افزایش جانباختگان سیل به ۵۳ نفر؛ تهران رکورددار شد

افزایش جانباختگان سیل به ۵۳ نفر؛ تهران رکورددار شد

به گفته کولیوند عملیات‌های نجات در استان‌های هرمزگان، فارس، تهران، البرز، مازندران، سیستان و بلوچستان و چندین استان دیگر صورت گرفته و همچنان ادامه دارد. تا این لحظه به ۲۹۶۰ نفر اسکان اضطراری داده شده است.
کد خبر: ۱۰۹۰۹۹
بازدید : ۲۱۶
۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۹

در حالی که برخی از هموطنان‌مان قربانی سیلاب‌های سهمگین شده‌اند، اما متاسفانه همچنان تهدید سیلاب‌های مرگبار در این فصل تابستان ادامه دارد. به گفته رییس جمعیت هلال احمر کشور تعدادی بسیاری از هموطنانمان جان باخته اند، برخی مفقود شده اند و بیش از ۱۵۰۰ نفر مصدوم هستند. سیلاب تا به حال هزار و سی خانوار را بی خانمان کرده است.

پیر حسین کولیوند رییس جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه ۲۰ استان کشور در معرض تهدید سیلاب هستند می‌گوید: «وضعیت کل کشور نارنجی اعلام شده است و امدادگران جمعیت هلال احمر در حالت آماده باش هستند.»

وی در مورد نقاط در معرض تهدید سیلاب می‌گوید: «سیلاب قابل پیش بینی نیست و دقیقا نمی‌توان گفت کدام نقطه در روز‌های آتی با تهدید جدی رو به رو هستند. اما نقشه‌های هواشناسی وقوع باران‌های سیل آسا را نشان می‌دهند و بارش‌های سیل آسا ظرف ۱۰ دقیقه یا کمتر سیلاب سهمگین را رقم می‌زنند. با توجه به این موضوع به هیچ عنوان مردم نباید در مسیر رود‌ها و رودخانه و در نزدیکی بستر آن‌ها قرار گیرند.»

پیر حسین کولیوند ادامه می‌دهد: «متاسفانه تا کنون ۵۳ نفر در جریان سیلاب اخیر کشور جان باختند. استان تهران در جریان سیلاب امام زاده داوود (ع) و همچنین سیلاب زرین دشت منطقه فیروزکوه بیشترین تلفات را دارد. آمار مفقودی‌های کل کشور تا این لحظه ۱۶ نفر است.»

رییس جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به اینکه آمار تلفات و مفقودی‌ها رو به افزایش است می‌گوید: «عملیات نجات و امدادرسانی و همچنین تلاش برای یافتن اثری از مفقودین به صورت شبانه روزی ادامه دارد.»

وی ادامه می‌دهد: «۱۲ بالگرد نجات از اول مرداد ماه تا به حال ۴۸ ساعت رکورد پرواز نجات را به ثبت رسانده‌اند. تا کنون ۱۳۰۰ نفر در معرض تهدید جدی سیلاب بوده‌اند که خوشبختانه توسط امداد هوایی و زمینی جمعیت نجات یافته‌اند.»

به گفته کولیوند عملیات‌های نجات در استان‌های هرمزگان، فارس، تهران، البرز، مازندران، سیستان و بلوچستان و چندین استان دیگر صورت گرفته و همچنان ادامه دارد. تا این لحظه به ۲۹۶۰ نفر اسکان اضطراری داده شده است.

وی با بیان اینکه ۱۳۰۰ خانوار بی خانمان شدند گفت: «به ۱۸۰۰ نفر در سیستان و بلوچستان اسکان اضطراری داده شده که بیشترین آمار اسکان اضطراری در کشور مربوط به جنوب این استان است.»

رییس جمعیت هلال احمر درباره وضعیت چند روز آینده کشور و میزان خسارت‌ها سیلاب نیز به همشهری آنلاین گفت: بارندگی‌های سیل‌آسا تا یکشنبه آینده ادامه دارد این در حالی است که خیلی از مناطق مسکونی کشور هنوز زیر آب است و گاهی عمق سیلاب تا دو متر هم می‌رسد با این حساب برای اعلام خسارت‌های مالی هنوز زود است.

کولیوند در پایان تاکید کرد: «با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن سیلاب از مردم خواهشمندیم هشدار‌ها را جدی بگیرند و اگر نیاز به امدادرسانی داشتند با شماره تلفن ۱۱۲ جمعیت هلال احمر تماس بگیرند.»

منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها: سیل مرگبار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه