برنامه‌های دولت برای عبور از بی‌برقی

برنامه‌های دولت برای عبور از بی‌برقی

وزیر نیرو می‌گوید: اگرچه محدودیت نسبت به سال قبل بسیار کمتر است، اما قرار شده در واحد‌های صنعتی بزرگ محدودیت برق با دوره تعطیلات تابستانی و تعمیرات اساسی همزمان شود تا لطمه‌ای به فعالیت آن‌ها وارد نشود.
کد خبر: ۱۰۷۵۴۹
بازدید : ۲۰۰
۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۹

وضعیت شبکه برق هنوز پایدار است، اما با ادامه روند فعلی مصرف انتظار می‌رود که این وضع ناپایدار شود و گزینه خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌شده روی میز تصمیم‌گیران قرار گیرد.

روزنامه همشهری درباره راهکار‌های دولت برای گذر از بی‌برقی نوشت:

کاهش مصرف ادارات: همه ادارات دولتی و نهاد‌های عمومی باید در ساعت اداری ۳۰ درصد و در ساعت غیراداری ۶۰درصد از مصرف خود را کم کنند. در غیر این صورت برق آن‌ها آن هم در ساعت اوج مصرف قطع می‌شود.

تغییر ساعت کار: هر چند پیش از این تغییر ساعت کار ادارات تکذیب شده بود، اما وزیر نیرو آن را تأیید و اعلام کرد: ساعت کاری ادارات در تیر و مرداد تغییر می‌کند و احتمالا ساعات شروع کار به صبح زود منتقل شود. از طرفی ادارات زودتر تعطیل می‌شود و به این ترتیب مصارف بخش اداری و ساعت‌های اوج بار مصرف به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

تغییر در تولید صنایع: وزیر نیرو می‌گوید: اگرچه محدودیت نسبت به سال قبل بسیار کمتر است، اما قرار شده در واحد‌های صنعتی بزرگ محدودیت برق با دوره تعطیلات تابستانی و تعمیرات اساسی همزمان شود تا لطمه‌ای به فعالیت آن‌ها وارد نشود، از سوی دیگر از مدیران شهرک‌های صنعتی و واحد‌های فعال در این شهرک‌ها خواسته شده تا تعطیلات روز جمعه خود را به‌طور گردشی به یک روز دیگر هفته منتقل کنند. دیگر گزینه پیش روی صنایع به سیاست جبرانی مربوط می‌شود، به گونه‌ای که اگر برق این صنایع محدودتر شود، در ماه‌های بعد برق اضافی می‌گیرند.

پاداش نقدی به همراهی مردم: وزیر نیرو می‌گوید: اگر مردم مصرف‌شان را کاهش دهند، مثلا در ساعات غیر ضروری کولر روشن نکنند و اگر کولر گازی دارند، روی دمای آسایش ۲۴ الی ۲۵ درجه قرار دهند. به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق کمتر، ۵۰۰تومان جایزه می‌دهد که ماهانه در شهر‌های گرمسیر میزان این پاداش تا ۶۰۰هزار تومان خواهد بود.

برق رایگان برای کشاورزان: مشترکان بخش کشاورزی می‌توانند در صورت عدم استفاده از برق چاه‌های کشاورزی به مدت پنج ساعت در بازه زمانی بین ساعت ۱۱ تا ۱۸ و انتقال زمان آبیاری به ساعات دیگر، از برق رایگان در ۱۹ساعت باقی‌مانده شبانه‌روز استفاده کنند.

ماینر‌ها خاموش می‌شود: تصمیم جدی دیگر دولت خاموش‌شدن ماینر‌ها یا تجهیزات استخراج رمزارزهاست. با آغاز زمان اوج مصرف برق در صورتی که محدودیتی در تامین‌کردن برق کشور وجود داشته باشد، برق تمامی مراکز استخراج ارز دیجیتال با اعلام مرکز دیسپاچینگ ملی قطع می‌شود، تا بتوان پایداری شبکه برق کشور را حفظ‌کرد.»

برچسب ها: خاموشی برق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه