قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

اجاره بهای پیشنهادی هم اکنون در سطحی بالاتر از توان مستاجر‌ها است و همین موضوع منجر به افزایش تقاضای اجاره مسکن در مناطق ضعیف‌تر تهران شده است.
کد خبر: ۱۰۶۸۶۹
بازدید : ۲۴۳
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۷

ارقام پیشنهادی موجران برای اجاره واحد‌های مسکونی، از هم اکنون منجر به حیرت و سردرگمی بخش زیادی از مستاجر‌ها شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی که متوسط اجاره بهای مسکن در شهر تهران در سال گذشته بیش از ۴۰ درصد افزایش یافت، بسیاری از مستاجر‌ها امسال هم با مشاهده اجاره بهای پیشنهادی موجران در برخی از فایل‌های اجاره سردرگم شده اند.

اجاره بهای پیشنهادی هم اکنون در سطحی بالاتر از توان مستاجر‌ها است و همین موضوع منجر به افزایش تقاضای اجاره مسکن در مناطق ضعیف‌تر تهران شده است.

این در حالی است که هم اکنون در مناطق مختلف شهر تهران واحد‌های مسکونی اجاره‌ای با سطح قیمت متعارف کمیاب شده است؛ ضمن آنکه شواهد از کاهش عرضه مسکن به این بازار خبر می‌دهد. بررسی‌ها حاکی است مستاجر‌ها در آستانه ورود به فصل اوج جابه‌جایی‌ها در بازار اجاره با افزایش قابل توجه و بیش از ۳۰ درصدی در نرخ اجاره بهای قرارداد سال قبل مواجه شده اند.

این افزایش نرخ در برخی فایل‌ها به‌ویژه فایل‌هایی که برای اجاره به مستاجر جدید عرضه شده اند بیش از قرارداد‌های تمدیدی است. فعالان بازار معاملات مسکن می‌گویند بعید است امسال هم مانند دو سال قبل نرخ گذاری دستوری در بازار اجاره اثرگذار باشد.

به گفته آن‌ها با توجه به تورم شدید و همچنین جهش قیمت مسکن نمی‌توان افزایش اجاره بها را محدود به ۲۵ درصد کرد. به گفته آن‌ها همچنین برخی موجران که سال‌های قبل اقدام به عرضه واحد‌های خود به بازار اجاره کرده بودند به دلیل ضوابط سختگیرانه انگیزه خود را برای ادامه حضور در بازار اجاره و عرضه واحد خود به این بازار از دست داده اند و بعضی از آن‌ها امسال قصد عرضه ملک به این بازار را ندارند.

هر چند هنوز مشخص نیست این واحد‌ها قرار است به صورت خالی نگهداری شوند یا موجر قصد دارد در ماه‌های آینده واحد خود را به بازار فروش عرضه کند. با این حال در شرایطی که هنوز فصل طلایی جابه جایی در بازار اجاره آغاز نشده است، اما شرایط در این بازار به هیچ‌وجه مناسب حال و روز مستاجر‌ها نیست و این گروه از متقاضیان با مشکل مواجه شده اند. در جدول زیر تازه‌ترین فایل‌هایی که روز گذشته به بازار اجاره مسکن شهر تهران عرضه شد آمده است.

قیمت رهن و اجاره آپارتمان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه