کاهش فشار خون با مصرف سیر

کاهش فشار خون با مصرف سیر

نتایج ۱۱ تحقیق متفاوت نشان داد که محصولات حاوی سیر بخصوص پودر سیر در مقایسه با قرص‌های دارونما اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون داشتند.
کد خبر: ۱۰۶۰۸۰
بازدید : ۱۲۱
۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۲

سیر دارای خواص فراوانی است و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود. تحقیقاتی در خصوص تاثیرات سیر بر فشار خون بالا انجام شده که نتایج جالبی داشته است.

مصرف یک حبه سیر روزانه می‌تواند زندگی شما را نجات دهد. طبق مشاهدات، افراد مبتلا به فشار خون بالا که روزانه به مدت ۵ ماه از مکمل‌های سیر استفاده می‌کردند، فشار خون آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود، این امر دقیقا به همان میزان موثر بود که بیماران از دارو‌هایی مانند مسدود کننده بتا و مهار کننده‌های آنژیوتانسیون استفاده می‌کردند. با وجود این که تحقیقات قابل اعتماد هستند، اما مجله‌های بسیاری مدعی اغراق آن هستند.

نتایج ۱۱ تحقیق متفاوت نشان داد که محصولات حاوی سیر بخصوص پودر سیر در مقایسه با قرص‌های دارونما اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون داشتند.

این امر همچنان نیاز به بررسی مجدد دارد تا ثابت شود که مشتقات حاوی سیر نیز اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون دارند یا خیر. بر این اساس افراد نباید صرفا از سیر به جای قرص‌های فشار خون استفاده کنند.

این مطالعه یک بررسی منظم و متا آنالیز بود که به بررسی اثرات مشتقات سیر بر فشار خون می‌پرداخت. محققان در اکتبر سال ۲۰۰۷ پایگاه داده‌های الکترونیکی ادبیات علمی و پزشکی را جستجو کردند تا هر گونه مطالعات مرتبط را شناسایی کنند. آن‌ها همچنین به بررسی‌های سیستماتیک و متا آنالیز دیگری برای شناسایی سایر مطالعات بالقوه و مرتبط پرداختند.

از مطالعاتی که شناسایی کردند، محققان فقط کارآزمایی کنترل شده تصادفی (RCT) که به بررسی اثرات سیر بر فشار خون می‌پرداخت را انتخاب کردند که فقط اثرات سیر را با قرص‌های فشار خون غیرفعال (دارونما) مقایسه کرده بود. همچنین این که فشار خون براساس دو فاکتور اندازه گیری می‌شود.

فاکتور‌های اندازه گیری فشار خون:
فشار خون سیستولیک (SBP)
فشار خون دیاستولیک (DBP)
داده‌هایی که این معیار‌ها را رعایت می‌کردند مورد توجه محققان واقع شدند.

آن‌ها کیفیت این مطالعات را با استفاده از معیار‌های استاندارد داوری کردند و سپس از روش‌های آماری برای جمع آوری داده‌های حاصل از مطالعات با کیفیت کافی (متاآنالیز) استفاده کردند.

در این مطالعات افراد به دو دسته تقسیم می‌شدند:

افرادی که فشار خون طبیعی دارند (فشار خون طبیعی فشار سیستولیک کم‌تر از ۱۴۰ میلی متر جیوه یا دیاستولیک کم‌تر از ۹۰ میلی متر جیوه)

افرادی که فشار خون بالا داشتند (فشار سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر ویا فشار دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر).

محققان تجزیه و تحلیل جداگانه‌ای از این دو گروه انجام دادند. آن‌ها همچنین از روش‌های آماری برای بررسی رابطه بین شدت اثر و مدت زمان درمان، دوز، فشار خون اولیه افراد تحت مطالعه استفاده کردند.

محققان از نتایج تحقیقات چه نتیجه‌ای به دست آوردند؟

محققان به این نتیجه رسیدند که مشتقات سیر در کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالایی دارند بهتر عمل می‌کند، اما با این وجود آن‌ها بیان می‌کنند که آزمایشات دیگری برای ارزیابی این که آیا مشتقات سیرمی توانند جایگزین دارو‌های موجود برای فشار خون موجود باشند یا خیر، لازم است.

سازمان ملی بهداشت با توجه به بررسی نتایج مطالعات چه برداشتی کرده است؟

این بررسی به خوبی انجام شده و شامل همه مطالعات شناخته شده درباره اثرات سیر بر فشار خون است. این نوع مطالعه می‌تواند به روشن شدن اختلافات بین مطالعات فردی کمک کند، اما در هنگام تفسیر این مطالعه نکاتی وجود دارد:

اگرچه نویسندگان بیان کردند که کاهش فشار خون با مشتقات سیر مشابه مواردی است که در سایر مطالعات با دارو‌های فشار خون تجویز شده مشاهده می‌شود، اما چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم این نوع مقایسه غیرمستقیم باید با احتیاط تفسیر شود. این امر بدان دلیل است که افراد تحت آزمایش در مطالعات مختلف ممکن است دارای ویژگی‌های متفاوتی باشند که می‌تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد.

این تحقیق نشان می‌دهد که مشتقات سیر می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، اما باید توجه کرد که آیا این کاهش برای کاهش آسیب‌های قلبی عروقی مانند حمله قلبی (یکی از دلایل درمان فشار خون بالا) کافی است یا خیر.

در این بررسی هیچ تأثیر منفی در مصرف مشتقات سیر مشاهده نشده است.

از آن جا که مشتقات سیر مشمول مقررات یکسانی در مقایسه با دارو‌های فشار خون نمی‌شود بنابراین ممکن است حاوی غلظت‌های مختلف به همراه سایر ترکیباتی باشد که به معنای اثربخشی آن‌ها می‌باشد. این مطالعه همچنین به بررسی اثرات مصرف سیر نپرداخته است، زیرا سیر بخشی از رژیم غذایی است و ممکن است اثر سیر پخته شده متفاوت باشد و گرم کردن آن می‌تواند اثربخشی آن را کاهش دهد.

به دلیل آن که شواهد لازم در مورد مقایسه اثربخشی مشتقات سیر با دارو‌های موجود برای فشار خون وجود ندارد پس افراد نباید به جای استفاده از قرص‌ها به سمت سیر و مشتقات آن بروند و باید در این باره با پزشک مشورت کرد.

سایر نکات: سیر هیچ ضرری نخواهد داشت و ممکن است اثربخشی‌های دیگری نیز داشته باشد، اما اگر شما یا شریک زندگی تان سیر را نمی‌پسندید، می‌توانید روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی را امتحان کنید، که قطعاً موثر خواهد بود.

منبع: ایسکانیوز

برچسب ها: فشار خون بالا سیر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه