bato-adv

کلاهبرداری‌ از مغازه داران با رسیدهای جعلی!

جوان اسپورتیج سواری که با ترفند نخ نمای «رسید‌های جعلی» از مغازه داران مشهدی کلاهبرداری می‌کرد، درحالی با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شد که تاکنون شش تن از شاکیان وی را شناسایی کرده اند.
کد خبر: ۱۰۵۵۸۰
بازدید : ۶۵۵۷
۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲

ماجرای کلاهبرداری‌های سایبری از اواخر اردیبهشت سال گذشته، هنگامی در دستور کار پلیس آگاهی قرار گرفت که جوانی با تسلیم شکایتی به پلیس گفت: در مغازه ام مشغول فروش پوشاک بودم که جوان ناشناسی وارد فروشگاه شد و بعد از خرید تعدادی از لباس ها، ادعا کرد:کارت بانکی همراه ندارد و سپس از من خواست بهای پوشاک را با گوشی تلفن بپردازد.

من هم که از قصد پلید او خبر نداشتم با پرداخت آن از طریق فضای مجازی موافقت کردم. آن جوان که حدود ۳۰ سال داشت پس از لحظاتی، تراکنش پرداخت وجه را درون گوشی تلفن همراه به من نشان داد که به شماره حساب بانکی ام واریز شده بود، اما هیچ پیامکی را از سوی بانک دریافت نکردم.

وقتی به موضوع مشکوک شدم آن جوان با خونسردی گفت:، چون حساب من مربوط به موسسات بانکی است به همین دلیل پیامک آن دیرتر ارسال می‌شود و معمولا کمی زمان بر است!

شاکی پرونده ادامه داد: من که ماجرا را باور کرده بودم عکس العملی نشان ندادم و بدین ترتیب آن جوان (خریدار) از مغازه خارج شد، ولی در بررسی‌های بعدی متوجه شدم که هیچ پولی به حسابم واریز نشده است و من طعمه تبهکاران سایبری شده ام.

با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و با صدور دستوری از سوی سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) گروه ورزیده‌ای از کارآگاهان به سرپرستی سرهنگ حسینی پور (رئیس اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری) ماموریت یافتند تا این ماجرا را به طور تخصصی پیگیری کنند.

بنابراین گزارش، درحالی که تحقیقات کارآگاهان با بررسی بانک‌های اطلاعاتی مجرمان آغاز شده بود پرونده‌های مشابه دیگری نیز روی میز کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت که محتویات آن‌ها نشان می‌داد: تبهکار سایبری، دامنه جرایم خود را به سایت دیوار نیز کشانده است چرا که در یکی از پرونده ها، زن جوانی قربانی کلاهبرداری‌های سریالی این تبهکار حرفه‌ای شده بود که کالایی را در سایت دیوار برای فروش عرضه کرده بود؛ بنابراین کارآگاهان با بررسی‌های تخصصی و بازبینی دوربین‌های مدار بسته، موفق شدند تصویری از متم را به دست آورند که بیانگر مشخصات ظاهری وی بود.

به همین دلیل کارآگاهان درحالی تصویر او را به مراکز انتظامی ارسال کردند که رصد‌های اطلاعاتی همچنینن نشان داد: متهم هنگام ارتکاب جرم از یک دستگاه خودروی اسپورتیج سفیدرنگ استفاده می‌کند. با به دست آمدن این سرنخ مهم، بی درنگ عملیات‌های پلیسی وارد مرحله جدیدی شد و کارآگاهان مشهد، در نیمه اول فروردین جاری موفق شدند عامل این کلاهبرداری‌های سریالی را دستگیر کنند.

با انتقال متهم به پلیس آگاهی خراسان رضوی تحقیقات و بازجویی‌های گسترده در این باره ادامه یافت و جوان ۳۰ ساله که «اسفندیار» نام دارد به کلاهبرداری از طریق رسید‌های جعلی اعتراف کرد.

در حالی که تاکنون شش تن از مغازه داران، این تبهکار سایبری را شناسایی کرده اند، بررسی‌ها برای کشف جرایم احتمالی دیگر وی با راهنمایی‌ها و دستورات ویژه قضایی همچنان ادامه دارد.

منبع: خراسان

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv