نوزاد در خواب کابوس می‌بیند یا رویا؟!

نوزاد در خواب کابوس می‌بیند یا رویا؟!

چارلز پی. پولاک، مدیر مرکز درمان خواب در نیویورک، می‌گوید این واقعیت که نوزادان وارد مرحله REM می‌شوند، وضعیت و مرحله‌ای از خواب که در آن رویا‌های زنده آغاز می‌شوند دلیل کافی برای خواب دیدن نوزادان است.
کد خبر: ۱۰۹۳۸۱
بازدید : ۱۶۷
۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲

خواب نوزاد می‌تواند یکی از گیج‌کننده‌ترین مسائلی باشد که والدین به ویژه برای فرزند اول خود، با آن مواجه می‌شوند.

شاید در ذهن شما هم این سوال و علامت تعجب ایجاد شده باشد که آیا بچه‌ها هم رویا و خواب می‌بینند؟ نشانه‌های خواب دیدن نوزاد چیست؟ پاسخ به اندازه دلخواه ما روشن و واضح نیست، اما اینجا در این مقاله همه آنچه که می‌خواهید در مورد بچه‌ها و رویاهایشان بدانید، پیدا خواهید کرد.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که با صدای جیغ فرزند خود از جای بپرید، اما وقتی که به اتاقش رسیدید متوجه شوید که او هنوز خوابیده است یا اگر کنار کوچولوی خود خوابیده باشید، حتی ممکن است این صحنه لذت بخش را مشاهده کرده باشید که فرزندتان در خواب یک تکان ناگهانی خورده و لبخند می‌زند. این اتفاقات می‌توانند باعث تعجب شما شوند.

به گفته آتلانتیک، تحقیقات در مورد این موضوع محدود است و این مسئله عمدتا به این دلیل است که استفاده از دستگاه‌های اسکن مغز بر روی نوزادان کار ساده‌ای نیست. در واقع به دلیل اندازه کوچک و حرکت مداوم آن‌ها انجام این کار درست مثل یک مبارزه است.

همچنین سوالات اخلاقی در مورد قرار دادن یک نوزاد آسیب پذیر در اسکنر MRI وجود دارد؛ و به علاوه، بدیهی است که ما نمی‌توانیم از نوزادان بپرسیم که آیا رویایی دیده اند؟ چون آن‌ها قادر به پاسخ دادن به ما نیستند.

به همین دلیل، محققان باید به تحقیقات رویای بزرگسالان، مطالعات مشاهده‌ای و فرضیه‌های خوش بینانه برای تصمیم گیری در مورد پاسخ این سوال به نظر ساده، وابسته باشند که در نتیجه همانطور که مشاهده خواهید کرد، این مسئله می‌تواند نظرات مختلفی را به دنبال داشته باشد.

چارلز پی. پولاک، مدیر مرکز درمان خواب در نیویورک، می‌گوید این واقعیت که نوزادان وارد مرحله REM می‌شوند، وضعیت و مرحله‌ای از خواب که در آن رویا‌های زنده آغاز می‌شوند دلیل کافی برای خواب دیدن نوزادان است.

اگر اینطور باشد، در نظر گرفتن این نکته که نوزادان حدود ۵۰ درصد از خواب خود را در حالت REM می‌گذرانند، در حالی که این میزان برای بزرگسالان در حدود ۲۵ درصد است، ما را به این باور می‌رساند که شیرخواران در واقع حتی بیشتر از بزرگسالان خواب می‌بینند.

با این حال، برخی از دانشمندان علوم اعصاب نیز هستند که اعتقاد ندارند مرحله REM در نوزادان ارتباط مستقیمی با خواب دیدن نوزادان داشته باشد. آن‌ها این فرضیه را مطرح می‌کنند که نوزادان تازه متولد شده و شیرخواران در حین خواب تجربیات کافی نداشته و یا هنوز توانایی تصور چیز‌های بصری، تجمسی و فضایی را به دست نیاورده اند.

دیوید فولکس روانشناس معتقد است که، برای نوزادان، مرحله REM ارتباط کمتری با خواب دیدن نوزاد دارد و در واقع این مرحله بیشتر مربوط به رشد مغز است. در عوض، متخصصان می‌گویند که حالت عمیق خواب به مغز نوزادان اجازه می‌دهد مسیر‌های ارتباطی درست کنند، یکپارچه شوند و بعداً زبان و توانایی‌های گفتاری را توسعه دهند.

منبع: ایسکانیوز

برچسب ها: خواب نوزاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه