حرکت صعودی دلار و سکه در بازار

حرکت صعودی دلار و سکه در بازار

هر عدد سکه طرح امامی در روز پنج‌شنبه ۵ خرداد نسبت به نرخ روز چهارشنبه ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت و به رقم ۱۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان رسید.
کد خبر: ۱۰۷۲۶۷
بازدید : ۱۵۹
۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۰

در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ دلار در معاملات سامانه میانگین موزون بازار ارز (سنا) ۳۶ تومان افزایش یافت. قیمت هر برگ اسکناس دلار سنا که در روز چهارشنبه ۴ خرداد به رقمی معادل ۲۵ هزار و ۴۸۹ تومان رسیده بود در روز پنج‌شنبه ۵ خرداد در سطح قیمتی ۲۵ هزار و ۵۲۵ تومان به فروش رسید. در بازار معاملات سکه نیز معامله‌گران شاهد رشد نرخ این قطعه فلز گران‌بها بودند.

هر عدد سکه طرح امامی در روز پنج‌شنبه ۵ خرداد نسبت به نرخ روز چهارشنبه ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت و به رقم ۱۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان رسید.

از جمله دلایل رشد نرخ سکه می‌توان به افزایش نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی که از عوامل اصلی تشکیل‌دهنده قیمت سکه است اشاره کرد. در هفته‌ای که گذشت نرخ سکه طلا طرح جدید ۳ روند کاهشی و افزایشی متفاوت را تجربه کرد.

درصورتی که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله یکسان تقسیم کنیم، در معاملات روز‌های ابتدایی هفته اول خرداد ماه هر قطعه سکه امامی در پله‌های چهارم و پنجم کانال قیمتی ۱۴ میلیون تومانی یعنی بازه قیمتی ۱۴ میلیون و ۳۱۰ تا ۱۴ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان به فروش رسید.

در روز دوشنبه ۲ خرداد نرخ این کالای سرمایه‌ای تحرکاتی جهت رسیدن به پله ششم کانال ۱۴ میلیون تومانی از خود نشان داد که این روند افزایشی با برخورد نرخ سکه امامی به سقف قیمتی ۱۴ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان متوقف شد و پس از آن نمودار قیمت سکه مجددا شکل عکس به خود گرفت.

سه‌شنبه و چهارشنبه روند قیمت سکه کاهشی بود و معامله‌گران بازار شاهد برخورد نرخ آن به کف قیمتی ۱۴ میلیون و ۳۱۰ هزار تومانی بودند. اما در روز‌های پایانی هفته گذشته با شروع دومین روند افزایشی هر قطعه سکه طلا ضرب امامی توانست به پله ششم کانال مذکور و رقم ۱۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان برسد. از جمله نکات قابل توجه معاملات سکه در هفته گذشته می‌توان به افزایش قابل توجه نرخ حباب ربع سکه اشاره کرد.

حباب قیمتی شاخصی است که اختلاف میان ارزش ذاتی و نرخ معامله شده سکه را نشان می‌دهد. در تشکیل حباب قیمتی عوامل گوناگونی موثر‌ند که از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به میزان تقاضا برای خرید کالای مذکور اشاره کرد. هر قطعه ربع سکه نیز به‌دلیل داشتن قیمت کمتر در معاملات بازار سکه و طلا متقاضی بیشتری داشته و به همین دلیل دارای نرخ حباب بیشتری نیز هست.

هر قطعه ربع سکه بهار آزادی در معاملات روز‌های پایانی هفته گذشته به رقمی معادل ۵ میلیون و ۲ هزار تومان رسید که از این مبلغ رقمی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به عنوان نرخ حباب قیمتی ربع سکه محاسبه شده است. بالاترین نرخ حباب ثبت شده برای ربع سکه رقم ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار تومان در ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹ بوده است.

عده‌ای از تحلیلگران بازار سکه و طلا افزایش نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی را از جمله عوامل مهم رشد قیمت سکه طلا می‌دانند. نرخ سکه طلا در بازار تهران متشکل از دو عامل مهم قیمت دلار و اونس جهانی طلا است و طبیعتا با رشد هریک از این شاخص‌ها قیمت سکه نیز افزایش می‌یابد.

طبق بررسی‌های روند قیمت نرخ جهانی اونس طلا مشاهده می‌شود که در روز‌های گذشته این شاخص مهم جهانی تحرکات قابل توجهی از خود نشان نداده و به آرامی در محدوده ۱۸۵۰ تا ۱۸۶۰ دلار در حال نوسان است. در نتیجه تحلیلگران گمانه‌هایی از رشد نرخ ارز در معاملات غیررسمی به واسطه انتظارات تورمی را مطرح می‌کنند.

نمودار قیمت سکه

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه