چرا مدارس امروز تعطیل نشد؟

چرا مدارس امروز تعطیل نشد؟

اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس صورت نگرفته بود و دانش آموزان دچار سرگردانی شدند هرچند که مسئولین استانداری اعلام کردند سازمان هواشناسی اعلام نکرده بود که هوای تهران در وضعیت بحرانی قرار دارد.
کد خبر: ۱۰۶۶۷۲
بازدید : ۷۲
۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۴

آلودگی هوا در تهران دوباره اوج گرفت. بر اساس تصمیم کمیته اضطرار امروز مدارس تعطیل نیست. متولی اصلی رفع آلودگی هوا محیط زیست است وباید دید برای رفع این مشکل چه اقداماتی انجام می‌دهند.

روز گذشته کمیته اضطرار آلودگی هوا مدارس ابتدایی، پیش دبستانی و مهد کودک‌های استان تهران را به دلیل افزایش آلاینده‌ها در پایتخت تعطیل کرد.

اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس صورت نگرفته بود و دانش آموزان دچار سرگردانی شدند هرچند که مسئولین استانداری اعلام کردند سازمان هواشناسی اعلام نکرده بود که هوای تهران در وضعیت بحرانی قرار دارد.

استانداری اعلام کرد وقتی متوجه شدیم آلاینده‌ها بالاست مدارس را تعطیل کردیم چرا که حفظ سلامت شهروندان اولویت اول ماست.

برای تعطیلی امروزه مدارس روز گذشته کمیته اضطرار تشکیل جلسه داد و تصمیم بر این شد که مدارس تعطیل نشود. عابد ملکی معاون عمرانی استاندار در این باره گفت: در این جلسه، با توجه به گزارش‌های هواشناسی و سازمان کنترل کیفیت هوای شهر تهران، وضعیت هوای استان در ۲۴ ساعت آینده مورد بررسی قرار گرفت.

در صورت تغییر شرایط آب و هوایی، تصمیمات بعدی در اسرع وقت به اطلاع شهروندان می‌رسد

وی ادامه داد: براساس بررسی آخرین نقشه‌های ماهواره‌ای و پیش بینی اعلام شده از طرف سازمان‌های تخصصی وضعیت هوا در ۲۴ ساعت آینده در شرایط نسبتا مناسبی قرار دارد؛ از این رو مدارس، پیش دبستانی‌ها و مهد‌های کودک در استان تهران فردا دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه دایر می‌باشد.

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی در صورت تغییر شرایط آب و هوایی، تصمیمات بعدی در اسرع وقت به اطلاع شهروندان می‌رسد.

وزارت بهداشت: پیش بینی ما این است که روند آلودگی هوا ادامه داشته باشد/پیشنهاد تعطیلی دادیم/ بیماران ریوی، قلبی، سالمندان و کودکان از منزل خارج نشوند

با توجه به وضعیت آلایندگی در شهر تهران وزارت بهداشت ودرمان خواستار تعطیلی مدارس شد. عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت روز گذشته در این باره گفت: وزارت بهداشت درخواستی را برای تشکیل کمیته اضطرار داده بود، جلسه تشکیل و در نهایت با توجه به بالا بودن غلظت آلاینده‌های هوا دیر هنگام اعلام شد که مدارس تعطیل شوند.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که روند آلودگی هوا ادامه داشته باشد و از همین رو وزارت بهداشت پیشنهاد می‌دهد در صورت ادامه روند آلودگی هوا مدارس و ادارات تعطیل شوند.

به گفته شاهسونی مبتلایان به بیماری‌های ریوی، قلبی، سالمندان و کودکان از منزل خارج نشوند و فعالیت‌های خود را به حداقل برسانند.

شاخص آلودگی هوا

شاخص خطرناک در آلایندگی چیست؟

بر اساس این گزارش، هیئت وزیران در جلسه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط‌زیست (با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور و صنعت، معدن و تجارت و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) و به استناد تبصره (۳) ماده (۳) قانون هوای پاک - مصوب ۱۳۹۶ - آئین‌نامه اجرایی تبصره یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آئین‌نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۳) قانون هوای پاک
ماده ۱- در این آئین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف - مواقع (شرایط) اضطرار آلودگی هوا: مواقعی که استمرار پایداری جوی (براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور) یا افزایش میزان غلظت الاینده‌ها (براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست) در کوتاه‌مدت سلامت انسان و محیط‌زیست را دچار مخاطره جدی کند.

ب - کارگروه: کارگروه استانی هماهنگی شرایط اضطرار الودگی هوا موضوع ماده (۴) این آئین‌نامه.

پ - شاخص کیفیت هوا (AQI): عددی بدون واحد که نشان‌دهنده وضعیت کیفی هوا است.

ماده ۲- طبقات کیفیت هوا براساس شاخص کیفیت هوا به شرح جدول زیر تعیین می‌شود:

افزایش ابر و گاهی رگبار باران و رعدوبرق با احتمال بارش تگرگ در نقاط مستعد به‌ویژه در روز سه شنبه

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی چند روز آینده، آسمان کمی ابری تا نیمه ابری در بعضی ساعت‌ها همراه با وزش باد شدید به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و شب و خیزش گردوخاک به‌ویژه در نیمه جنوبی و غرب استان و گاهی وزش باد خیلی شدید و نفوذ گرد و غبار انتقالی از غرب کشور طی (۱۸ و ۱۹ اردیبهشت) همراه با کاهش دید و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

طی این مدت در بعضی ساعت‌ها، افزایش ابر و گاهی رگبار باران و رعدوبرق با احتمال بارش تگرگ در نقاط مستعد به‌ویژه سه شنبه (۲۰ اردیبهشت) در نیمه شمالی و ارتفاعات مورد انتظار است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه