قلب خودش را ترمیم می‌کند؟

قلب خودش را ترمیم می‌کند؟

ماکروفاژ‌ها یا سلول‌های ایمنی پس از حمله قلبی به سمت قلب می‌روند تا بافت‌های آسیب‌دیده یا مرده را ببلعند، در این مسیر رشد C (VEGFC را هم تحریک می‌کنند و باعث تشکیل عروق لنفاوی جدید، ترمیم و بهبود می‌شوند.
کد خبر: ۱۰۷۴۲۲
بازدید : ۱۴۹
۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳

به گفته محققان قلب پس از بروز حمله قلبی این توانایی را دارد که تا حدودی خود را ترمیم کند.

حمله قلبی، باعث از دست رفتن سلول‌های عضلانی قلب می‌شود. بازگرداندن جریان خون به قلب، قبل از مرگ یا آسیب بافت قلب، امری حیاتی است. به تازگی دانشمندان کشف کردند که قلب می‌تواند خودش را بعد از حمله قلبی ترمیم کند.

آیا می‌دانید حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که خون به‌اندازه کافی در اختیار عضله قلب قرار نمی‌گیرد. این عارضه با نام انفارکتوس میوکارد قلبی (Myocardial infarction) معرفی می‌شود و به طور ناگهانی فرد را درگیر می‌کند. حمله قلبی یک وضعیت اورژانسی است و اگر اقدامات درمانی به موقع انجام نشود، زندگی بیمار در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. هر چقدر اختلال خون‌رسانی به قلب مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص دهد، به همان میزان بر آسیب قلبی افزوده خواهد شد.

تاثیر سیستم لنفاوی

تحقیقات جدید نشان داده که پاسخ ایمنی بدن و سیستم لنفاوی (بخشی از سیستم ایمنی) در راه ترمیم قلب پس از حمله قلبی که باعث آسیب به عضله قلب شده است، بسیار مهم است.

نقش ماکروفاژ‌ها چیست؟

کلید این مطالعه کشف نقش ماکروفاژ‌ها (نوعی سلول در دستگاه ایمنی است که باقی‌مانده‌های سلولی، مواد بیگانه، میکروب‌ها، سلول‌های سرطانی و هر چیز دیگری را که پروتئین‌های ویژه سلول‌های سالم بدن روی سطحش نداشته باشد در فرایندی به نام بیگانه‌خواری می‌بلعد) بود، سلول‌های تخصصی که می‌توانند باکتری‌ها را از بین ببرند یا پاسخ‌های التهابی مفیدی بدهند. این ماکروفاژ‌ها در حقیقت به عنوان اولین پاسخ‌دهندگان در صحنه پس از حمله قلبی، نوع خاصی از پروتئین به نام VEGFC را تولید می‌کنند.

ماکروفاژ‌ها یا سلول‌های ایمنی پس از حمله قلبی به سمت قلب می‌روند تا بافت‌های آسیب‌دیده یا مرده را ببلعند، در این مسیر رشد C (VEGFC را هم تحریک می‌کنند و باعث تشکیل عروق لنفاوی جدید، ترمیم و بهبود می‌شوند.

درحقیقت ماکروفاژ‌های "خوب" پروتئین تولید می‌کنند و ماکروفاژ‌های "بد" هیچ پروتئینی تولید نمی‌کنند، اما باعث ایجاد یک پاسخ پیش التهابی می‌شوند که می‌تواند به قلب و بافت اطراف آسیب بیشتری وارد کند.

چگونه قلب ترمیم می‌شود؟

آن چه دانشمندان در حال انجام آن هستند، این است که تعداد ماکروفاژ‌های مفید در قلب را افزایش و تعداد ماکروفاژ‌های آسیب رسان را کاهش دهند یا حتی از بین ببرند تا شانس بهبودی افزایش یابد.

دیگر مطالعات چه می‌گوید؟

در حالی که دانشمندان به درک ما از چگونگی ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی و این که چگونه می‌توانیم خطر مشکلات قلبی را زودتر تشخیص دهیم، کمک می‌کنند، نارسایی قلبی همچنان نزدیک به نیمی از کل مرگ و میر کشور‌های در حال توسعه را شامل می‌شود.

هم اکنون مطالعات بیشتر فرایند‌های بیولوژیکی را که در پاسخ به حمله قلبی اتفاق می‌افتد بررسی می‌کند. دانشمندان هم اکنون، مشغول تحقیق روی روشی هستند که در آن فرایندی برای تحریک پروتئین VEGFC مورد نیاز برای ترمیم عضله قلب استفاده می‌شود.

گیلرمو الیور، زیست شناس عروقی از دانشگاه نورث وسترن، می‌گوید: «ما در حال تلاش برای درک بیشتر درباره پیشرفت نارسایی قلب پس از حمله قلبی هستیم تا بتوانیم زودتر چرخه ترمیم قلب را سرعت ببخشیم.»

برچسب ها: قلب و عروق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه