افزایش شاخص بورس

افزایش شاخص بورس

بدین ترتیب دیروز نماگر اصلی بورس تهران با ۵۱/ ۰درصد رشد و شاخص کل هم وزن با ۹۱/ ۰‌درصد افزایش به‌کار خود پایان دادند. در ۵ روز کاری اخیر شاخص کل ۴۴/ ۰درصد کاهش، اسکناس آمریکایی ۲۲/ ۲‌درصد افت و سکه با ۸/ ۰درصد نزول همراه شد.
کد خبر: ۱۰۹۲۸۷
بازدید : ۲۰۶
۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷

شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران در دادوستد‌های آخرین روز کاری هفته جاری توانست با ۷‌هزارو ۳۳۸واحد افزایش تا سطح یک‌میلیون و ۴۳۷‌هزار واحدی پیش‌روی کند.

شاخص کل هم وزن نیز که از تمام نماد‌های معاملاتی به یک میزان تاثیر می‌پذیرد هم عملکردی همانند نماگر اصلی داشت و در جریان معاملات روز چهارشنبه توانست وضعیت به‌مراتب بهتری را نسبت به شاخص کل به نمایش بگذارد.

بدین ترتیب دیروز نماگر اصلی بورس تهران با ۵۱/ ۰درصد رشد و شاخص کل هم وزن با ۹۱/ ۰‌درصد افزایش به‌کار خود پایان دادند. در ۵ روز کاری اخیر شاخص کل ۴۴/ ۰درصد کاهش، اسکناس آمریکایی ۲۲/ ۲‌درصد افت و سکه با ۸/ ۰درصد نزول همراه شد.

بدین ترتیب دلار (تا لحظه تنظیم این گزارش) به رقم ۳۱‌هزارو ۲۰۰تومان رسید و سکه تا محدوده ۱۴‌میلیون و ۷۷۰هزار تومانی عقبگرد داشت. گفتنی است، در طول یک‌ماه اخیر دماسنج بورس ۳۷/ ۴درصد افت بازدهی را تجربه کرد.

هر چند در ماه‌های ابتدایی سال به روایت آمار توانست عملکرد مطلوب تری را به نمایش بگذارد، با این حال ریزش‌های اخیر منجر به کاهش چشمگیر بازدهی شد، به‌طوری‌که تالار شیشه‌ای سعادت آباد در نهایت به ۱۳/ ۵‌درصد رشد از ابتدای سال تا پایان معاملات روز گذشته بسنده کرد.

در عین حال ارزش بازار در بورس تهران روایتی متفاوت دارد. آمار ماهانه این پارامتر اقتصادی حائزاهمیت برای سرمایه گذاران از افت ۶۱/ ۶‌درصدی حکایت دارد. در یک سال‌اخیر، اما وضعیت متفاوت بوده به‌طوری‌که ۶۲/ ۲درصد افزایش به ثبت رسیده است.

در معاملات دیروز ۶۱‌میلیارد تومان از پول سرمایه گذاران خرد از گردونه معاملات خارج شد. بدین ترتیب سهامداران نهادی با افزایش نسبی خرید، دادوستد‌های این هفته معاملاتی را به پایان رساندند. گروه اطلاعات و ارتباطات با ۳/ ۲۰میلیارد‌تومان در صدر فهرست بیشترین تقاضا برای خرید قرار گرفت و بیشترین ورودی پول از سوی سرمایه گذاران خرد را به خود اختصاص داد.

در ادامه صنایعی نظیر بانک و رایانه هر‌کدام به ترتیب ۹ و ۸/ ۴‌میلیارد‌تومان تزریق نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی را تجربه کردند. آمار‌ها حاکی از آن است که صنایع ریالی از اهمیت بیشتری در حوزه خرید برای فعالان بازار سهام برخوردار بوده است.

در نقطه مقابل، اما فروش صنایع دلاری از سوی این قشر از سرمایه گذار در روز چهارشنبه‌شدت گرفت، به‌طوری‌که گروه فلزات اساسی با ۱۲/ ۱۹میلیارد‌تومان خروج پول حقیقی همراه شد.

ارزش کل بورس تهران

برچسب ها: شاخص بورس تهران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه