نکات مهم تزریق واکسن کرونا در ماه رمضان

نکات مهم تزریق واکسن کرونا در ماه رمضان

براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت هیچ مطالعه‌ای مبنی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا در دوران روزه‌داری دیده نشده است.
کد خبر: ۱۰۵۰۵۲
بازدید : ۸۴۷۰
۱۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۴

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان، شرایط و توصیه‌های لازم برای تزریق واکسن کرونا در ایام روزه‌داری را تشریح کرد.

مجتبی لشکربلوکی با اشاره به تاثیر بیماری کووید ۱۹ بر روزه داری اظهار کرد: براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت هیچ مطالعه‌ای مبنی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا در دوران روزه‌داری دیده نشده است، روزه‌داری موجب کاهش پاسخ‌های التهابی و تنظیم سیستم ایمنی بدن می‌شود.

وی با بیان اینکه بر اساس نظر پزشکان، نخوردن غذا به طور برنامه‌ریزی شده با رعایت شرایط ویژه تغذیه سالم در روزه داری اسلامی عارضه‌ای در افراد ایجاد نمی‌کند، افزود: این مسئله نه تنها عارضه‌ای برای فرد ایجاد نمی‌کند بلکه زمینه تقویت ایمنی بدن، کاهش پاسخ‌های التهابی زیانبار و بهبود واکنش بدن در موارد استرس‌زا را فراهم می‌کند لذا تمامی افراد سالم با رعایت موارد بهداشتی و تغذیه‌ای می‌توانند روزه بگیرند.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با بیان اینکه بیمارانی که پیوند اعضا شده اند نباید روزه بگیرند، تصریح کرد: روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است، همچنین در بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری‌ها هستند و در گذشته روزه داری برای آن‌ها منعی نداشته است شرایط آن‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا متفاوت از سال‌های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص می‌توانند برای روزه داری اقدام کنند.

لشکربلوکی با بیان اینکه به بهبود یافتگان بیماری کرونا توصیه می‌شود حداقل تا ۶ هفته پس از بیماری از روزه داری پرهیز کنند، تاکید کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای اعم از فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلا به وضعیت شدید ویروس کرونا هستند که به این افراد توصیه می‌شود برای اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آن‌ها حتماً از نظر پزشک متخصص استفاده کنند و در صورت مضر بودن روزه داری این فریضه الهی را در زمان دیگری به جای بیاورند.

وی به کسانی که در ایام ماه رمضان برای تزریق واکسن کرونا اقدام می‌کند توصیه کرد؛ در روز موعد واکسیناسیون حتما وعده سحری را میل کنند و مایعات فراوان و مواد غذایی آبدار اعم از سوپ، عصاره و آب گوشت و مرغ، میوه‌ها و سبزیجات حاوی آب فراوان مانند کاهو، هنداونه و ... را در وعده افطاری و سحری بگنجانند، همچنین با توجه به خاصیت مدر بودن چای از مصرف چای به ویژه چای غلیظ در شب قبل از موعد واکسیناسیون پرهیز کنند.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با بیان اینکه روزه داران شب قبل از تزریق واکسن کرونا باید استراحت کافی داشته باشند، بیان کرد: روزه داران در صورت عدم مصرف سحری و یا آشامیدن آب کافی تزریق واکسن را به روز دیگری موکول کنند.

لشکربلوکی نقش رعایت اصول صحیح تغذیه‌ای در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت‌ها به ویژه کووید۱۹ را بسیار مهم خواند و تاکید کرد: با رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و استفاده از گروه‌های غذایی و جایگزین‌های آنها، انرژی، پروتئین و ریزمغذی‌های موردنیاز بدن بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن تامین می‌شود.

وی با اشاره به تاثیر تغذیه نامناسب بر تضعیف سیستم ایمنی بدن، متذکر شد: در صورت عدم رعایت اصول تغذیه صحیح در وعده سحر و افطار و یا حذف یکی از وعده‌ها به ویژه وعده سحری تضعیف سیستم ایمنی بدن و عدم پاسخ مناسب بدن به واکسیناسیون کرونا را به دنبال دارد، علاوه‌بر آن کمبود‌های تغذیه‌ای مدیریت و کنترل بیماری کرونا را با مشکل مواجه می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه