معرفی سه شهر جدید برای تهران

معرفی سه شهر جدید برای تهران

در اطراف تهران شهر جدید فردوس، خوارزمی و اعتمادیه در مرحله مطالعات است.
کد خبر: ۱۰۷۳۲۸
بازدید : ۳۷۳
۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۶

جزئیات احداث سه شهر جدید در تهران چیست؟ چه امکانات در اختیار سه شهر جدید فردوس، خوارزمی و اعتمادیه قرار می‌گیرد.

سهمیه شرکت عمران شهر‌های جدید از طرح چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن ۷۰۰ هزار واحد است که بنا به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید تا کنون ۱۰۰ هزار واحد آغاز شده و تا تیرماه امسال ۱۰۰ هزار واحد دیگر به مرحله اجرا می‌رسد.

از سوی دیگر تعدادی از واحد‌های مسکن مهر نیمه‌تمام است که با تامین اعتبارات تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند. علیرضا جعفری اداممه داد: پروژه نهضت ملی مسکن ابعاد مختلفی دارد و نباید فقط نگاهمان این باشد که در زمین‌های در اختیار، کلنگ بزنیم و شروع کنیم بلکه سه نکته را مدنظر قرار دهیم.

اولین مساله اینکه بر اساس موقعیت متقاضیان موثر، ظرفیت‌سازی کنیم. مساله دوم این است که بر اساس طرح‌های جامع و تفصیلی شهر‌ها ظرفیت توسعه شهری را به وجود بیاوریم. در کنار آن طرح‌های زیربنایی و روبنایی را احداث کنیم.

برنامه وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین

این نکته حائز اهمیتی برای من است که فقط دنبال مسکن‌سازی نیستم بلکه دنبال شهرسازی هستم. در واقع باید سکونت مطلوب برای زیست ایجاد کنیم. پروژه‌های مسکن، مقدماتی دارد که مقدمه اول، مکان‌یابی است. دوم آماده‌سازی زمین، سوم آماده‌سازی زیرساخت‌ها و تاسیسات شهری است که باید در آن نقطه این ظرفیت وجود داشته باشد.

کار اساسی که در دولت شروع شده ایجاد بانک اطلاعاتی زمین است. ظرفیت‌های واحدپذیری اراضی بر اساس یک الگوی توسعه متوازن باید شکل بگیرد. در کنار آن اخذ مصوبات طرح‌های جامع و تفصیلی برای کاربری زمین‌ها است که یک بحث جدی است. این اقدامات در مجموعه شرکت عمران انجام شده است.

چه تعداد واحد در مرحله اجرا قرار دارد؟

شهر‌های جدید مسئولیت اجرای ۷۰۰ هزار واحد از طرح چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن را بر عهده دارد. تعداد ۱۰۰ هزار واحد را در ابتدای سال آغاز کردیم و عملیات اجرایی آن پیش می‌رود. ۱۰۰ هزار واحد دیگر هم تا پایان خردادماه ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی می‌کنیم که در تیرماه آغاز کنیم.

با توجه به اینکه نگاه ما برنامه‌ریزی و ساخت مسکن در کنار نگاه شهرسازانه است علاوه بر ظرفیت سازی در ۲۱ شهر فعال موجود، به دنبال ایجاد ۴۰ شهر و شهرک جدید هستیم.

در اطراف تهران شهر جدید فردوس، خوارزمی و اعتمادیه در مرحله مطالعات است. جمعیت‌پذیری که در این شهر‌ها در نظر می‌گیریم بر اساس استعداد‌های تامین زیرساخت‌ها بخصوص موضوعات مرتبط با وزارت نیرو در حوزه آب است. مساله دیگر به معارضات مربوط می‌شود که باید تعیین تکلیف شود.

برچسب ها: شهر جدید تهران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه