افزایش شکاف قیمتی دلار در بازار

افزایش شکاف قیمتی دلار در بازار

هر برگ اسکناس دلار بازار متشکل در طی معاملات روز گذشته با حدود ۲۳۳ تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه، مجددا وارد کانال ۲۷ هزار تومانی شده و به رقم ۲۷ هزار و ۱۷۹ تومان رسید.
کد خبر: ۱۰۷۷۴۹
بازدید : ۲۱۹
۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷

شکاف قیمتی میان نرخ ارز در سامانه‌های رسمی دولت و معاملات غیررسمی مجددا افزایش یافت. کارشناسان معتقدند افزایش شکاف میان نرخ‌های رسمی و غیر‌رسمی یک متغیر دردسر‌ساز برای بازار‌ساز است، به این صورت که با کم شدن این شکاف ثبات در نرخ‌های بازار بیشتر شده و در سوی دیگر با افزایش این شاخص موج نا‌اطمینانی‌ها نسبت به آینده نرخ ارز بیشتر شده و زمینه‌ساز افزایش نرخ غیر‌رسمی ارز خواهد شد.

در صورت عبور از فضای مرکزی بازار سکه و ارز تهران شاهد صفوف خرید ارز در مقابل برخی صرافی‌های دارای سهمیه دولتی خواهید بود در این میان فضای معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران نیز با دستگیری تعدادی از معامله‌گران آزاد این بازار تغییر کرد.

دیروز یکشنبه ۲۲ خرداد بازار ارز تهران به روند افزایشی خود ادامه داد. پس از تغییر فاز انتظارات نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای وین از اواسط اسفند ماه سال گذشته، نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران روند افزایشی جدیدی را در پیش گرفت.

هر برگ اسکناس دلار آزاد که در معاملات ابتدایی سال جاری در سطوح قیمتی اولیه کانال ۲۶ هزار تومانی معامله می‌شد، در روز‌های گذشته از سقف تاریخی خود عبور کرد و وارد کانال جدید شد. از سوی دیگر نرخ ارز در سامانه‌های رسمی فروش ارز دولت نیز شاهد افزایش قیمت بود.

هر برگ اسکناس دلار بازار متشکل در طی معاملات روز گذشته با حدود ۲۳۳ تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه، مجددا وارد کانال ۲۷ هزار تومانی شده و به رقم ۲۷ هزار و ۱۷۹ تومان رسید.

به عقیده بسیاری از کارشناسان شکاف قیمتی به وجود آمده میان ارقام رسمی و غیررسمی بازار ارز می‌تواند سبب ایجاد اخلال در سازو‌کار نهاد‌های بازار‌ساز شود. این افراد ضمن اشاره بر روند بازار ارز در زمان تعیین دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به عنوان نرخ رسمی بازار بر این باورند که افزایش شکاف میان ارقام رسمی و غیر‌رسمی بازار زمینه‌ساز ایجاد نااطمینانی در فضای بازار شده و همین امر سبب افزایش نرخ ارز در معاملات غیررسمی می‌شود.

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت: «فعالان بازار علت اصلی نوسانات اخیر ارزی را جو روانی می‌دانند و می‌گویند عرضه ارز مناسب است، اما بانک مرکزی نباید اجازه دهد که اختلاف دلار نیمایی و آزاد افزایش یابد.»

حضور سکه در نیمه اول کانال ۱۶ میلیون تومانی

سکه طلای طرح جدید در بازار روز گذشته وارد سطوح قیمتی کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. هر قطعه سکه ضرب امامی که در معاملات روز شنبه ۲۱ خرداد در سطح قیمتی ۱۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومانی معامله می‌شد، روز گذشته و در راستای افزایش نرخ ارز آزاد که از عوامل مهم تشکیل‌دهنده قیمت سکه است در کانال قیمتی ۱۶ میلیون تومانی فروخته شد.

در صورتی که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله یکسان تقسیم کنیم عمده فعالیت سکه امامی در بازار دیروز در پله‌های سوم و چهارم کانال جدید صورت گرفت و در نهایت قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها با حدود ۶۴۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۶ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه