bato-adv

هشدار؛ نشانه‌های پوکی استخوان را جدی بگیرید!

جریان استخوان سازی در بدن از زمان تولد شروع می‌شود و به طور متوسط تا حدود ۳۵- ۳۰ سالگی ادامه دارد و از آن پس، رو به کم شدن می‌رود و در نتیجه بافت استخوانی نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌گردد.
کد خبر: ۱۰۴۳۳۶
بازدید : ۴۲۳۲
۲۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۸

پوکی استخوان نشانه‌هایی از قبیل بی‌خوابی ناگهانی، گرفتگی شبانه پاها، درد مداوم کمر، بیماری‌های لثه و شل شدن دندان‌ها و کاهش تدریجی قد دارد.

پوکی استخوان در حقیقت کاهش تراکم استخوان است. فرد مبتلا به پوکی استخوان بسیار مستعد شکستگی استخوان می‌شود، به طوری که گاهی فشار‌های کوچک، چون خم شدن یا بلند کردن یک وسیله سنگین یا حتی سرفه می‌تواند باعث شکستگی استخوان شود.

استخوان دارای بافت زنده‌ای است که منظم بازسازی می‌شود. بافت‌های استخوانی قدیمی از بین می‌روند و بافت‌های جدید استخوانی جانشین آن‌ها می‌شوند. استخوان انسان در کودکی ویژگی ارتجاعی و تحمل فشار بالاتری دارد و در طی زمان سفت و محکم می‌شود. این مساله در ۲۰ سالگی، به حد خود می‌رسد و بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی، مقاومت استخوان به همان قوت باقی می‌ماند.

جریان استخوان سازی در بدن از زمان تولد شروع می‌شود و به طور متوسط تا حدود ۳۵- ۳۰ سالگی ادامه دارد و از آن پس، رو به کم شدن می‌رود و در نتیجه بافت استخوانی نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌گردد.

علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان مقاومت استخـوان‌ها را کم کم از بین می‌برد و اصلی‌ترین عارضه پوکی استخوان، شکستگی است.

بیشترین شکستگی در پوکی استخوان، در ناحیه مفصل ران در محل اتصال به لگن و در ستون فقرات که معمولا وزن بدن را تحمل می‌کنند اتفاق می‌افتد.

شکستگی استخوان در هر سنی دردآور است، شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان به خصوص در سنین بالاتر جدی‌تر است و حتی می‌تواند کشنده باشد. چنان که در یک فرد سالمند شکستگی ران تا چهار برابر خطر مرگ را بالاتر می‌برد. شکستگی در ناحیه مچ دست نیز یکی از شکستگی‌های شایع در مبتلایان به این بیماری می‌باشد.

می‌توان از اولین علائم پوکی استخوان یا استئوپروز به بی‌خوابی ناگهانی، گرفتگی شبانه پاها، درد مداوم کمر، بیماری‌های لثه و شل شدن دندانها، کاهش تدریجی قد اشاره کرد.

علل ایجاد کننده پوکی استخوان

در موارد زیر خطر استئوپروز یا پوکی استخوان افزایش می‌یابد:

جنسیت زن
سابقه خانوادگی پوکی استخوان
سفید پوست بودن
لاغری
کوتاه قدی
یائسگی زودرس
دریافت پایین کلسیم
عدم تحرک
سیگار
مصرف بیش از دو نوشیدنی در روز
استروئید تراپی طولانی مدت (مانند پردنیزون)
مصرف طولانی مدت دارو‌های ضدتشنج
مصرف دارو‌هایی که سبب بروز گیجی می‌شوند
هیپرتیروئیدیسم
مصرف مقادیر بسیار بالای پروتئین حیوانی
مصرف مداوم آنتی اسید‌ها
مصرف بیش از ۲ فنجان قهوه در روز

سرب موجود درهوای آلوده، اهمیت زیادی در پوکی استخوان دارد. سرب موجود در محیط، در طول زمان در استخوان‌ها تجمع و موجب بروز واکنش‌های شیمیایی در آن‌ها می‌شود و امکان پوکی استخوان را در آینده بالا می‌برد.

مصرف خوراکی‌هایی هم‌چون شکر و مواد خوراکی قنددار مانند نوشابه‌ها و شیرینی، میزان جذب کلسیم را کم می‌کند و مانع جذب کلسیم در روده و ورود آن به خون می‌شوند و به همین دلیل سرعت پوک شدن استخوان و ایجاد پوکی استخوان را بیشتر می‌کند.

منبع: بهداشت نیوز

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv