تولید واکسن گیاهی کرونا

تولید واکسن گیاهی کرونا

مطالعات بعدی نشان داد این واکسن به ترتیب ۷۸.۸ و ۷۴.۰ درصد در برابر ابتلا به بیماری متوسط تا شدید موثر بوده و در بین افراد گروه دریافت کننده واکسن گیاهی، هیچ مورد شدیدی از ابتلا به کرونا دیده نشد.
کد خبر: ۱۰۶۵۸۸
بازدید : ۱۵۶
۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱

یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهد ترکیب یک مکمل با ذرات شبه ویروس کرونا با نام CoVLP که در گیاهان تولید می‌شود می‌تواند تا حد قابل توجهی از ابتلای انسان به کرونا جلوگیری کند.

تیمی از پژوهشگران کانادایی در استان کبک موفق شدند واکسنی گیاهی بر علیه کرونا بسازند که ۶۹.۵ درصد در برابر عفونت علامت دار و ۷۸.۸ درصد در برابر بیماری متوسط تا شدید موثر است.

بر این اساس اعلام شد ترکیب شبه ویروس کرونا در گیاهان با نام CoVLP، همراه با ماده مکملی به نام Adjuvant System ۰۳ [AS۰۳]می‌تواند پیشگیری لازم در افراد را نسبت به ویروس کرونا ایجاد کند.

کارن جی. هاگر، از پژوهشگران مرکز مدیکاگو در شهر کبک، و همکارانش یک آزمایش فاز ۳ را در ۸۵ مرکز بهداشتی روی۲۴ هزار و ۱۴۱ داوطلب بزرگسال انجام دادند که به طور تصادفی دو تزریق داخل عضلانی واکسن CoVLP AS۰۳ یا دارونما را با فاصله ۲۱ روز از یکدیگر دریافت کردند.

در ادامه، محققان واکنش ویروس کرونا را با روش واکنش زنجیره‌ای پلیمر را در شرکت کنندگان بررسی کرده و مشخص شد اثربخشی این واکسن ۶۹.۵ درصد در برابر هر نوع علامت دار کووید ۱۹ از دنج سویه مختلف اصلی این بیماری بود.

مطالعات بعدی نشان داد این واکسن به ترتیب ۷۸.۸ و ۷۴.۰ درصد در برابر ابتلا به بیماری متوسط تا شدید موثر بوده و در بین افراد گروه دریافت کننده واکسن گیاهی، هیچ مورد شدیدی از ابتلا به کرونا دیده نشد.

یکی از نکات جالب توجه تحقیقات فوق الذکر این بود که میانگین بار ویروسی در گروه دریافت کننده واکسن که به ویروس کرونا مبتلا شدند، بیش از ۱۰۰ برابر کمتر از گروه دریافت کننده دارونما بود. خوشبختانه این واکسن عوارض جانبی د عمدتاً خفیف و زود گذری داشت.

پژوهشگران در این رابطه می‌گویند: تأثیر بالقوه این فناوری مبتنی بر گیاه در همه گیری کنونی تا حد زیادی تحت تأثیر تکامل خود بیماری همه گیر خواهد بود. با این حال، در دسترس بودن و توسعه بیشتر این پلت فرم می‌تواند پیامد‌های مهمی برای آمادگی برای موج‌های بعدی همه گیری داشته باشد.

شرح کامل این پژوهش و یافته‌های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی New England Journal of Medicine. منتشر شده است.

منبع: سیناپرس

برچسب ها: واکسن کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه