ارتباط بیماری‌های گوارشی و معده درد با روزه داری

ارتباط بیماری‌های گوارشی و معده درد با روزه داری

در سحر نیز غذا‌هایی سبک بخورند و از خوردن غذا‌هایی غلیظ و چرب مانند آش رشته، کشک و کشک بادمجان یا ماکارونی پرهیز کنند و دور غذا‌هایی مثل کله پاچه و حلیمکه سبب معده درد شدید می‌شوند خط بکشند.
کد خبر: ۱۰۵۷۹۶
بازدید : ۲۹۰۶
۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷

بسیاری از افراد در اوایل ماه رمضان دچار درد معده می‌شوند و نمی‌دانند که آیا روزه داری برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند و یا اینکه پس از گذشت چند روز خواهند توانست به روزه داری ادامه دهند.

اگر جزو این افراد هستید و یا قبلا معده درد را تجربه کرده اید و اکنون نگرانید که نکند با روزه گرفتن این درد‌ها دوباره سر و کله شان پیدا شود و شما را درگیر کند.

سوء هاضمه در هنگام روزه داری

از شایع‌ترین مشکلات گوارشی سوء هاضمه است که با علائمی مانند ترش کردن و سوزش معده یا احساس پر بودن شکم همراه است. افراد دچار سوءهاضمه مدام احساس ماندن غذا سر دل شان دارند و گاهی ممکن است به نفخ دچار شوند و یا احساس زود سیر شدن به آن‌ها دست یابد.

اگر ین افراد دچار مشکلاتی مانند التهاب یا مشکل جسمی خاص یا زخم معده یا بیماری اثنی عشر نباشند، می‌توانند به راحتی روزه بگیرند و از خوردن غذای زیاد در زمان افطار و سحر خودداری کنند.

آن‌ها باید افطار را ابتدا با مایعات ولرم مانند چای شیرین ولرم یا شربتی که خیلی خنک نباشد شروع کنند و از خوردن مایعات شیرین، که باعث رسیدن کالری زیاد به بدن می‌شود و احساس سیری زیادی ایجاد می‌کند بپرهیزند.

افرادی که دچار سوء هاضمه هستند باید شام و افطار خود را به صورت جداگانه میل کنند و پس از خوردن یک افطار سبک، دو یا سه ساعت به معده خود استراحت دهند و سپس غذایی ساده مثل کته و فرنی بخورند.

در سحر نیز غذا‌هایی سبک بخورند و از خوردن غذا‌هایی غلیظ و چرب مانند آش رشته، کشک و کشک بادمجان یا ماکارونی پرهیز کنند و دور غذا‌هایی مثل کله پاچه و حلیمکه سبب معده درد شدید می‌شوند خط بکشند.

برای اینکه در ماه رمضان دچار سوء هاضمه نشوید و حال معده شما بهتر باشد، کم و سبک بخورید. وضعیت معده شما تحت تاثیر رژیم و عادات غذایی تان است و یک الگوی غذایی سالم موجب تامین سلامت معده شما خواهد شد.

زخم و معده درد با روزه

اگر در گذشته دچار زخم معده بودید، اما الان سالمید می‌توانید با خوردن غذا‌های سالم و برخی نکات تغذیه‌ای با خیال راحت روزه بگیرید.

در ماه رمضان اگر سالم هستید و مشکل زخم معده شما جدی نیست از غذای‌های سبک و آبپز استفاده کنید و از خوردن غذا‌های سرخ کردنی اجتناب کنید، اما اگر دچار بیماری‌های زخم معده یا اثنی عشر هستید و بیماری تان درمان نشده، برای جلوگیری از خونریزی معده تان در صورتی که پزشک تان تشخیص داد روزه داری خونریزی معده تان را تشدید می‌کند، روزه نگیرید.

ارتباط ریفلاکس و روزه داری

اگر دچار ریفلاکس معده هستید و علائمی مانند برگشت غذا از معده، سوزش پشت جناق سینه و ترش کردن دارید و مجبورید از دارو‌هایی با دوز بالا که اسید معده را کاهش می‌دهد، استفاده کنید، بهتر است روزه نگیرید، زیرا روزه داری و خالی ماندن معده به مدت طولانی سبب می‌شود که ریفلاکس تان شدید و مشکلات معده شما شدید گردد.

آیا سوزش معده مانع از روزه داری می‌شود؟

اگر دچار سوزش معده در روز‌های اول روزه داری شده اید ممکن است علت آن تغییر سیکل سیکاردین یا همان ریتم اسید ترشح معده تان باشد که این سیکل بر اساس سه بار غذا خوردن تان در روز تنظیم گردیده است و به همین خاطر ظهر‌ها هیپوتالاموس و مراکز مربوط به اشتها فعال شده و اسید معده تان ترشح می‌شود. این ریتم تطبیق پذیر است و با صبر این سیستم با شرایط جدید خود را عادت می‌دهد.

برای اینکه در ماه رمضان به این مشکل دچار نشوید غذای خود را یک هفته قبل از ماه رمضان کاهش داده و غذا را سبک‌تر میل کنید و خود را به گرسنگی طولانی مدت عادت دهید. در صورتی که معده شما اذیت شد، از شربت معده، قرص‌های معمولی گوارشی مانند امپرازول یا رانیتیدین استفاده کنید و در صورت معده درد به پزشک مراجعه نمایید.

یبوست در زمان روزه داری

اگر در ماه رمضان زولبیا و بامیه زیادی مصرف کنید باید منتظر باشید تا به یبوست دچار شوید. اگر می‌خواهید به یبوست مبتلا نشوید:

میوه و سبزی فراوان در وعده افطار و سحر بخورید.
به اندازه کافی آب بنوشید.
به عنوان دسر بعد از افطار از میوه‌های متنوع استفاده کنید.
از میوه‌های آبدار کاهو، گوجه و خیار در وعده سحر استفاده کنید تا هم دچار یبوست نشوید و هم در طول روز عطش کمتری داشته باشید.
بعد از افطار ۲۰ دقیقه‌ای پیاده روی یا نرمش‌های سبک کنید.

روزه داری هنگام ابتلا به کولیک استروس

فشار و استرس زیاد سبب کولیک استروز یا کولیک استروس می‌شود و موجب درد معده می‌گردد. اگر به این گونه درد معده دچارید از روزه گرفتن نترسید و فقط لازم است اعصاب تان را کنترل کنید تا معده تان بهتر شود، اما اگر کولیک تان از نوع التهابی یا زخمی است، بهتر است معده تان خالی نماند و هیچ گاه به یکباره پر نشود. بیماران مبتلا به کولیک التهابی می‌توانند در زمستان و پاییز که روز‌ها کوتاه ترند روزه بگیرند.

روزه داری در صورت نفخ و درد معده

بیشتر افرادی که دچار دل درد و نفخ شدید می‌شوند، به صرف غذا با عجله و تند تند عادت دارند. در ماه رمضان که بیشتر افراد پس از روزه داری طولانی به خصوص در روز‌های اول سر سفره افطار به غذا خوردن ولع دارند دچار دل درد و نفخ می‌شوند. این افراد باید زمان کافی به غذا خوردن اختصاص دهند و با آرامش غذا بخورند.

هر چه زمان صرف غذای افطارتان طولانی باشد و افطارتان را با غذا‌هایی که هضم راحت دارند مثل فرنی یا شله زرد شروع کنند و به اندازه غذا بخورند دچار نفخ نخواهند شد. معده هرفرد دارای حجم معینی است که گیرنده‌های دیواره معده به آن عادت نموده اند.

اگر بعد از زمان گرسنگی زیاد شکم تان را پر از غذا کنید و یا مایعات بیشتر از حد معمول بنوشید، نفخ می‌کنید. در سوءهاضمه ورم معده دیده می‌شود. اگر معده شما دچار ورم شده و سوزش و درد دارید، غذا‌های حجیم مانند آش رشته و سوپ‌های سنگین نخورید.

درد معده بدون خوردن ناهار

بسیاری از افراد به علت شیفت کاری در روز سه وعده غذایی مصرف می‌کنند، اما تا کنون اثبات نشده که بدن ما به دو یا سه وعده غذا احتیاج دارد. برخی از افراد به طور معمول یک وعده غذایی را حذف کرده اند و ناهار میل نمی‌کنند بدون آنکه مشکلی براشان به وجود آید.

حذف یک وعده غذایی سبب دریافت کالری کمترو کاهش وزن تان می‌شود. برای کودکان در حال رشد روزه داری و خالی نگه داشتن معده، در روز‌های بلند تابستان توصیه نمی‌شود.

به خودتان برچسب نزنید

اگر قبلا دچار بیماری معده شده بودید و مبتلا به بیماری‌های اثنی عشر و معده بودید و دستگاه گوارش تان خوب کار نمی‌کرد، برچسب بیماری خاص به خودتان نزنید.

اگر مصرف داروی خاصی ندارید می‌توانید نکاتی را در تغذیه و شیوه غذا خوردن تان رعایت کنید و روزه بگیرید. پس اگر دچار معده درد‌های ساده و معمولی هستید به خودتان استرس راه ندهید، زیرا شما می‌توانید روزه بگیرید.

نکاتی برای داشتن معده سالم با روزه داری

ممکن است معده شما در ابتدا با تغییر عادات غذایی با مشکلاتی همراه باشد، اما با صبر و رعایت نکاتی ساده که در بخش سلامت نمناک به آن‌ها برای چندمین بار پرداخته ایم خواهید توانست ماه رمضان را بدون مشکل روزه بگیرید. نکات زیر به شما کمک می‌کند تا پایان ماه رمضان معد تان سالم بماند:

غذا‌های پرکالری و سرخ کرده و دارای رب یا کشک مصرف نکنید.
از غذا‌های ساده استفاده کنید.
حجم زیادی از غذا‌ها را نخورید.
افطار را سبک بخورید و با شام فاصله دهید.
مواد غذایی شور و چرب مصرف نکنید.
موا غذایی ساده مانند کته یا فرنی بخورید.

غذ‌هایی مانند کشک بادمجان، آش رشته و فسنجان که مدت زیادی در دستگاه گوارش شما باقی می‌ماند و شما را دچار درد معده می‌کند مصرف نکنید.

منبع: ایسکانیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه