بازگشت دلار به کانال ۲۸

بازگشت دلار به کانال ۲۸

این ارز در معاملات صبح روز گذشته با حدود ۸۰ تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید. اما طولی نکشید که روند بازار شکل عکس به خود گرفت و در معاملات پیش از ظهر روز گذشته دلار توانست برای سومین بار در سال جاری وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شود.
کد خبر: ۱۰۶۲۸۴
بازدید : ۱۷۹
۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱

با وجود اخبار مثبت در فضای روز گذشته بازار ارز تهران، دلار مجددا به سمت سطوح بالاتر قیمتی در کانال ۲۸ هزار تومانی حرکت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دیروز در نشستی مطبوعاتی از امیدواری دولت این کشور نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین خبر داد. همچنین او گفت که در صورت برداشتن گام متقابل توسط دولت ایران، راه زیادی تا حصول توافق دوجانبه نمانده است.

وزیر امور خارجه این کشور نیز در حاشیه نشست خود با سناتور‌های سنا گفت: قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی از ابتدا یک تصمیم استراتژیک اشتباه بود. حال، اما معمای موجود در فضای بازار روز گذشته این است که با وجود سیگنال‌های مثبت در اخبار سیاسی منتشر شده، چرا شاخص ارزی در روندی افزایشی وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شد؟

دیروز چهارشنبه ۷ اردیبهشت بازار ارز شاهد تحرکات افزایشی در نرخ اسکناس آمریکایی بود. دلار که در روز سه‌شنبه و در راستای افزایش تقاضای حاصله از کاهش قیمت سکه توانسته بود برای ساعاتی در سطوح قیمتی کانال ۲۸ هزار تومانی معامله شود، دیروز در پله نخست این کانال فعالیت خود را به پایان رساند.

این ارز در معاملات صبح روز گذشته با حدود ۸۰ تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید. اما طولی نکشید که روند بازار شکل عکس به خود گرفت و در معاملات پیش از ظهر روز گذشته دلار توانست برای سومین بار در سال جاری وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شود.

این روند افزایشی تا برخورد نرخ این ارز به سقف قیمت ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومانی ادامه داشت، اما پس از این برخورد روند مذکور متوقف شده و دلار شروع به نوسان در بازه قیمتی ۲۸ هزار و ۱۰۰ تا ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان کرد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در روز گذشته با ۱۲۰ تومان افزایش نسبت به نرخ ثبت شده در روز سه‌شنبه به رقم ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان رسید.

فضای سیاسی رسانه‌ها در روز گذشته حاوی سیگنال‌های مثبت و مناسبی برای بازار ارز بود. روز گذشته وزارت امور خارجه آمریکا در جلسه‌ای با نمایندگان مجلس سنای این کشور به سوالات برجامی این نمایندگان پاسخ داد.

ند پرایس، سخنگوی این دستگاه دولت آمریکا ضمن اظهار امیدواری نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین از احتمال بازگشت طرفین درصورت برطرف شدن اختلاف‌های دو جانبه ایران و آمریکا خبر داد. بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور نیز در جمع دولتمردان آمریکا قراردادن نام سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی را اشتباهی استراتژیک خواند.

در این میان، اما سوال اکثریت فعالان ارزی این است که چرا با وجود انتشار سیگنال‌های مذکور قیمت دلار در روندی صعودی قرار گرفت؟

عده‌ای از تحلیلگران بازار ارز با اشاره به ازدیاد خبر در هر دو فاز مثبت و منفی حول محور مذاکرات هسته‌ای وین از عدم وجود اخبار قطعی در پاسخ به این سوال سخن گفتند. به عقیده این افراد در روز‌های گذشته انواع سیگنال‌های مثبت و منفی در زمینه این نشست‌ها منتشر شده و این‌گونه اخبار تاثیر‌گذاری سابق خود را بر روند بازار از دست داده‌اند.

به همین دلیل برای مشاهده واکنش‌های مثبت یا منفی نرخ دلار به این نشست‌ها باید منتظر خبری حاوی قطعیت مانند خبر بازگشت طرفین به پایتخت اتریش بود. البته عده دیگری از این کارشناسان نیز پایان ماه رمضان و از سرگیری برخی معاملات بزرگ را عامل افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت دلار می‌دانند.

در بازار سکه و طلای داخل نیز با وجود ریزش مجدد قیمت جهانی اونس طلا و حضور آن در کانال ۱۸۰۰ دلاری، سکه شاهد تغییرات چشمگیری نبود و با کاهشی ۴۰ هزار تومانی نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۱۳ میلیون و ۱۰۰ تومان فعالیت خود را خاتمه داد.

نمودار قیمت دلار

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه