خارش پوست علامت ابتلا به این بیماری‌های خطرناک است

خارش پوست علامت ابتلا به این بیماری‌های خطرناک است

خارش پوست، یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می‌کند برای کاهش یا درمان آن به متخصصین پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد.
کد خبر: ۱۰۵۴۹۲
بازدید : ۶۹۸۴
۲۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آن‌ها مربوط به بیماری‌های پوستی و برخی دیگر مربوط به بیماری‌های جدی‌تر مانند سرطان و ایدز است.

خارش پوست، یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می‌کند برای کاهش یا درمان آن به متخصصین پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد.

بیماری‌هایی که خود را با خارش پوست نشان می‌دهند

بیماری کلیوی: خارش شدید در سراسر بدن، اغلب در افرادی که دچار بیماری کلیوی یا مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی هستند، رخ می‌دهد. در واقع یک مطالعه نشان داد که ۴۲ درصد از بیماران دیالیزی دچار خارش متوسط ​​تا شدید کلیوی بودند.

آنتونی M. رزسی، MD، دستیار در مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering و بیمارستان پروتستان نیویورک می‌گوید:"بعضی افراد آن را یک مزاحمت توصیف می‌کنند:"خارش" بسیار شدید دارم که در اوج خستگی شب از خواب بیدار می‌شوم. "

علم هنوز کشف نکرده است که چرا بیماری کلیه باعث خارش می‌شود، اما پزشکان معتقدند که با ایجاد سموم در بدن، زمانی که کلیه‌ها قادر به حذف مواد زاید از جریان خون نیستند، اتفاق می‌افتد.
علت خارش پوست

بیماری کبد: خارش پیوسته می‌تواند یک نشانه خاموش بیماری کبدی باشد. کم خونی، می‌تواند یک نشانه اولیه بیماری کبد باشد. دکتر سوزی، استادیار گروه پوست در دانشکده پزشکی ییل می‌گوید:"اگر کبد شما به درستی عمل نکند، اتفاقات جانبی مانند اسید‌های صفراوی باعث سمی شدن بدن می‌شوند. "

هدف اصلی این است که، بیماری کبد را درمان کرده و دارو‌هایی که می‌توانند اسید‌های صفراوی را از بین ببرند، تجویز کنند. پزشکان معمولا دارو‌هایی را تجویز می‌کنند که می‌توانند جذب بدن از اسید‌های صفراوی را مهار کنند یا مقدار اسید صفراوی که به کبد بازگردانده می‌شوند را کاهش دهند.

درماتوفیزیک: اگر پوست بدن به آرامی خراشیده شود، ناخن‌ها نازک می‌شود و پوست قرمز به جای می‌ماند که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا قرمزی پوست ناپدید شود و ممکن است درماتوفیزیسم وجود داشته باشد.

اگر چه علت این اتفاق مشخص نیست، کلینیک می‌گوید که این می‌تواند ناشی از استرس، عفونت ها، آلرژن‌ها یا دارو‌هایی مانند پنی سیلین باشد. دکتر روخسر می‌گوید:"این یک وضعیت پوستی شدید است، جایی که پوست شما حساس به لمس و انتشار بیش از حد هیستامین است. "

مناطق لمسی و زیر لباس، بیشترین حساسیت را به درماتولوژی دارند. تشخیص آسان است، اما اغلب اوقات تشخیص داده نمی‌شود، زیرا برای افرادی که به متخصص پوست متوسل می‌شوند، به اندازه کافی جدی یا ناراحت کننده نیست. اگر خارش شدید باشد، پزشک میتواند آنتی هیستامین را برای تسکین التهاب تجویز کند.

بیماری نخاعی: ظاهر شدن خارش مداوم وسط کمر (بدون جوش یا دانه) می‌تواند نشانه‌ی نوروپاتی، نشانه‌ای از عصبانیت باشد. قبل از ارائه درمان، پزشکان ابتدا بیماری نخاعی را به عنوان یک علت، شناسایی می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که بیماری ستون فقرات، چه به علت سن یا آسیب، می‌تواند بر عصب فشار وارد کند و آن را خراب کند، که باعث احساس خارش در پوست می‌شود.

خارش‌های نوروپاتی ممکن است در یک سمت بدن و یا هر دو طرف رخ دهد، اما اگر خراش تسکین نداشته باشد، هشداری بزرگ است. دکتر روسی می‌گوید:"افراد مبتلا به اگزما احساس خارش می‌کنند. "اما (خارش عصبی) با خراش بهبود نمی‌یابد.

خارش، اغلب تشدید می‌شود. "بعضی‌ها می‌گویند احساس می‌کنند که حشرات بر روی بدن آن‌ها می‌خزند. هنگامی که بیماری نخاعی یا سایر بیماری‌ها اتفاق افتاد، ممکن است خارش عصبی با کرم کپسایسین، که از فلفل داغ گرفته شده است، درمان شود، این روش برای سوزاندن اعصاب به طور نامنظم بر روی پوست شلیک می‌شود.

بیماری سلیاک: جای زخم و تاول روی زانو‌ها، آرنج ها، کپل‌ها و یا موی سر، بسیار خارشی هستند و نشانه‌هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاک می‌باشند. هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک میلوتین مصرف می‌کند، سیستم ایمنی مخاطی در روده با تولید نوعی آنتی بادی به نام ایمونوگلوبولین پاسخ می‌دهد.

جان زون، عضو هیئت مشاوره پزشکی دانشکده پزشکی بنیاد سلیاک، به celiac.org گفت:این آنتی بادی IGA به سلول‌های پوستی منتقل می‌شود تا پاسخ خارش را ایجاد کند. تجویز داپسون می‌تواند تسکین دهنده خارش کوتاه مدت برای پوست را فراهم کند، اما آسیب روده‌ای جدی است و بیماران باید یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای زندگی را بپذیرند.

اگر بیماران سلیاک به خوردن گلوتن ادامه دهند، ممکن است دچار سوء تغذیه، کم خونی، کاهش تراکم استخوان، ورم معده و حتی سرطان شوند.

لنفوم: از ۵ تا ۳۰ درصد لنفوم‌ها مانند هوجکین و غیر هوجکین می‌تواند خارش داشته باشد، خارش با تحریک یا بدون تحریک، می‌تواند اولین علامت بیماری هوجکین باشد که احتمالا ناشی از سیتوکین ها، مولکول‌های سیگنال سلولی است که موجب التهاب در پاسخ به عفونت می‌شود.

اگر پزشک شما به لنفوم شک کند، ممکن است اشعه ایکس تجویز کند، تا بیماری را از بین ببرد. اگر این بیماری تشخیص داده شد، خارش پس از شروع شیمی درمانی یا پرتودرمانی به زودی متوقف خواهد شد.

بیماری تیروئید: کامرون روخسر، استاد دانشیار پوست در بیمارستان کوه سینا و متخصص پوست و جراح زیبایی در مرکز زیبایی پوست و لیزر نیویورک می‌گوید:بیماری تیروئید، از نظر فعال بون یا غیر فعال بودن، می‌تواند احساسات عجیب و غریب در پوست ایجاد کند. هیچ کس چگونگی آن را نمی‌داند، اما ممکن است تغییرات در غدد عرق، باعث خشکی پوست شود.

منبع: مشرق نیوز

برچسب ها: خارش پوست
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه