داغی که بر دل بورس‌بازان ماند!

داغی که بر دل بورس‌بازان ماند!

نماگر اصلی بورس تهران که آخرین روز کاری هفته را با رشد آغاز کرده بود، در ادامه تن به نزول داد و در نهایت با افت ۱/ ۰‌درصدی بسته شد. شاخص‌کل هم وزن، اما از همان ابتدا سبزپوش بود و روز گذشته افزایش ۳۲/ ۰‌درصدی را نشان داد.
کد خبر: ۱۰۶۲۸۵
بازدید : ۱۹۳
۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵

بورس روز‌های آرامی را پشت سر می‌گذارد. با این حال در گوشه‌ای از تالار شیشه‌ای، خودرویی‌ها پرتقاضا ظاهر شده و هر روز حدود یک‌چهارم از ارزش کل دادوستد‌ها را در اختیار می‌گیرند.

برخی از زیرمجموعه‌های این گروه نیز از ابتدای سال بیش از ۹۰درصد افزایش قیمت داشته‌اند. موضوعی که باعث نگرانی کارشناسان درخصوص احتمال حبابی شدن برخی از سهام خودرویی شده است.

هشدار خودرویی به بورس بازان

نماگر اصلی بورس تهران که آخرین روز کاری هفته را با رشد آغاز کرده بود، در ادامه تن به نزول داد و در نهایت با افت ۱/ ۰‌درصدی بسته شد. شاخص‌کل هم وزن، اما از همان ابتدا سبزپوش بود و روز گذشته افزایش ۳۲/ ۰‌درصدی را نشان داد.

آنگونه که رفتار بازار و معامله گران نشان می‌دهد، بورس در فضای بی خبری روز‌های آرامی را سپری می‌کند و سهامداران نیز در حال چینش بهینه پرتفوی خود بر اساس متغیر‌های مختلف اقتصادی و سیاسی هستند. شرایطی که نوسان قیمت‌ها را محدود کرده و ارزش دادوستد سهام را نیز در سطح معقولی نگاه داشته است.

در این میان خودرویی‌ها سکان معاملات را در دست گرفته و بیش از یک‌چهارم ارزش دادوستد‌ها را به خود اختصاص داده اند. این موج خودرویی، اما در پی داغ‌شدن اخبار واگذاری سهام تودلی آغاز شد و حالا کارشناسان درخصوص احتمال شکل گیری حباب قیمتی و تکرار زیان سهامداران در این شرکت‌ها هشدار می‌دهند.

موج سواری در گوشه‌ای از بورس

آنچه این روز‌ها توجه مخاطبان بورسی را به خود جلب کرده، حجم بالای دادوستد‌ها در سهام خودرویی است؛ امری که این گروه را چندین روز است با اختلاف زیادی در صدر برترین گروه‌های بورس جای داده است. روز گذشته نیز یک‌چهارم از کل ارزش معاملات در اختیار سهام زیرمجموعه گروه خودرو و ساخت قطعات بود، ضمن آنکه بر اساس آمارها، صنعت خودرو از ابتدای سال نیز سودی ۷/ ۱۶‌درصدی را از آن معامله گران خود کرده است.

در این بازه زمانی ۲۳ روزه دو لیدر اصلی گروه مذکور یعنی «خودرو» و «خساپا» به ترتیب ۴ و ۲۰‌درصد افزایش قیمت داشته اند، اما شاهد رشد‌های عجیب و نجومی قیمت سهام زیرمجموعه‌های این دو شرکت بودیم؛ جایی‌که «خگستر» و «ورنا» از ابتدای سال تا پایان معاملات روز گذشته، به ترتیب سود ۶۶ و ۹۷‌درصدی را از آن سهامداران خود کرده اند. جذابیتی که به موضوع واگذاری سهام تودلی بازمی‌گردد.

در حال‌حاضر ایران خودرو مالک ۸/ ۴۱درصد از سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو است و «خگستر» نیز مالکیت ۶/ ۱۰‌درصد از «خودرو» را در دست دارد. درخصوص سایپا نیز همزمان با مالکیت ۳/ ۳۸‌درصدی «خساپا» در «ورنا»، سرمایه‌گذاری رنا نیز سهمی ۶/ ۱۵‌درصدی از شرکت سایپا دارد.

سهام تودلی به سهام شرکت اصلی که در مالکیت شرکت زیرمجموعه است، گفته می‌شود و شرکت زیرمجموعه بر اساس الزامات قانونی باید سهام خودروسازان را واگذار کند که طبیعتا از این محل سود مناسبی را شناسایی خواهد کرد. موضوعی که بازی سهامداران در این گروه‌ها را داغ کرد و بار دیگر نگرانی‌هایی درخصوص حبابی‌شدن قیمت سهام خودرویی ایجاد کرد.

اصطلاح «حباب» در ادبیات مالی به طور کلی به وضعیتی اشاره دارد که قیمت یک دارایی به میزان قابل‌توجهی، از ارزش بنیادی آن دارایی بالاتر باشد. معامله گران بدون توجه به نگرانی‌های مطرح‌شده از سوی کارشناسان و تحلیلگران به موج سواری در این گروه به‌ویژه سهام نامبرده شده ادامه می‌دهند.

این در حالی است که در حال‌حاضر لزوم محاسبه ارزش ذاتی در این شرکت‌ها آن‌هم پس از رشد‌های اخیر، بیش از گذشته احساس می‌شود تا زیان سنگینی به سرمایه گذاران تحمیل نشود. لازم به ذکر است نسبت قیمت به درآمد دو سهم مذکور، از نقطه آغاز ۱۴۰۱ تا به این لحظه، بیش از ۱۰ واحد افزایش یافته است.

در عین حال آنگونه که بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود خالص فروش ۵۰۳ میلیارد‌تومانی حقیقی‌ها در کل بورس تهران (از ابتدای سال‌تا پایان معاملات روز چهارشنبه)، اما خودروسازان شاهد ورود ۳۱۱ میلیارد‌تومانی سرمایه‌های خرد به زیرمجموعه‌های خود بودند و در همین بازه زمانی «ورنا» و «خگستر» به ترتیب میزبان ۱۱۸ و ۵۲ میلیارد‌تومان سرمایه حقیقی بودند که توجه به هشدار کارشناسان را جدی‌تر می‌کند.

داغی که آخرین باری که بورس بازان با وجود حبابی شدن قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها بازهم سرمایه‌های خود را وارد گردونه معاملات کردند، هنوز هم بر دل بسیاری از سهامداران باقی‌مانده و منطقی است که دوبار از یک‌سوراخ گزیده نشویم.

اولین عرضه اولیه قرن انجام شد

چهارشنبه ۷ اردیبهشت‌ماه بورس تهران میزبان اولین عرضه اولیه قرن بود؛ جایی که تعداد ۳۰۰‌میلیون سهم معادل ۱۵‌درصد از سهام شرکت انتقال داده‌های آسیاتک درنماد «اسیاتک» ۶۶۶‌تومان کشف قیمت و معامله شد. در این عرضه اولیه بیش از یک‌میلیون و ۵۸۰‌هزار و ۱۳۲ کد معاملاتی شرکت کردند و حدود ۱۹۶ سهم به هر کد معاملاتی اختصاص یافت تا رکورد تعداد شرکت کننده در عرضه اولیه «فزر» شکسته شود.

بورس چهارشنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص‌کل بورس تهران با کاهش ۱/ ۰‌درصدی مواجه شد، از ۳۲۷ نماد معامله‌شده، قیمت پایانی ۱۴۹ سهم (۴۶ درصد) مثبت بود و در مقابل ۱۶۶ سهم (۵۱ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۴۳ نماد (۱۳ درصد) صف خریدی به ارزش ۱۴۰میلیارد‌تومان تشکیل دادند، اما در مقابل شاهد شکل گیری صف‌فروش در ۵ نماد بورسی (۵/ ۱درصد) به ارزش ۳ میلیارد‌تومان بودیم.

در فرابورس ایران، اما در روزی که آیفکس افزایش ۰۷/ ۰‌درصدی را ثبت کرد، ۱۴۳ نماد معامله شدند که در این میان قیمت ۷۶ سهم (۵۳ درصد) مثبت و ۶۱ سهم (۴۳ درصد) منفی بود. در این بازار ۲۷ نماد (۱۹ درصد) صف خریدی به ارزش ۸۶ میلیارد‌تومان تشکیل دادند و در مقابل شاهد شکل گیری صف‌فروش در یک نماد فرابورسی (کمتر از یک درصد) به ارزش ۷۸۴‌میلیون‌تومان بودیم. بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد ۱۴۵نماد بود

در این میان ۱۰۱ سهم (۷۰درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد ۴۰ سهم (۲۸ درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز ۷۶ نماد (۵۲ درصد) صف خریدی به ارزش ۱۹۷ میلیارد‌تومان تشکیل دادند و صف‌فروش در این بازار به ۱۱ نماد (۸ درصد) با ارزشی بالغ ۶میلیارد‌تومان اختصاص پیدا کرد.

ارزش کل بورس تهران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه