قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

در حال حاضر عمده آپارتمان‌های اجاری معمولی با رهن مترمربعی حدود هفت‌میلیون تومان و بعضا بیشتر، فایل شده و این در حالی است که استطاعت بسیاری از مستاجران از این ارقام پایین‌تر است.
کد خبر: ۱۰۸۴۶۲
بازدید : ۲۳۲
۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴

سطوح بالای اجاره‌بهای پیشنهادی در تهران سبب شده است مستاجران مبالغ اجاره‌بهایی را که تا چند ماه قبل «گران» توصیف می‌کردند، اکنون «مناسب» ارزیابی کنند و جست‌وجوی خود را حول‌وحوش فایل‌هایی با رهن و اجاره پیشنهادی در آن محدوده قیمتی متمرکز کنند.

زمستان پارسال تحقیق میدانی از مستاجران و واسطه‌های ملکی فعال در بازار اجاره نشان داد بسیاری از مستاجران از طبقه درآمدی متوسط واحد‌هایی با ارزش رهنی مترمربعی ۶میلیون تومان را بالاتر از استطاعت خود توصیف می‌کردند و ترجیح می‌دادند زمان بیشتری برای جست‌وجو صرف کنند تا خانه‌هایی که با ارزش رهنی نهایی پیشنهادی زیر این مبلغ را پیدا کنند.

به گزارش دنیای اقتصاد اما مستاجران در مناطق متوسط این روز‌ها با وجود اینکه کمتر از ۶ ماه از زمان تحقیق میدانی گذشته، خانه‌هایی با ارزش رهنی مترمربعی ۶ میلیون تومان را «مناسب» ارزیابی می‌کنند؛ اما بررسی فایل‌های موجود نشان می‌دهد تعداد این فایل‌ها در اغلب محله‌های متوسط واقع در شرق و غرب تهران اندک است و صرفا می‌توان در خانه‌های بدون امکانات، قدیمی یا نیازمند اقداماتی مثل نقاشی بنا با قیمت‌های پایین‌تر از این، چنین ارقامی را ملاحظه کرد.

در حال حاضر عمده آپارتمان‌های اجاری معمولی با رهن مترمربعی حدود هفت‌میلیون تومان و بعضا بیشتر، فایل شده و این در حالی است که استطاعت بسیاری از مستاجران از این ارقام پایین‌تر است. مقصود از ارزش رهنی این است که در صورت تبدیل اجاره درخواستی موجر به مبلغ رهن با فرمول «یک‌میلیون تومان ودیعه معادل ۳۰ هزار تومان اجاره»، هر مترمربع آپارتمان با چه مبلغی از رهن کامل عرضه شده است.

به‌عنوان مثال آپارتمان مسکونی ۶۰ مترمربعی فایل‌شده با رهن ۱۰۰ میلیون و اجاره هفت‌میلیون تومانی، ارزش رهنی معادل ۳۳۵ میلیون تومان دارد و این یعنی رهن هر مترمربع از این آپارتمان معادل پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

قیمت رهن و اجاره آپارتمان

برچسب ها: قیمت آپارتمان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه