سن قانونی برای سند زدن ملک چه زمانی است؟

سن قانونی برای سند زدن ملک چه زمانی است؟

اگر فرد به سن رشد رسیده باشد خود وی اهلیت معامله کردن و سند زدن پیدا خواهد کرد. در عین حال که انتقال سند و سند زدن منوط به رسیدن به سن رشد است که نشانه آن ۱۸ سالگی فرد است.
کد خبر: ۱۰۷۳۱۴
بازدید : ۱۴۲
۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶

به نام زدن و یا سند زدن ملک، جزئیاتی دارد که یکی از مهمترین قوانین در سند زنی ملک سن قانونی فردی است که قرار است سند ملک به نام او زده شود که باید به سن ۱۸ سالگی رسیده باشد. در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا شما را با این جزئیات آشنا کنیم.

افراد با تولد، اهلیت تمتع یعنی اهلیت دارا شدن حقوق را به دست می‌آورند، اما اهلیت اجرای این حقوق به دست آمده با رسیدن به سن بلوغ و سن رشد است که اماره آن سن ۱۸ سالگی است.

لذا افراد با وجود اهلیت قانونی است که می‌توانند امور حقوقی خود را انجام دهند. در زمانی که اهلیت ندارند این امور را، ولی قهری یا قیم از جانب آنان انجام می‌دهند.

ولی قهری و قیم دو شخص متفاوتند:، ولی قهری را پدر و پدر بزرگ می‌نامند که تا زمانی که فرد، محجور است امور وی را بر عهده دارند. قیم را هم زمانی تعیین می‌کنند که فرد یا، ولی قهری ندارد یا اینکه به سن بلوغ و رشد رسیده، ولی پس از مدتی دوباره محجور شده به سفیه شدن یا مجنون شدن.

قانون گذار اعتماد بیشتری نسبت به، ولی قهری دارد تا قیم (ناگفته نماند ممکن است در موردی پدر فرد که همان، ولی قهری است به عنوان قیم انتخاب شود)، زیرا ولی قهری که پدر همان فرد باشد غالبا به گونه‌ای هستند که مصلحت فرد را رعایت می‌کند.

بر خلاف قیم که مواردی از معاملات را منوط به تصویب دادستان کرده است. در واقع تا ۱۸ سالگی اداره امور با، ولی قهری است و بعد از ان در صورتی که فرد مجنون یا سفیه باشد همچنان، ولی قهری ولایت دارد، اما اگر بعد از ۱۸ سال فرد بالغ و رشید شود، ولی بعد از مدتی مثلا در ۱۹ سالگی مجنون یا سفیه شود اینجاست که قیم انتخاب می‌گردد؛ لذا اگر نمایندگی فرد با، ولی قهری باشد؛ وی می‌تواند اموال مولی علیه را مورد معامله قرار دهد و اصل بر این است که وی در این معاملات مصلحت وی را رعایت می‌کند در غیر این صورت نیازمند اثبات است، اما فرد قیم نمی‌تواند اموال مولی علیه (محجور) را با خود معامله کند؛ و فروش اموال غیر منقول و باقی معاملات با آن منوط به تصویب دادستان است.

فردی که به دنیا می‌آید اهلیت دارا شدن حقوق را به دست می‌آورد، اما اهلیت استیفا یا اجرای آن در سن رشد و بلوغ به دست می‌آید. در سنین ابتدایی، چون تشخیص امر برای صغیر ناممکن است قانون گذار به وی اجازه دخالت امور حقوقی را نمی‌دهد و نماینده وی در این باره تصمیم خواهد گرفت.

قانون تا زمانی که فرد به بلوغ و رشد نرسیده اجازه دخالت به صغیر را نمی‌دهد. حال فرض کنیم که فرد صغیر یا محجور که نمایندگی وی با، ولی قهری است خانه‌ای یا ملکی دارد (به هر جهتی که به او رسیده یا داده شده) در اینجا، ولی قهری می‌تواند آن را بفروشد با رعایت مصلحت و صلاح فرد محجور و سند زدن آن هم با خود وی خواهد بود.

اگر فرد به سن رشد رسیده باشد خود وی اهلیت معامله کردن و سند زدن پیدا خواهد کرد. در عین حال که انتقال سند و سند زدن منوط به رسیدن به سن رشد است که نشانه آن ۱۸ سالگی فرد است.

اما سند زدن به نام کودک یا صغیر هر چند سال هم باشد اشکال ندارد و صحیح است. به عبارتی فرد می‌تواند خانه‌ای یا ملکی را به نام فرزند خرد سال خود تنظیم کند و انتقال دهد.

سن قانونی برای خرید و فروش ملک

هر معامله‌ای که واقع بشود باید دارای شرایط اساسی باشد تا بتوان حکم به صحت آن داد. این شرایط را ماده ۱۹۰ قانون مدنی نام برده است که یکی از این موارد اهلیت طرفین معامله است.

یعنی اینکه فرد از دخالت در امور مالی به واسطه حجر یا محجور بودن ممنوع نباشد مثلا صغیر نباشد، مجنون نباشد و سفیه هم نباشد در این صورت وی اهلیت برای انجام معامله خواهد داشت.

پس داشتن اهلیت منوط به داشتن عقل و رسیدن به بلوغ و رشد است؛ که پسر در ۱۵ سالگی بالغ می‌شود و دختر در ۹ سالگی. رشد به این معنا است که شخص مال خود را به نحو عاقلانه‌ای بتواند مصرف و خرج کند.

سن رشد در ابران ۱۸ سالگی است؛ و اگر شخصی زیر ۱۸ سال باشد غیر رشید فرض می‌شود و در صورتی که بخواهد در اموال خود تصرف کند باید در دادگاه رشد خود را ثابت کند که در این صورت از تحت قیمومت و سرپرستی در می‌آید.

پس اگر شخص بالای ۱۸ سال باشد رشید فرض می‌شود و نمی‌توان او را محجور در نظر گرفت مگر آن که حجر و یا سفاهت و یا جنون او ثابت شود.

تکلیف معاملات به نفع محجور

به این ترتیب سن قانونی برای سند زدن و معامله کردن که ملازمه دارند مشخص شد. البته ناگفته نماند این سن برای معامله کردنی است که حالت معاوضی باشد یا به عبارتی به شکلی باشد که احتمال سود و زیان در آن برود به همین خاطر قانون گذار به خاطر حساسیت به فرد محجور از آنان حمایت کرده، اما اگر معامله به شکلی باشد که صرفا به نفع محجور یا سفیه باشد معامله ایشان حتی در حالت صغیر بودن و سفیه بودن صحیح است.

مثل آن که فردی مالی را به صغیر صلح بلاعوض یا هبه می‌کند که این معامله درست است. زیرا کاملا نافع است و احتمال ضرر و زیانی در آن نمی‌رود. مسئله دیگر این که فرد صغیر اگر صغیر ممیز باشد که درک بیشتری از مسائل نسبت به صغیر غیر ممیز دارد می‌تواند با اجازه، ولی یا نماینده خود معامله کند که این معامله صحیح است.

صغیر ممیز مثل فردی که ۱۲ یا ۱۳ ساله است که درک بیشتری دارد از صغیر غیر ممیز که ۷ یا ۸ ساله است در هر حال با توجه به فرد می‌توان تشخیص داد. اما اگر فرد صغیر بدون اجازه معامله کند این معامله منوط به اجازه نماینده یا قیم و یا، ولی اوست. مگر آنکه قیم یا، ولی او از قبل اجازه آن معامله را داده باشد.

نتیجه گیری: سن قانونی برای معامله کردن و سند زدن در زمانی است که فرد به سن رسد رسیده باشد. سن رشد زمانی است که فرد بالغ شده و همچنین نوع مصرف و خرج کردن اموالش عاقلانه است و نابخردانه و مبذر گونه اموالش را خرج نمی‌کند.

در حقوق ایران و رویه قضایی سن ۱۸ سال اماره رشد به حساب می‌آید یعنی کسی که به ۱۸ سال تمام می‌رسد می‌تواند معامله کند و سند هم بزند و دیگر نیازی به قیم و، ولی قهری ندارد.

اما کسانی که زیر ۱۸ سال تمام هستند تنها با اجازه نماینده خود می‌توانند معامله کنند؛ و راه دیگر این است که از دادگاه حکم رشد بگیرند برای حکم رشد نیاز است که فرد بالغ زیر ۱۸ سال تمام باشد. با گرفتن حکم رشد فرد اگرچه زیر ۱۸ سال باشد، اما فرض می‌شود.

منبع: دلگرم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه