روند صعودی بورس ادامه دارد؟!

روند صعودی بورس ادامه دارد؟!

معاملات بورس تهران در آغاز دومین هفته بهمن ماه سبز آغاز شد و سبز نیز پایان یافت. در این روز شاخص کل ۴۱/ ۲‌درصد صعود کرد و مجددا خود را به میانه ابرکانال ۲/ ۱میلیون واحد رساند.
کد خبر: ۱۰۳۰۵۶
بازدید : ۵۰۴۶
۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰

معاملات بورس تهران در آغاز دومین هفته بهمن‌ماه با رشد ۴/ ۲درصدی شاخص کل پایان یافت. این روند صعودی همزمان با آن رقم خورد که سهامداران خرد تا حدودی دست از ماشه فروش برداشتند و با وجود آنکه شاهد افزایش محسوس تعداد خریداران حقیقی در دادوستد‌های روز شنبه نبودیم، اما خالص خرید این دسته از بازیگران بورسی برای دومین روز متوالی مثبت شد.

رشد قیمت جهانی نفت و خوش‌بینی بورسی‌ها به ۵مصوبه حمایتی دولت از مهم‌ترین عواملی بودند که سبب صعود دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای شدند.

معاملات بورس تهران در آغاز دومین هفته بهمن ماه سبز آغاز شد و سبز نیز پایان یافت. در این روز شاخص کل ۴۱/ ۲‌درصد صعود کرد و مجددا خود را به میانه ابرکانال ۲/ ۱میلیون واحد رساند. سهام با ارزش پایین‌تر نیز روز شنبه خودی نشان دادند که به موجب آن نماگر هم وزن ۲‌درصد افزایش ارتفاع داد.

این روند صعودی در حالی رقم خورد که سهامداران خرد تا حدودی دست از ماشه فروش برداشتند و با وجود آنکه با افزایش محسوس تعداد خریداران حقیقی در دادوستد‌های روز شنبه مواجه نبودیم، اما خالص خرید این دسته از بازیگران بورسی برای دومین روز متوالی مثبت شد.

رشد دلنشین قیمت جهانی نفت در هفته گذشته و البته افزایش خوش‌بینی بورسی‌ها به شعار‌های حمایتی دولت و ۵ مصوبه ابلاغی معاون اول رئیس جمهور در حمایت از بازار سرمایه که در روز‌های پایانی هفته خبرساز شد، از مهم‌ترین عواملی بود که سبب شد دیروز دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با بیشترین‌درصد رشد روزانه از یک دی ماه همراه شود.

شیرینی کام سهامداران

روز گذشته شاخص کل بورس تهران بیشترین‌درصد رشد روزانه از یک دی ماه را تجربه کرد و با صعود ۴۱/ ۲‌درصدی به محدوده یک‌میلیون و ۲۵۸‌هزار واحدی رسید. روز شنبه تمامی گروه‌های بورسی با رشد شاخص صنعت خود همراه شدند و بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت ۹۲‌درصد از سهام دادوستد شده در بورس تهران در محدوده سبز تابلو معامله شدند.

این سبزپوشی دلچسب و دسته جمعی در حالی رقم خورد که در سومین روز بهمن ماه شاخص کل بورس تهران با عقب نشینی بیش از ۲۰‌درصدی از سقف اخیر خود (شاخص یک‌میلیون و ۵۷۵‌هزار واحدی در ۶ شهریورماه) برای نخستین بار در سال‌جاری وارد فاز خرسی شده بود و میزان افت قیمت‌ها از آن سقف، در ۵ بهمن ماه از ۲۳‌درصد نیز فراتر رفت، اما از روز چهارشنبه پس از گفت‌وگوی زنده رئیس جمهور در صداوسیما و ابلاغ ۵ مصوبه از سوی مخبر، معاون اول رئیس جمهور در راستای حمایت از بازار سرمایه، روند تغییر کرد و حالا دو روز متوالی است که قیمت‌ها روندی صعودی به خود گرفته اند.

باید دید آیا بورس می‌تواند این صعود را تا ورود به فاز گاوی (صعودی) یعنی حوالی ابرکانال ۵/ ۱‌میلیون واحدی ادامه دهد یا مجددا شاهد رشدی موقتی در بازار هستیم؟

رفتار بازار در گرو رفتار دولت

همان‌طور که اشاره شد به نظر می‌رسد رشد ۲روز کاری گذشته بورس تهران، ناشی از افزایش خوش‌بینی به حمایت‌های دولتی است. صحبت از میزان اثرگذاری این‌گونه حمایت‌ها از بازار سهام در احیای آن موضوع بحث این گزارش نیست، چه بسا که پیش‌تر در خصوص نحوه درست حمایت از بازار و سهامداران آن به مراتب سخن گفته ایم، اما به هر روی ذهنیتی که سهامداران از نقش دولت در تغییر روند‌های بازار سهام (چه صعود و چه نزول) دارند، سبب می‌شود که هر گفتار و هر خبری از سوی سیاستگذاران اقتصادی و سیاسی کشور، بر نحوه رفتار سهامداران به‌ویژه سرمایه‌گذاران کم تجربه اثر می‌گذارد و می‌تواند استراتژی خرید و فروش این دسته از معامله گران را بدون توجیه بنیادی تغییر دهد.

شاهد این ماجرا جابه جایی صف‌های فروش بیش از ۳۰۰‌میلیارد تومانی بورس تهران در معاملات اواسط هفته گذشته به صف‌های خرید بیش از ۵۰۰‌میلیارد تومان بورس در روز گذشته بود. جابه جایی محسوسی که نشان می‌دهد سهامداران بیش از مولفه‌های بنیادی و تحلیل شرایط، چشم به گفته‌ها و رفتار سیاستگذاران دوخته‌اند و بر مبنای آن تصمیمات خود را تغییر می‌دهند، موضوعی که حساسیت بالای بازار به سخنان و البته تصمیمات غیرکارشناسانه را نشان می‌دهد.

شائبه شاخص سازی بهمن ماهی

روز شنبه، بودند فعالانی که از شاخص سازی در آستانه نزدیک شدن به دهه فجر سخن می‌گفتند. برخی معتقد بودند همواره با نزدیک شدن به ایام پیروزی انقلاب اسلامی، سیاستگذار درصدد سبزکردن چهره عمومی بازار است. این مهم روز گذشته نیز میان فعالان تالار شیشه‌ای در گروه‌ها و کانال‌های اجتماعی شنیده می‌شد. اما آیا می‌توان مهر تائیدی بر این ادعا زد؟

آنگونه که مشخص است بورس تهران به دلیل ایرادات محاسباتی در تخمین شاخص کل، همواره با معضل شاخص سازی مواجه بوده است و این مهم مختص امروز و دیروز بازار نیست. جایی که با رشد بخشی از بازار که با وجود تعداد حداقلی، اما به واسطه ارزش بازار بالا، نقش محسوسی در تعیین ارزش کل بازار سهام در اختیار دارند، شاخص کل رنگی سبز به خود می‌گیرد و در روز‌های منفی نیز بالعکس.

با این حال همان‌طور که دیروز مشاهده شد، در کنار شاخص کل، نماگر هم وزن به عنوان نماینده سهام کوچک‌تر بازار، صعودی بود و ۲‌درصد افزایش ارتفاع داد. ضمن آنکه در کل بازار، رنگ سبز غلبه داشت و به جز برخی تک‌سهم ها، عمده نماد‌ها و صنایع فعال بورسی با رشد قیمت همراه شدند.

با این تفاسیر شاید نتوان به سیاستگذار انگ شاخص سازی در روز‌های نزدیک به دهه فجر را زد و به نظر می‌رسد تنها واکنش سبز بورس‌بازان به مصوبات حمایتی و آسودگی خیال آن‌ها از تحت الشعاع قرار گرفتن سود شرکت‌ها و صنایع از برخی بند‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱ باشد، موضوعی که می‌تواند در ادامه توجه سهامداران را به مولفه‌های بنیادی و سودسازی مطلوب شرکت‌ها در ماه‌های گذشته جلب کند.

در بورس شنبه چه خبر بود؟

نگاهی به لیست نماد‌های اثرگذار بر شاخص کل بورس تهران طی دادوستد‌های روز شنبه حکایت از اثرگذاری بالای نماد‌های بزرگ کامودیتی محور دارد.

در این میان مروری بر رشد روزانه صنایع نشان می‌دهد پس از چند صنعت تک سهم که رشد‌های بالای ۴‌درصد را تجربه کردند، به ترتیب خودروسازان، پالایشی ها، پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها سهامداران خود را با سود‌های بیش از ۳‌درصدی بدرقه کردند. رشد هر یک از این گروه‌ها را، اما می‌توان با اخبار و تحلیل‌های متفاوتی توجیه کرد.

در این میان زیرمجموعه‌های پتروشیمی با افزایش خریداران و صف‌های بعضا طولانی در سمت خرید همراه شدند. به این ترتیب شاخص این صنعت (محصولات شیمیایی) روز گذشته با رشد ۲۶/ ۳ درصدی همراه شد. خبر تعیین سقف برای قیمت سوخت و خوراک پتروشیمی‌ها در مصوبات ابلاغی از سوی معاون اول رئیسی در راستای حمایت از بازار سرمایه از مهم‌ترین دلایل افزایش توجه به سهام پتروشیمی بود.

جایی که شرکت‌های مذکور در گزارش‌های میان‌دوره‌ای خود نیز از سودسازی مناسب در فصل پاییز خبر داده بودند و به نظر می‌رسد با کاهش نگرانی بورسی‌ها از تصمیمات ناگهانی، خودی نشان دهند. پالایشی‌ها نیز که دیروز با رشد میانگین ۹۴/ ۳ درصدی همراه شدند نیز عمدتا تحت‌تاثیر رشد بهای جهانی نفت در هفته گذشته قرار گرفتند.

جایی که نرخ هر بشکه نفت برنت از ۹۰ دلار نیز فراتر رفت و در کنار آن کارشناسان از چشم انداز ادامه صعود قیمت‌ها در این بازار سخن گفتند.

باید توجه داشت فعالیت اصلی شرکت‌های پالایشی این است که نفت خام دریافتی از شرکت ملی پالایش و پخش را پس از انجام عملیات مختلف و پالایش به مشتقات نفتی از قبیل بنزین، نفت کوره و سایر محصولات تبدیل کنند؛ بنابراین میزان سودآوری پالایشگاه‌ها رابطه مستقیمی با بهای نفت دارد.

در واقع اختلاف قیمت بین یک بشکه نفت خام با یک بشکه از محصولات یا همان فرآورده‌های نفتی که کرک اسپرد نامیده می‌شود، در افزایش سودآوری شرکت‌های پالایشی اثر مستقیم دارد، موضوعی که این روز‌ها موردتوجه بورسی‌ها قرار گرفته است.

خودروسازان نیز روز گذشته با میانگین رشد قیمت ۹۷/ ۳ درصدی همراه شدند. این رشد قیمت را می‌توان به اخبار مثبت برجامی که روز گذشته به بازار مخابره شد، ارتباط داد. جایی که خبر رسید کره جنوبی و ایران قصد دارند ماه آینده در سئول یک نشست کاری داشته باشند تا راه‌های حل اختلاف چند ساله بر سر دارایی‌های مسدود شده تهران تحت تحریم‌های آمریکا را بررسی کنند.

ضمن آنکه وزارت صمت با ارسال نامه‌ای از آزاد شدن منابع ارزی ایران در بانک عراقی برای واردات مواد غذایی و دارویی خبر داد.

برچسب ها: شاخص بورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه