مرگ یک مسافر در آتش‌سوزی مهمانخانه

مرگ یک مسافر در آتش‌سوزی مهمانخانه

مسافران یک‌به‌یک نجات یافتند. اما مردی میانسال در میان مهلکه دود و آتش خاکستر شد و جان باخت. یک مصدوم نیز با سوختگی شدید به بیمارستان منتقل شد.
کد خبر: ۱۰۲۹۱۵
بازدید : ۶۵۹۶
۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۳

سیما فراهانی| صدای فریاد‌ها همزمان با دود و آتش مسافرخانه را فرا گرفت. مسافران وحشت‌زده خود را در یک قدمی مرگ دیدند. آتش به همه اتاق‌ها سرایت می‌کرد. به مسافران نزدیک می‌شد و هر لحظه امکان داشت فاجعه رخ دهد.

۳۰ نفر در آن جهنم حبس شده بودند. راه‌پله و دیوار‌ها تخریب شده بود و امکان فرار وجود نداشت. مسافران وحشت‌زده شیشه‌های پنجره را شکستند تا شاید بتوانند خود را نجات دهند. تا اینکه درنهایت کارگران گاراژ پشت مسافرخانه و نیرو‌های آتش‌نشانی، ناجی آن‌ها شدند.

مسافران یک‌به‌یک نجات یافتند. اما مردی میانسال در میان مهلکه دود و آتش خاکستر شد و جان باخت. یک مصدوم نیز با سوختگی شدید به بیمارستان منتقل شد.

شیشه را شکسته بودند. دستان‌شان بریده بود. همزمان فریاد می‌زدند و کمک می‌خواستند. باید جان خود را نجات می‌دادند. زنان و مردانی که در مسافرخانه گیر افتاده بودند، ممکن بود نفس‌هایشان قطع شود. همگی پشت شیشه‌های شکسته فریاد می‌زدند.

نردبان‌ها رسیدند. همگی یک‌به‌یک سعی کردند خود را به پایین برسانند. در این میان وسایل و ساک‌هایشان را هم به پایین پرتاب می‌کردند. این مسافران بعد از مدتی درگیری با آتش و دود نجات یافتند.

ساعت ۸:۵۵ صبح دیروز بود که این حادثه رخ داد. به علت نامعلومی دود و آتش در مسافرخانه‌ای در میدان راه‌آهن رخ داد. بلافاصله نیرو‌های آتش‌نشانی در جریان ماجرا قرار گرفتند و با حضور در محل حادثه امدادرسانی را آغاز کردند.

اعزام نیرو‌های امدادی

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران ضمن تشریح جزئیات این حریق در یک مسافرخانه به «شهروند» گفت: «ساعت ۸:۵۵ صبح روز یکشنبه یک مورد آتش‌سوزی در یک ساختمان اقامتی-تجمعی در خیابان شوش غربی، نزدیک میدان راه‌آهن به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران اطلاع داده شد. پنج ایستگاه آتش‌نشانی به همراه چندین دستگاه نردبان هیدرولیک، خودروی حامل تجهیزات تنفسی و تانکر آب به محل اعزام شدند.»

علاوه بر نیرو‌های آتش‌نشانی، عوامل شهرداری، اورژانس، پلیس راهور و نیروی انتظامی نیز در محل حادثه حضور یافتند: «آتش‌نشانان در حداقل زمان به محل حادثه رسیدند. آن‌ها مشاهده کردند که در این مسافرخانه دو طبقه که بنابر اعلام مالکان دارای حدود ۵۰ اتاق بود، حریق رخ داده است. در طبقه بالایی آتش در حدود ۱۵ اتاق به طور کامل شعله‌ور بود. آتش به سقف شیروانی سرایت کرده بود و از پنجره‌ها به بیرون می‌زد.»

نجات ۲۰ نفر

حدود ۳۰ نفر در محل حادثه حضور داشتند. حجم دود و آتش خیلی زیاد بود و شدت حرارت به حدی بود که بخش زیادی از دیوارها، راه‌پله‌ها و سقف‌ها تخریب شده بود؛ بنابراین آتش‌نشانان اقدامات خود را آغاز کردند: «آتش‌نشانان با استفاده از نردبان هیدرولیکی عملیات خود را آغاز کردند و خیلی سریع موفق شدند آتش را در کنترل خود درآورند. چندین نفر از طریق نردبان هیدرولیکی و تعدادی از طریق راه‌پله‌ها از محل خارج شدند.

بیش از ۲۰ نفر به سلامت توسط آتش‌نشانان از محل خارج شدند. یک نفر با حدود ۵۰ سال سن در همان لحظات اولیه جان خود را از دست داده است. مرگ این فرد به تایید عوامل اورژانس رسیده است. یک نفر نیز دچار سوختگی شدید بود که آتش‌نشانان او را از دل شعله‌های آتش خارج کردند. حدود چهار نفر دچار دودگرفتگی و مسمومیت شدند.»

ملکی در ادامه صحبت‌هایش گفت: «حداقل ۳۰ اتاق از این مسافرخانه به طور کامل سوخته و تخریب شده بود. شدت آتش زیاد بود.

اما دلیل آن مشخص نبود. کارکنان مسافرخانه گفتند که ناگهان دود و آتش را دیده‌اند و اصلا معلوم نبود که چرا این اتفاق رخ داده است. همچنین مردی که جان باخت، مسافر این مسافرخانه بود و از شهرستان به تهران آمده بود. اکثر مسافران نیز خانواده بودند و کودکان زیادی نیز در میان آن‌ها دیده می‌شد.»

کارگران ناجی

در این میان کارگران گاراژ پشتی این مسافرخانه ناجی مسافران شده بودند: «پشت مسافرخانه یک گاراژ وجود داشت. تا زمانی که نیرو‌های امدادی به محل حادثه برسند، بعضی از مسافران نجات یافتند. در آنجا کارگران وقتی وضعیت را اینچنین دیده بودند، نردبان گذاشته و به یاری مسافران شتافته بودند.

از طرفی خود مسافران هم شیشه‌ها را شکسته و توانسته بودند از طریق نردبان کارگران پایین بروند. بقیه مسافران هم با کمک نیرو‌های امدادی نجات یافتند. در این میان مصدومان دیگری هم وجود داشتند، آن‌هایی که شیشه را شکسته بودند، دست‌شان بریده بود و بعضی‌ها نیز دچار دودگرفتگی شده بودند.»

ملکی با بیان اینکه آتش مهار شد، گفت: «در ادامه نیرو‌ها مشغول لکه‌گیری و ایمن‌سازی محل حادثه شدند.»

این در حالی است که بازپرس دادسرای جنایی پایتخت نیز در محل حضور یافت و به تحقیق در این رابطه پرداخت. در حال حاضر نیز بازپرس دستور بررسی علت اصلی حادثه، نظر کارشناسی و بازبینی دوربین‌های مداربسته را صادر کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه