از کجا بفهمیم در بدنمان «لخته خون» داریم؟

از کجا بفهمیم در بدنمان «لخته خون» داریم؟

اگر در شریان قلب لخته خون داشته باشیم علائمی مانند درد قفسه سینه را خواهیم داشت و در مغز این علائم بصورت اختلال در تکلم، اختلال در راه رفتن، کاهش هوشیاری و بی حرکت شدن یک قسمت بدن خود را نشان می‌دهد.
کد خبر: ۱۰۶۷۳۸
بازدید : ۳۱۶
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰

یک متخصص قلب و عروق با اشاره به خطرات وجود لخته خون در بدن، به تشریح علائم تشخیص این عارضه پرداخت.

دکتر مصطفی بهره مند، با اشاره به وجود دو نوع لخته خون گفت: لخته خون تشکیل شده در شریان‌ها (سرخرگ ها) با لخته خون وریدی (سیاهرگ ها) متفاوت بوده و هرکدام علائم خاص خود را دارد.

وی با اشاره به خطرناک بودن وجود هر نوع لخته خون در بدن، گفت: در این بین لخته‌های خون تشکیل شده در شریان‌ها یا همان سرخرگ‌ها که مسئول خونرسانی به اندام‌ها هستند به مراتب خطرناک‌تر است.

وی افزود: وجود هر نوع لخته خون در سرخرگ‌ها جریان خونرسانی به اندام‌ها را مختل کرده و ظرف چند ساعت با مسدود کردن مسیر خونرسانی می‌تواند موجب مرگ اندام و حتی مرگ خود فرد شود.

بهره‌مند گفت: اگر لخته خون در شریان‌های قلب باشد می‌تواند موجب سکته قلبی، در مغز موجب سکته مغزی، در پا موجب لنگش شدید فرد و در هریک از اندام‌های دیگر موجب اختلال در عملکرد آن اندام و در نهایت موجب مرگ آن اندام شود.

بهره‌مند گفت: علائم وجود این لخته‌ها بسته به محل شریان متفاوت است. بطور مثال اگر در شریان قلب لخته خون داشته باشیم علائمی مانند درد قفسه سینه را خواهیم داشت و در مغز این علائم بصورت اختلال در تکلم، اختلال در راه رفتن، کاهش هوشیاری و بی حرکت شدن یک قسمت بدن خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: در اندامی مانند پا وجود لخته خون در شریان موجب عدم باز و بسته شدن پا و درد شدید در آن‌ها می‌شود و در سایر اندام‌ها هم علائم متفاوت دیگری دارد.

این متخصص قلب و عروق گفت: با توجه به خطرات لخته خون در شریان‌ها ضروری است افراد به محض مشاهده این علائم هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کنند.

بهره‌مند گفت: در زمینه رفع لخته خون در شریان‌ها زمان طلایی وجود دارد که برای قلب کمتر از دو ساعت، برای مغز کمتر از سه تا چهار ساعت و برای سایر اندام‌ها کمتر از شش ساعت است.

وی افزود: چنانچه بیمار در این زمان طلایی به مراکز درمانی مراجعه کند دچار عوارض بسیار کمتری خواهد شد و هرچه زودتر مراجعه کند عوارض آن هم کمتر خواهد بود، اما بعد از این ساعت عملا بخشی از اندام و یا همه آن به دلیل عدم خونرسانی از بین رفته و کاری نمی‌شود برای نجات آن ارگان انجام داد و حتی احتمال مرگ افراد در صورت درگیری قلب و مغز وجود دارد.

بهره‌مند در ادامه به تشریح علائم وجود لخته خون در ورید‌ها (سیاهرگ ها) پرداخت و افزود: در سیاهرگ‌ها در صورت وجود لخته خون زمان بیشتری برای درمان و پیشگیری وجود دارد و حتی دو تا سه روز برای این کار فرصت هست.

این متخصص قلب و عروق گفت: وجود لخته خون در سیاهرگ‌ها عمدتا در قسمت‌های تحتانی و پا‌ها مشاهده می‌شود که با علائمی مانند پادرد و ورم وجود دارد و در سایر اندام‌هایی که لخته خون در سیاهرگ آن‌ها ایجاد شده همین علائم درد و ورم مشاهده می‌شود.

بهره‌مند احتمال تشکیل لخته خون وریدی در افراد سالمند، کم تحرک و زنانی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف کرده و نیز در افرادی که سابقه فامیلی در این زمینه داشته و یا دارو‌های هورمونی مصرف می‌کنند را بیش از سایر افراد دانست.

منبع: بهداشت نیوز

برچسب ها: لخته خون
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه
خواندنی‌ها
جزئیات زلزله ۶.۱ ریشتری هرمزگان
۳ کشته و ۱۹ زخمی تا این لحظه

جزئیات زلزله ۶.۱ ریشتری هرمزگان

تجاوز سریالی به پسربچه‌ها
حکم اعدام سه متجاوز اجرا شد

تجاوز سریالی به پسربچه‌ها

اعتیاد به شیرینی
پژوهشی درباره رفتار مغز

اعتیاد به شیرینی