تصاوير/ شاهکار‌هایی که در جنگ جهانی دوم گم شدند

تصاوير/ شاهکار‌هایی که در جنگ جهانی دوم گم شدند

جهان در جنگ جهانی دوم شاهد وقوع سرقت و غارت آثار هنری در مقیاس گسترده بود. خوشبختانه اغلب این آثار توسط گروهی بازیابی شدند که به «مردان آثار ماندگار» مشهور شدند.
کد خبر: ۱۰۶۵۵۰
بازدید : ۵۳۳
۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹

جهان در جنگ جهانی دوم شاهد وقوع سرقت و غارت آثار هنری در مقیاس گسترده بود.

جنگ جهانی دوم برای دنیای هنر و فرهنگ ویرانی‌های جبران‌ناپذیری به دنبال داشت. موزه‌ها و گالری‌ها برای همیشه از برخی از شاهکار‌های هنری غیرقابل جایگزین محروم شدند و کارشناسان هنری نیز سال‌ها زمان را صرف کشف آثار هنری مفقود کردند.

جهان در جنگ جهانی دوم شاهد وقوع سرقت و غارت آثار هنری در مقیاس گسترده بود. خوشبختانه اغلب این آثار توسط گروهی بازیابی شدند که به «مردان آثار ماندگار» مشهور شدند. با این حال بسیاری از این آثار هنری هنوز مفقود هستند. امروزه تلاش جهانی برای شناسایی آثار هنری غارت‌شده نازی‌ها و استرداد آن‌ها به مالکان اصلی وجود دارد.

در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین آثار هنری آشنا می‌شوید که در طول جنگ جهانی دوم مفقود و یا نابود شدند و توسط «دیلی آرت» معرفی شده‌اند:


پرتره«پرتره مرد جوان» اثر «رافائل»‌

این تابلو نقاشی مشهورترین خسارت هنری لهستان ناشی از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. تابلو نقاشی «پرتره مرد جوان» از مجموعه خانوادگی در «کراکوف» غارت شد تا در سال ۱۹۳۹ در موزه هیتلر قرار داده شود. در پایان جنگ این تابلو نقاشی مفقود شد، اما هر چند ماه یکبار شایعاتی درباره پیدا شدن این نقاشی در نقطه‌ای از جهان به گوش می‌رسد.

اثر ونگوگ

نقاش در مسیر کار

این تابلو نقاشی «ون‌گوگ» توسط نازی‌ها ربوده شد و سپس در جریان بمباران شهر «ماگدبورگ» در آلمان گم شد.

سنگ شکنان

«سنگ‌شکنان» اثر «گوستاو کوربه»‌

این تابلو نقاشی در جریان جنگ جهانی دوم به همراه ۱۵۴ تصویر دیگر حین انتقال این آثار به قلعه‌ای در نزدیکی درسدن و بر اثر بمباران نیرو‌های متفقین در فوریه ۱۹۴۵ از بین رفت.

تالار کهربا

«تالار کهربا» اثر «آندرئاس شلاوتر»

اتاقی در کاخ کاترین در نزدیکی سن پترزبورگ بود که با کهربا، آینه و طلا نزئین شده بود. تزئینات این اتاق در جریان جنگ جهانی دوم ناپدید شد و در سال ۲۰۰۳ بازسازی شد.

تزئینات این اتاق در جنگ جهانی دون توسط گروهی از سربازان نازی غارت شد و برای بازسازی و نمایش به کونیگسبرگ منتقل شد. وضعیت کنونی این اتاق نامشخص است.

پرتره

«پرتره ترود استینر» اثر «گوستاو کلیمت»‌

این پرتره دختر «جنی استینر» یک مجموعه‌دار اهل وین است. این پرتره نیز توسط نازی‌ها پس از فرار «استینر» به اتریش در سال ۱۹۳۸ غارت شد. این پرتره سپس به فردی نامشخصی در سال ۱۹۴۱ فروخته شد و از آن پس هرگز دیده نشد.

میدان
«میدان سانتا مارگریتا» اثر «کانالتو»

این نقاشی منظره که توسط «کانالتو» خلق شده است، بخشی از مجموعه خصوصی که پس از فرار مالک آن در سال ۱۹۴۰ به هلند، توسط نازی‌ها مصادره شد. برخی از آثار این مجموعه به وارثان مالک اصلی آن بازگردانده شدند، با این حال کارآگاه‌های هنری هنوز به دنبال این پرتره هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه