قیمت رهن کامل آپارتمان در تهران

از طرفی از آنجا که مستاجران متقاضی رهن کامل برای تکمیل مبلغ ودیعه خود ناگزیر به دریافت وام‌های متعدد بوده اند، پرداخت اقساط آن‌ها سبب شده توان پرداخت حتی ۲ یا ۳ میلیون تومان اجاره ماهانه را هم نداشته باشند.
کد خبر: ۱۰۷۴۱۳
بازدید : ۳۳۷
۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۳

مستاجرانی که به جست‌وجوی آپارتمان‌های اجاری در قالب قرارداد «رهن کامل» می‌پردازند، عنوان می‌کنند که فرآیند جست‌وجوی آن‌ها هفته‌ها به طول انجامیده و بعضا با گذشت بیش از دو ماه هنوز نتیجه نگرفته اند.

از اواخر سال گذشته تاکنون تعداد فایل‌های اجاره که موجر در آن‌ها از ابتدا تمایل خود برای «رهن کامل» را اعلام کرده، کاهش محسوسی داشته است. کاهش فایل‌های رهن کامل سبب شده مستاجرانی که مایل به سکونت در خانه‌های اجاری صرفا با پرداخت ودیعه هستند، فرآیند جست‌وجوی به مراتب طولانی تری نسبت به سایر مستاجران سپری کنند.

تحقیق میدانی از جست‌وجوگران بازار اجاره نشان می‌دهد فرآیند جست‌وجوی آن‌ها به دو علت بعضا به مدت بیش از ۲ ماه به طول انجامیده است. یک علت کمبود فایل اجاره با قیمت پیشنهادی در قالب «رهن کامل» است و علت دیگر به عدم تناسب استطاعت مستاجران با ارقام پیشنهادی رهن کامل بازمی گردد.

به عنوان مثال در حالی که در مناطق ۴ و ۵ واقع در بخش مصرفی بازار مسکن شرق و غرب تهران، ارزش رهنی هر مترمربع آپارتمان مسکونی برای یک سال بین ۵ تا ۷ میلیون تومان است، اما از آنجا که بسیاری از موجران سقف رقم رهن را به عنوان مبلغ پیشنهادی اعلام کرده اند، متقاضیان اجاره اغلب با کسری حداقل ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی برای رهن کامل این واحد‌ها روبه‌رو هستند.

البته به گفته واسطه‌ها، موجرانی که خانه‌های خود را به صورت «رهن کامل» به بازار اجاره عرضه کرده اند، در حد ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان انعطاف نشان می‌دهند، اما این انعطاف به شکل تبدیل به اجاره ماهانه بخشی از ودیعه است، نه ارائه تخفیف.

از طرفی از آنجا که مستاجران متقاضی رهن کامل برای تکمیل مبلغ ودیعه خود ناگزیر به دریافت وام‌های متعدد بوده اند، پرداخت اقساط آن‌ها سبب شده توان پرداخت حتی ۲ یا ۳ میلیون تومان اجاره ماهانه را هم نداشته باشند.

این وضعیت سبب طولانی شدن روند یافتن خانه‌های رهن کامل برای مستاجران شده و به گفته واسطه‌های فعال در بازار اجاره بها، سهم این نوع از قرارداد‌ها در یکی دو ماه اخیر کاهش محسوسی داشته است.

قیمت رهن کامل آپارتمان

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه