این ۵ غذا را در تابستان نخورید!

این ۵ غذا را در تابستان نخورید!

وقتی به خوردن غذا‌هایی که باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، بدون افزودن غذا‌های آب‌رسان به رژیم غذایی خود ادامه می‌دهید، ممکن است آب کافی برای عملکرد‌های اساسی بدن در سیستم خود نداشته باشید.
کد خبر: ۱۰۷۴۵۰
بازدید : ۳۰۱
۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷

کارشناسان تاکید می‌کنند، مصرف برخی از غذا‌ها در تابستان می‌تواند شما را دچار کم آبی و بیماری کند.

کارشناسان تاکید می‌کنند، مصرف برخی از غذا‌ها در تابستان می‌تواند شما را دچار کم آبی و بیماری کند. هیدراته ماندن در هر فصلی مهم است، اما در تابستان بیشتر. دراین فصل نیاز به تلاش بیشتری از طرف ما برای مصرف مایعات و سایر غذا‌های آبرسان احساس می‌شود تا با گرمای شدید مبارزه کنیم و سلامتی خود را حفظ کنیم.

به گفته محققان، مصرف آب حتی زمانی که تشنه نیستید می‌تواند به مبارزه با کم آبی بدن کمک کند. همچنین مهم است که میان وعده‌های خود را با دقت انتخاب و برای مصرف آن‌ها برنامه ریزی کنید. غذا‌های خاصی وجود دارند که ممکن است در ماه‌های نسبتا سردتر سالم باشند، اما در شرایط موج گرما یا هوای گرم مضر باشند.

کارشناسان می‌گویند غذا‌های پر پروتئین، مصرف بیش از حد نمک، نوشیدنی‌های کافئین دار و شکلات‌های تلخ از جمله خوراکی‌هایی هستند که برای جلوگیری از کم آبی بدن باید از خوردن آن‌ها اجتناب کرد.

وقتی به خوردن غذا‌هایی که باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، بدون افزودن غذا‌های آب‌رسان به رژیم غذایی خود ادامه می‌دهید، ممکن است آب کافی برای عملکرد‌های اساسی بدن در سیستم خود نداشته باشید. با توجه به اینکه بدن ما ۶۰ تا ۷۰ درصد از آب تشکیل شده است و اندام‌های حیاتی ما مانند قلب، ریه‌ها، کبد برای عملکرد روان نیاز به مایعات دارند، توجه به رژیم غذایی در فصل تابستان بسیار مهم است.

محققان تاکید می‌کنند، لازم است از نوشیدن بیش از حد قهوه در تابستان خودداری شود؛ نوشیدنی کافئین‌دار از جمله قهوه یک نوشیدنی ادرار آور است و شما را تشنه می‌کند، زیرا باعث ادرار مکرر می‌شود. همه ما عاشق نوشیدن قهوه هستیم و این به بخشی از برنامه روزانه ما تبدیل شده است، اما در عین حال باید توجه داشته باشید که کافئین جریان خون را به کلیه‌ها افزایش می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا آب بیشتری را خارج کنند که منجر به تکرر ادرار و آب اضافی می‌شود.

الکل و مشتقات آن نیز دارای خواص کم آبی هستند که می‌تواند باعث از دست دادن آب در بدن انسان شود. مصرف الکل به طور کامل باید حذف شود.

غذای پر پروتئین نیز می‌تواند در تابستان باعث کم آبی بدن شود؛ بدن آب بیشتری مصرف می‌کند تا نیتروژن طبیعی موجود در پروتئین را متابولیزه کند، به همین دلیل سلول‌ها ممکن است محتوای آب خود را به میزان قابل توجهی از دست بدهند و باعث می‌شود شما احساس کم‌آبی داشته باشید.

از نوشیدن بیش از حد چای در تابستان خودداری کنید؛ این نوشیدنی محبوب‌ترین نوشیدنی در کشور ما است، اما چای نیز به دلیل داشتن کافئین می‌تواند باعث کم آبی بدن شود. شکلات تلخ نیز در صورت مصرف بیش از حد در فصل تابستان می‌تواند منجر به افزایش ضربان قلب، اسهال، اضطراب، تحریک پذیری، عصبی بودن و کم آبی بدن شود.

بهترین راه برای جلوگیری از کم‌آبی بدن به‌خصوص در ماه‌های گرم تابستان، مصرف روزانه‌ی مقدار زیادی آب خالص است (حداقل ۸ الی ۱۰ لیوان در روز). اگر فعالیت جسمانی زیادی دارید یا مجبور هستید که در گرما به بیرون بروید، باید بیشتر از این مقدار آب مصرف کنید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه