اکسیر جوانی با تغییر باکتری‌های مفید روده

اکسیر جوانی با تغییر باکتری‌های مفید روده

باکتری‌های روده می‌توانند اثر مثبت یا منفی بر مغز بگذارند.
کد خبر: ۱۰۶۵۸۱
بازدید : ۱۶۴
۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ با نشان داد روده به عنوان منبع سلول‌های ایمنی که التهاب مغز را در مولتیپل اسکلروزیس یا MS کاهش می‌دهد، بینش‌های جالبی را در این زمینه ارائه کرد.

در اواخر همان سال، ما شاهد تایید دارویی بودیم که برای بازسازی میکروبیوم روده برای کاهش التهاب عصبی برای درمان زوال شناختی در آلزایمر طراحی شده بود. مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۰ نشان داد که پیوند مدفوع از موش‌های پیر به جوان می‌تواند منجر به اختلالات یادگیری و حافظه شود.

به گزارش سایت نیو اطلس؛ نتایج مطالعه‌ای که در سال گذشته در Nature Aging منتشر شد، شواهد قانع‌کننده‌ای از تأثیر باکتری‌های روده بر مغز ارائه کرد و بطور خاص بر روی پیری مغز متمرکز شد و نشان داد که پیوند مواد مدفوع از موش‌های جوان به موش‌های مسن می‌تواند برخی از جنبه‌های زوال مغز مرتبط با سن، مانند توانایی یادگیری و حافظه بلندمدت را معکوس کند.

این‌ها جزو اولین بینش‌ها در مورد این بود که چگونه باکتری‌های روده می‌توانند بر پیری مغز در پستانداران تأثیر بگذارند، در نظر گرفته شد.

جدیدترین یافته‌ها در این زمینه توسط دانشمندان مؤسسه Quadram و دانشگاه East Anglia بدست آمده است و وزن بیشتری به این ایده اضافه کرده‌اند که باکتری‌های روده می‌توانند از طریق التهاب بر سلامت مغز تأثیر بگذارند. آن‌ها به طور همزمان نشان داده‌اند که چگونه این جوامع میکروبی می‌توانند بر برخی نشانگر‌های زیستی پیری نه تنها در مغز، بلکه در خود روده و همچنین چشم‌ها تأثیر بگذارند.

تحقیقات این تیم شامل پیوند مواد مدفوع از موش‌های جوان سالم به موش‌های مسن و همچنین آزمایش‌هایی بود که در آن موش‌های جوان‌تر مواد مدفوع را از موش‌های مسن‌تر دریافت کردند. آن‌ها سپس طیفی از نشانگر‌های زیستی التهابی را در سراسر بدن حیوانات تجزیه و تحلیل کردند و موفق شدند برخی از بینش‌های ارزشمند را کشف کنند.

پس از این پیوندها، موش‌های جوان یکپارچگی پوشش روده را از دست دادند که به محصولات باکتریایی اجازه عبور و گردش در بدن را می‌داد. این امر باعث تحریک سیستم ایمنی و در نتیجه التهاب می‌شود و باعث فعال شدن بیش از حد برخی سلول‌های ایمنی در مغز و افزایش سطح پروتئین‌های مرتبط با تحلیل شبکیه در چشم می‌شود.

برعکس، دانشمندان دریافتند که این نوع نشانگر‌ها را می‌توان در موش‌های مسن تر، با کاشت مواد مدفوع موش‌های جوان تر، معکوس کرد و همچنین باعث افزایش سطح باکتری‌های سالمی شد که قبلا نشان داده شده بود که با سلامتی خوب در موش‌ها و انسان‌ها مرتبط هستند.

پروفسور سیمون کاردینگ گفت: این مطالعه پیشگامانه شواهد وسوسه‌انگیزی برای دخالت مستقیم میکروب‌های روده در پیری و کاهش عملکرد مغز و بینایی ارائه می‌کند و راه‌حلی بالقوه در قالب درمان جایگزینی میکروب روده ارائه می‌کند.

در حالی که دانشمندان در مورد نتایج امیدوار زده هستند، خاطرنشان می‌کنند، قبل از اینکه بتوانند به نتایج مشابهی در مورد انسان دست یابند، به تحقیقات بیشتری نیاز است. آن‌ها می‌گویند که مسیر‌های مشابهی در بدن ما وجود دارد و میکروبیوم روده با افزایش سن به طور قابل توجهی تغییر می‌کند.

دکتر ایمی پارکر، نویسنده اصلی این مقاله گفت: ما هیجان زده بودیم که با تغییر میکروبیوتای روده افراد مسن، می‌توانیم شاخص‌های کاهش مرتبط با سن را که معمولاً در شرایط دژنراتیو چشم و مغز مشاهده می‌شود، را کاهش دهیم. ما امیدواریم که یافته‌های ما در نهایت به درک اینکه چگونه می‌توانیم رژیم غذایی و باکتری‌های روده خود را برای به حداکثر رساندن سلامتی در زندگی تنظیم کنیم، کمک کند.

این تحقیق در مجله Microbiome منتشر شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه