه اروپا در صورت حمله روسیه به اوکراین هستند، اما طلا و نقره به دلیل انتظاراتی که برای تحکیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا وجود دارد، با موانعی روبرو هستند.

اقتصاددانان شرکت کننده در نظرسنجی رویترز معتقدند فدرال رزرو با هدف مهار تورم سیاست پولی خود را سریعتر از آنچه قبلا انتظار می‌رفت انقباضی خواهد کرد، زیرا از نگاه آنان تورم بالا بزرگترین تهدید برای اقتصاد آمریکا طی سال آتی است.

بر اساس گزارش رویترز، وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد اونس طلا ممکن است مقاومت در سطح ۱۸۵۰ دلار را تست کند و اگر به بالای این قیمت صعود کند، به محدوده ۱۸۶۰ تا ۱۸۷۲ دلار وارد خواهد شد.

تحلیل‌گران بازار طلای جهانی مذاکرات هسته‌ای ایران را نیز زیر نظر دارند و معتقدند حصول توافق، مادامی که ایران زندانی‌های سیاسی آمریکا را آزاد نکند، غیر محتمل است. گذشته از اینکه دادن این امتیاز برای ایران چقدر مهم است و آیا می‌تواند مانع توافق شود یا خیر، این مسئله که مذاکرات هسته‌ای ایران چه تاثیری بر روند قیمتی طلای جهانی خواهد داشت قابل توجه است.

با بازگشایی اقتصاد جهانی و گذار از پاندمی تقاضا برای انرژی افزایش می‌یابد و ایران به عنوان یکی از اصلی‌ترین دارندگان منابع تجدیدناپذیر در بازی انرژی نقش مهمی خواهد داشت. قیمت طلا معمولا با شاخص دلار همبستگی منفی دارد و به تقویت یورو در مقابل دلار واکنش مثبت نشان می‌دهد.

اینکه در شرایط تحریمی و غیر تحریمی ایران نفت خود را با چه قیمتی و کجا عرضه کند، در معادلات مربوط به بازگشایی اقتصاد و قدرت دلار و یورو در اقتصاد جهانی نقش بازی می‌کند و می‌تواند قیمت طلا را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر عدم حصول توافق نوعی عدم اطمینان به بازار القا می‌کند و واکنش قیمت طلا به عدم اطمینان معمولا مثبت است.

قیمت لحظه ای فلزات گران بها

برچسب ها: قیمت طلا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه