شناسایی یک ابرمیکروب خطرناک در جوجه‌تیغی اروپایی

شناسایی یک ابرمیکروب خطرناک در جوجه‌تیغی اروپایی

دانشمندان یک سویه قابل انتقال از ابرمیکروب "MRSA" که از انواع مقاوم به آنتی‌بیوتیک است را در جوجه‌تیغی‌های اروپایی کشف کردند.
کد خبر: ۱۰۶۴۴۵
بازدید : ۱۴۴
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸

دانشمندان برای نخستین بار، یک سویه قابل انتقال از ابرمیکروب "MRSA" که از انواع مقاوم به آنتی‌بیوتیک است و در حال حاضر بیمارستان‌های شمال اروپا را درگیر است، در جوجه‌تیغی‌های اروپایی کشف کردند.

این ابرمیکروب‌های مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک هستند که درمان کمی برای آن‌ها وجود دارد و یا کاملاً غیرقابل درمان هستند.

به گزارش earth؛ جوجه‌تیغی‌های اروپایی، یک گونه معمولی وحشی هستند که در مناطق شهری زندگی می‌کنند. بررسی‌ها در دانمارک و سوئد نشان می‌دهد که تا ۶۰ درصد جوجه‌تیغی‌ها حامل نوعی MRSA به نام mecC-MRSA هستند که باعث ایجاد عفونت MRSA در انسان می‌شود. یافته‌ها حاکی از سرریز باکتری‌ها و ژن‌های مقاوم به ضد میکروب‌ها به حیات وحش شهری است.

برای پی بردن به این موضوع، محققان نمونه‌هایی را از ۱۱۵ جوجه‌تیغی مرده در فنلاند بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ آزمایش کردند. تیم تحقیقاتی دریافتند که ۱۰ درصد از جوجه‌تیغی‌ها حداقل یک سویه باکتریایی تولیدکننده MRSA و حداقل یک سویه تولیدکننده ESBL دارند و تنها سه جوجه‌تیغی حامل نوع MRSA به نام mecC-MRSA بودند که معمولاً در سوئد و دانمارک یافت می‌شود.

ونلا جوهانسون، یکی از محققان این پژوهش جدید توضیح داد: همه حیات وحش و دام‌ها حامل انواع مختلفی از باکتری‌ها هستند، بنابراین نامزد‌های زیادی برای پراکندگی این باکتری در محیط‌های شهری وجود دارد. علاوه بر این منابع انسانی مانند زباله‌ها، روان‌آب کشاورزی و فاضلاب خانگی نیز با انتقال مقاومت ضد میکروبی به حیوانات وحشی مرتبط هستند.

برچسب ها: جوجه تیغی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه