وبا را جدی بگیریم؛ شیوع بیماری تا سه ماه آینده!

وبا را جدی بگیریم؛ شیوع بیماری تا سه ماه آینده!

حجم عظیمی از مسافرین ایرانی در سفر به کشور عراق هستند احتمال این موضوع وجود دارد که مبتلایان بسیاری به این بیماری به کشور وارد شوند و به دلیل سرایت پذیری این بیماری افراد بیشتری را در جامعه درگیر کنند.
کد خبر: ۱۰۸۱۱۴
بازدید : ۱۸۰
۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰

یک اپیدمیولوژیست گفت: یکی از مسائلی که در آغاز فصول گرم سال خود را نشان می‌دهد بیماری‌های اسهالی از جمله بیماری وبا است.

احمد مهری، گفت: در سال‌های گذشته بیماری‌هایی از جمله وبا به صورت تک گیر بود و در برخی از استان‌های کشور بصورت بشدت محدود دیده می‌شده، اما امروزه به دلیل افزایش تردد ایرانی‌ها به کشور‌های مختلف از جمله کشور عراق و درگیری کشور عراق به این بیماری، ابتلای زائرین به این بیماری دور از انتظار نیست.

او گفت: حجم عظیمی از مسافرین ایرانی در سفر به کشور عراق هستند احتمال این موضوع وجود دارد که مبتلایان بسیاری به این بیماری به کشور وارد شوند و به دلیل سرایت پذیری این بیماری افراد بیشتری را در جامعه درگیر کنند.

مهری با اشاره به آخرین اطلاعات درباره این بیماری بیان داشت: این بیماری در استان کردستان با وجود موارد محتمل دیده شده و در چندین استان نیز نمونه‌های محتمل از ابتلای افراد به این بیماری گزارش شده است.

به گفته این اپیدمیولوژیست، بیماری وبا به طورکلی یک بیماری نگران کننده است، زیرا با درگیر کردن، افراد را در گام نخست با شرایط تشدید شونده اسهالی و از دست دادن آب بدن، رو به رو می‌کند و معمولاً شرایط خطرناکی را برای جان افراد به وجود می‌آورد.

این اپیدمیولوژیست مهمترین راه انتقال این بیماری را مدفوعی_ دهانی دانست و گفت: بیماری می‌تواند از طریق دست‌های آلوده، تماس بامواد دفعی و استفراغ بیماران و یا وسایل و لوازم آلوده به مدفوع بیمار منتقل شود؛ لذا هموطنان چه در ایران و چه در کشور عراق در صورت برخورد دست با سطوح آلوده از برخورد دست‌ها با دهان خودداری کنند و در صورت امکان مدام دستان خود را به مدت ۳۰ ثانیه با آب و صابون بشویند.

مهری گفت: این بیماری مانند ویروس کرونا نیست و از راه تنفسی انتقال نمی‌یابد.

او گفت: زائرین در کشور عراق حتماً بهداشت فردی خود را شامل شست و شوی مرتب دست‌ها می‌شود را رعایت کنند و دائما از ضد عفونی‌ها استفاده کنند تا دچار این بیماری خطرناک نشوند.

او متذکر شد: زائرین به محض بازگشت به کشور علایم خود را چک کنند و در صورت داشتن علائم اسهالی و علائم مشکوک مشکلات گوارشی سریعا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

مهری گفت: این بیماری اغلب در سالمندان، کودکان و افرادیکه که بدن آن‌ها در خطر کم آبی است و آن دسته از افرادیکه شرایط جسمانی مناسب ندارد خطرناکتر است.

به گفته وی: احتمال درگیری کشور به این بیماری درسه ماه آینده وجود دارد و افزایش موارد این بیماری می‌تواند کشور ما را به یک اپیدمی نزدیک کند.

برچسب ها: وبا ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه