فرهادی «استاد سینما» شد!

فرهادی «استاد سینما» شد!

او برای فیلم «قهرمان» توانست جایزه بزرگ هیات داوران را از جشنواره فیلم کن۲۰۲۱ دریافت کند. علاوه‌بر این فرهادی برنده سه جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ شده است.
کد خبر: ۱۰۸۷۳۳
بازدید : ۱۴۹
۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳

اصغر فرهادی، فیلمساز سرشناس، امروز شنبه جایزه «استاد سینما» را به کلکسیون افتخاراتش اضافه می‌کند که پیش از این، از آن نامدارترین کارگردان‌های جهان شده است.

این جایزه مهم سینمایی که با همکاری شهرداری فیزوله در فلورانس و سندیکای ملی گروه منتقدان فیلم ایتالیا برگزار می‌شود، پیش از این به چهره‌های مهمی، چون لوکینو ویسکونتی، آکی را کوراساوا، اورسن ولز، استنلی کوبریک، اینگمار برگمن، کن لوچ، پائولو سورنتینو، جوزپه تورناتوره و تری گیلیام اعطا شده و اصغر فرهادی پس از «کوراساوا» دومین چهره غیرآمریکایی و اروپایی است که این جایزه را دریافت خواهد کرد.

شهر فلورانس ایتالیا در ادامه ماه جولای برنامه مرور آثار اصغر فرهادی را ادامه خواهد که شامل نمایش فضای باز آثاری، چون «فروشنده»، «همه می‌دانند» و فیلم جدید «قهرمان» در منطقه تاریخی این شهر خواهد بود. همچنین به مناسبت اعطای جایزه استاد سینما به فرهادی، اخیرا کتابی تحت‌عنوان «حقایق پنهان: سینمای اصغر فرهادی» از سیمونه امیلیانی در ایتالیا منتشرشده است.

این کتاب شامل نوشته‌هایی از الیزا بالدینی، ادواردو بکاتینی، دانیلا بروگی، داریو سیکی، والنتینا دامیکو، سیمونه امیلیانی، فدریکو فرونه، کاترینا لیورانی، مارکو لوسری، دانیل مونتیجیانی، لوئیجی نپی، کلودیا پورلو، گابریله ریزا، آنا ساباتینو، استفانو سوچی، سرجیو سوزو، آلدو اسپینیلو، ماسیمو تریا و مارکو وانلی خواهد بود.

سیمونه امیلیانی که کتاب «حقایق پنهان: سینمای اصغر فرهادی» به کوشش او جمع آوری شده، روزنامه نگار و منتقد فیلم و سردبیر مجله «Sentieri Selvaggi» است و تاکنون نگارش چندین کتاب در حوزه سینما را در کارنامه داشته است. او همچنین یکی از اعضای هیات انتخاب بخش هفته منتقدان جشنواره فیلم ونیز است.

اصغر فرهادی پیش از این جوایز زیادی را در کارنامه خود ثبت کرده است. در سال‌۲۰۱۲ فیلم جدایی نادر از سیمین او برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد و هم زمان، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی (اورجینال) برای این فیلم شد. او همچنین در سال‌۲۰۱۲ برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن‌گلوب به‌خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد.

فرهادی در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶، جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن را برای نگارش فیلم‌نامه فیلم فروشنده دریافت کرد. همچنین در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار، «فروشنده» به نویسندگی و کارگردانی او توانست جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را کسب کند.

او برای فیلم «قهرمان» توانست جایزه بزرگ هیات داوران را از جشنواره فیلم کن۲۰۲۱ دریافت کند. علاوه‌بر این فرهادی برنده سه جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ شده است.

خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین به‌عنوان بهترین کارگردان برای فیلم «درباره الی» و خرس طلایی جشنواره فیلم برلین به خاطر فیلم «جدایی نادر از سیمین» از دیگر دستاورد‌های اوست. او اولین فیلم ساز ایرانی است که توانسته این جایزه را به خود اختصاص دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه