مستاجر تخلیه کن! شغل عجیب این روزها
تخلیه مستاجر؛ ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان

مستاجر تخلیه کن! شغل عجیب این روزها

این تصویر جنجالی در فضای مجازی دست به دست چرخیده و حسابی بحث برانگیز. واکنش‌ها طوری است که انگار یک شغل جدید در مایه‌های شرخری پدیدارشده است! پیشه‌ای تحت عنوان «تخلیه مستاجر!»
کد خبر: ۱۰۸۳۸۶
بازدید : ۴۳۵
۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴

محمد صادق خسروی علیا| تصویری به تازگی در فضای مجازی منتشر شده که حکایت از یک آگهی عجیب دارد. آگهی که روی یک برگه کاغذ نوشته شده است:

«تخلیه مستاجر!» این تصویر جنجالی در فضای مجازی دست به دست چرخیده و حسابی بحث برانگیز. واکنش‌ها طوری است که انگار یک شغل جدید در مایه‌های شرخری پدیدارشده است! پیشه‌ای تحت عنوان «تخلیه مستاجر!»

این روز‌ها افزایش بی رویه اجاره بها رمقی برای مستاجران باقی نگذاشته است. چند وقت پیش دولت برای حل این مشکل آستین بالا زد و با تعیین سقف نهایتا ۲۵ درصدی اجاره بها تا حدودی توانست ترمز ودیعه‌های نجومی مسکن را بکشد.

حالا دعوا بین مستاجران و موجران بالا گرفته، از یک طرف برخی مالکان همچنان می‌خواهند با توجه به افزایش نرخ تورم و قیمت مسکن، اجاره بها را بیش از آن چیزی که تعیین شده بالا ببرند. از طرفی هم مستاجران خیالشان راحت است که کسی به این آسانی نمی‌تواند حکم تخلیه آن‌ها را صادر کند. از این رو برخی مالکان تن به تمدید اجاره نامه نداده اند و خیالاتی در سر دارند.

تخلیه مستاجر یک چالش همیشگی است

تماس با شماره‌ای که آگهی کرده «تخلیه مستاجر» بی فایده است. احتمالا به دلیل مزاحمت‌ها و تهدید‌ها و شاید هم به خاطر درخواست‌های بسیار! این شماره تلفن از دسترس خارج است. با این وجود پرسش‌هایی در اذهان عمومی ایجاد شده که آیا واقعا کسانی هستند که کارشان تخلیه مستاجر باشد؟

بررسی‌های میدانی و گپ و گفت با چند مشاور املاک در رابطه با این ماجرا نتایج عجیب و غریبی در پی دارد. اینکه شغل تخلیه مستاجر در اوج ناباوری حالا نه تحت این عنوان، اما وجود دارد!

مقدسی یکی از مشاوران املاک غرب تهران در این باره می‌گوید: «تخلیه مستاجر از ابتدا هم کار ساده‌ای نبوده است. همیشه ما با این مسئله، چالش اساسی داریم.»

او ادامه می‌دهد: «قبل از تصویب این قانون هم، اگر مستاجری می‌خواست اذیت کند و خانه را تحویل ندهد، به هدفش می‌رسید و خانه را تخلیه نمی‌کرد. در واقع از زمان اتمام اجاره تا بیرون کردن یک مستاجر اگر از راه قانونی اقدام شود، دست کم ۶ ماه و حداکثر گاهی دو سال زمان می‌برد! الان با توجه به قانون ۲۵ درصدی جدید که کار بسیار سخت‌تر شده است.»

فروش صوری خانه

مشاور املاک دیگری توضیحات بیشتری در این باره می‌دهد، آقای مهدوی می‌گوید: «شما فرض کن اگر واقعا یک صاحبخانه به خانه اش احتیاج داشته باشد باید ثابت کند که خودش می‌خواهد ساکن شود و... خب کار خیلی سخت شده، از طرفی اینطور نیست که همه صاحبخانه‌ها ستمکار باشند و مستاجران ستمدیده، در دو قشر آدم‌های خوب و بد دیده می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «از موقعی که تخلیه خانه‌ها به صورت قانونی سخت و مشکل‌تر شده، صاحبخانه‌ها برای بیرون کردن مستاجران به راه‌های عجیب و غریبی متوسل شده اند!»

به گفته این مشاور املاک تخلیه مستاجر به دو روش انجام می‌شود: «روش اول مستندسازی برای قانع کردن مراجع قضایی است. مثلا برخی به صورت صوری قولنامه‌ای را ارائه می‌دهد که مراجع قضایی را قانع کنند خانه را فروخته اند و باید آن را به خریدار جدید تحویل دهند. برخی ازدواج فرزندانشان را بهانه می‌کنند، عده‌ای هم حتی مجوز تعمیرات برای خانه شان دست و پا می‌کنند تا به این روش مستاجر را از خانه بیرون کنند.»

طلاق همسر و اعلام ورشکستگی!

مهدوی در مورد روش دوم برای تخلیه مستاجر اینطور توضیح می‌دهد: «این روش که این روز‌ها متاسفانه طرفدار پیدا کرده، ایجاد ترس و مزاحمت برای مستاجران است. به این صورت که عده‌ای گمارده می‌شوند تا با دروغ‌های بزرگ در دل مستاجران ترس و ارعاب ایجاد کنند.

مثلا اگر خانه به نام یک مرد باشد، به همسرش آموزش می‌دهند که برود سراغ مستاجر و به او بگوید به خاطر مهریه خانه توقیف شده است. حتی گاهی به صورت صوری همسر این فرد که ملک به نام اوست اقدام به توقیف منزل می‌کند و با نامه توقیف می‌رود سراغ مستاجر.

بعد از طرح این ادعا مستاجران را می‌ترسانند که اگر تخلیه نکند، چون خانه توقیف شده، بعدا برای گرفتن مبلغ ودیعه به مشکل بر می‌خورد و...» او می‌گوید: افرادی که این کار را برای صاحبخانه‌ها انجام می‌دهند برای هر مورد تخلیه خانه بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان می‌گیرند (بستگی به متراژ و موقعیت خانه دارد)

مشاور دیگری شیوه تازه تری را عنوان می‌کند: «گاهی ادعا می‌کنند که صاحبخانه ورشکسته شده و متواری است! یک سری مدارک جعلی هم به مستاجر نشان می‌دهند تا او حسابی وحشت کند و خانه را تحویل دهد.»

تخلیه خانه

استخدام شرخر برای مستاجر

آقای نعمتی در ادامه می‌گوید: «فقط این‌ها نیست سودجویان از روش‌های غیر اخلاقی دیگری هم استفاده می‌کنند. مثلا خودم مستاجری را می‌شناختم که حاضر به تخلیه نبود. پارکینگ او مشاع بود و با هماهنگی مدیر ساختمان به او اجازه داده شده بود که از پارکینگ استفاده کند.

برای آن مستاجر پارکینگ خیلی اهمیت داشت. فردی که قرار بود مستاجر را خالی کند، سراغ مدیر ساختمان رفت و با پرداخت مبلغی از او خواست که اجازه پارک خودرو را به او ندهد. مدیر ساختمان هم با او همکاری کرد. در آخرمستاجر مجبور شد همان شب ماشین اش را در خیابان پارک کند.

پارک کردن همانا و خسارت دزدی از ماشین همانا. این شد که آن مستاجر که خیلی هم سماجت به خرج می‌داد مجبور شد به خاطر پارکینگ، خانه را تخلیه کند.»

این مشاور املاک در پایان می‌گوید: «در واقع افرادی که به صورت غیر قانونی اقدام به تخلیه مستاجر می‌کنند درست مانند شرخر‌ها با توجه به شخصیت و شرایط مستاجران نقاط ضعف آن‌ها را شناسایی و بعد اقدام به ارعاب، وحشت یا تهدید می‌کنند تا در آخر فرد مورد نظر عاصی شود و تن به خواسته شان بدهد.»

شماره تلفن روی دیوار خاموش است، اما علی- م که صاحب یک بنگاه معاملات ملکی است می‌گوید: «فعلا تلفن‌شان پخش شده و جواب نمی‌دهند. اما یکی از آن‌ها چند روز پیش اینجا آمد و به من پیشنهاد همکاری داد.

از من خواست چند صاحبخانه که با مستاجر‌های خود مشکل دارند به او معرفی کنم. گفت پورسانت خوبی به تو می‌دهیم. ولی من در هیچ کار حرامی سهیم نمی‌شوم.


به گفته او این افراد با گرفتن بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان پول از صاحبخانه ضمانت می‌دهند که مستاجر بین یک هفته تا ۱۰ روز حتما خانه را تخلیه می‌کند.

او می‌گوید: «به من گفت هر کاری از دستمان بر بیاید انجام می‌دهیم، ولی فقط کلامی و تهدید. گفت بعضی‌ها حتی به مستاجر حمله می‌کنند و او را کتک می‌زنند و می‌ترسانند، ولی کار ما فقط کلامی است. داد و بیداد راه می‌اندازیم و خودمان را پسر یا یکی از اقوام صاحبخانه جا می‌زنیم. مستاجر هم بعد از چند بار مراجعه و داد و بیداد از ترس جانش خانه را خالی می‌کند.»

پای موجر هم گیر است!

بهادر امیر حسینی وکیل پایه یک دادگستری معتقد است هرگونه تهدید مستاجر و ورود به ملک بدون حکم قضایی و یا دستور تخلیه جرم است و اگر موجری وارد این ماجرا شود به عنوان آمر موردپیگرد قانونی قرار می‌گیرد. این وکیل دادگستری در این‌باره می‌گوید: «تخلیه مستاجرخلاف ستاد مصوبه ملی کروناست.

ستاد ملی کرونا با دستور شورای عالی امنیت ملی تشکیل می‌شود و مصوبات این ستاد نیز با تایید مقام معظم رهبری در حکم قانون است.

طبق این مصوبه دیگر شورا‌های حل اختلاف نمی‌توانند حکم تخلیه بدهند و فقط هر سال، ۲۵ درصد به مبلغ اجاره خانه اضافه می‌شود. با اینکه کرونا فروکش کرده است،، اما هنوز هم این مصوبه اجرا می‌شود و دستور تخلیه توسط شورا‌های حل اختلاف صادر نمی‌شود، مگر اینکه صاحبخانه عقد نامه ازدواج خود و یا فرزندش را بیاورد و با اثبات نیاز شخصی شورای حل اختلاف را مجاب به دستور تخلیه کند.»

مشکل بسته قانونی تمدید خودکار اجاره‌نامه

هرچند مسئولان با ارائه بسته پیشنهادی افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها و تمدید اجاره نامه‌ها به صورت خودکار به دنبال راهی برای کنترل بازار اجاره بها بوده اند. اما باید به این مسئله نیز توجه داشت که اقدامات دستوری در بازار رهن و اجاره مسکن پاسخگو نیست. همیشه در چنین شرایطی افرادی سودجو پیدا می‌شوند که از آب گل آلود ماهی می‌گیرند.

منبع: همشهری آنلاین، تجارت نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه